Annonce

Annonce

Svar: Middagslur - 4 mdr.


9. marts 2011

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære trætte mor

Der er ingen tvivl om at tiden arbejder for jer og i takt med at du begynder med lidt skemad så får I naturligt også mere rytme, struktur på dagen og du får lidt mere overblik over hvornår de skal have mad, drikke mælk, være aktive og hvornår de så skal sove.

Det er rigtig hårdt at have tvillinger - det er svært med et barn, men det er også svært med to og det kræver sin mand (eller mor), hvis børnene kører forskudt, hvad angår mad, spisning og aktiviteter. Helt synkronisere børnene kan du nok ikke, men du må forsøge at skabe en rytme, hvor de følges nogenlunde ad, så du også får lidt tid til dig selv.

Det lyder også som om at du har brug for lidt pauser ind imellem, hvor du lige skal finde overskud til dig selv. Måske har du en mor, en god veninde eller en anden, som kunne komme og hjælpe dig en gang imellem. En som evt. kunne gå en tur med børnene og hvor du så kunne hvile dig imens. Det er vigtigt at du får den søvn og den ro du selv har behov for, det er vigtigt at du finder tid til at komme i bad, få noget at spise osv. for at du har overskud til dine børn og kan give dem den ro, de har brug for. Børnene spejler sig jo også i dig og jo mere urolig og stresset du er, jo mere urolige bliver børnene naturligt også.

Jeg har tidligere sendt dig en plan med tidspunkter for hvornår dine børn kan være aktive, spise og sove. Denne plan er naturligvis vejledende, for man kan ikke putte børn i kasser, de skal naturligvis have lov til at sove fleksibelt - MEN, det er stadig vigtigt at arbejde på nogle lunde faste tidspunkter +/- ½ time hver vej.

Du kan prøve at lægge et bad ind om formiddagen, ...


Annonce

... for på den måde at få aktiveret børnene lidt mere, så de kommer op, får mælk eller måske lidt skemad, bliver badet og aktiveret, får mælk igen og derefter bliver puttet til middagslur. Det kan gøre, at de begynder at sove en lidt længere lur midt på dagen og samtidig får du forlænget deres vågenperiode lidt, så de også sover deres lur lidt senere.

Dine børn har også en alder nu, hvor de rigtig gerne vil opleve og følge med i verden. De er ikke spædbørn mere men er små aktive babyer som skal bruge sig selv rigtig meget både motorisk og mentalt for netop at være trætte nok til også at sove længere. Derfor skal du tumle med dem, lege med dem, de skal trille, du skal cykle med deres ben, de skal trække sig op selv, når du holder dem i armene osv. Og du skal også synge for dem, synge fagtesange - de fascineres lige nu af dine hænder og dine fingres bevægelser og du skal derfor bruge dine hænder og fingre når du synger, lade dem se og lade dem selv forsøge sig efterligne dig. Det er mental stimulering og det har de brug for.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Du skal være opmærksom på at de nogle gange gaber - ikke fordi de er trætte, men fordi de keder sig og derfor er et gab ikke ensbetydende med at de skal sove, men derimod at de skal aktiveres og så er de måske klar til at blive puttet ½ time senere.

Du kan når du kører med dem i barnevognen, prøve at slå kalechen ned, så der kan ligge og kikke ud - igen lade dem blive fyldt op med oplevelser og stimuli og først trække kalechen op, når de er parate til at sove og har brug for at lille i en lille hule, blive skærmet osv. for at finde ro.

Håber du kan bruge dette lidt videre, fortsat held og lykke:)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


4. juni 2025 | Sovevaner | 4 år, 2 mdr.

Lange putninger + sover uroligt i mor og fars seng

Hej Helen Tak for dine tidligere svar på vores henvendelser. Dem er vi meget...

Læs hele brevet og Helens svar


23. maj 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Problemer med rytme og dagslure

Kære Helen Vores søn på snart 16 mdr er landet i en meget dårlig søvnrytme....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Nysgerrighed børn

At være nysgerrig er den egenskab, der giver barnet nye erfaringer, og dermed får barnet til at udvikle sig og blive mere intelligent. Små børn er født som små forskere, der er rigtig gode til at undre sig over ting de møder og være nysgerrige på den verden, der omgiver dem.

Et barn skal derfor ikke stoppes i at udforske verden, men skal have lov til at undersøge og bibeholde sit naturlige anlæg for nysgerrighed. Det lille barn skal således opfordres til at føle, gribe, smage og...

Læs mere i Babylex

Ruske

Lige meget hvor meget og hvor længe et barn græder, så må man aldrig begynde at slå eller ruske det. Et spædbarn som ruskes, kan få blødninger i hjernen og det kan medføre hjerneskade eller død.

Søg altid hjælp hos familie, venner, læge eller andre, hvis du oplever at dit barns gråd går dig så meget på, at du kan komme til at slå eller ruske dit barn. Det er vigtigt at søge hjælp! Og det er vigtigt at du taler med en du har tillid til og fortæller åbent og ærligt om, hvordan du...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Det er lige før jeg synes det bliver pinligt at jeg skriver så meget til dig, men dine svar er enormt nyttige og jeg har fået en god tillid til dig, så du kommer til at høre mere fra mig.

Tak fra Sophus´ mor


Annonce