Annonce

Annonce

Svar: Rytme og plan


1. januar 2011

Alder:
3 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære L

Tingene ændrer sig normalt helt af sig selv og det er ganske naturligt at børn netop i 3-4 måneders alderen begynder at ændre søvnmønster. Det vil i denne alder være rigtig godt at arbejde på en rytme, hvor barnet sover 3 lure dagligt. Det vil ofte passe rigtig fint med en formiddagslur, en middagslur og en lur sidst på dagen.

Det er meget svært at lave en helt fast plan, for din dreng skal stadig have lov til at selvregulere sit behov og dagene vil ikke altid ligne hinanden. Men det kan være udmærket at du så småt begynder at starte dagen til nogenlunde samme tid hver dag og også putter ham til nogenlunde samme tidspunkt hver aften. Det at starte og slutte dagen til faste tider, er ganske fornuftigt i forhold til at få skabt en dagsrytme, som også vil give dig lidt overblik.

Den plan du har sendt ser umiddelbart fin ud og mit forslag vil ikke være så meget anderledes end det I allerede har nu:

Tidlig morgen: Flaske og sover videre, står op kl. ca 8 som nu

Formiddag: Flaske og puttes til formiddagslur 9.30, sover måske 1½ time, som nu

Frokost: Flaske og puttes til middagslur ca 12.30 som nu og sover her ca 2½-3 timer som nu

Eftermiddag: Flaske, kommer i bad osv. og får måske endnu en flaske og puttes så til dagens 3 lur.

Aften: Flaske og puttes til natten - tidspunktet varierer efter hvor sent den 3. lur ligger

Sen aften: Flaske

Midt nat: Evt. flaske, det afhænger af hvor mange flasker, hvor stort et mælkeindtag han har i løbet af dag og aften.

Som du kan se har jeg flere flasker i min plan end du har i din. Hvis din dreng spiser store flasker ...


Annonce

... og trives med kun 5-6 flasker i døgnet, så er det helt fint. Du skal dog være opmærksom på at mange børn i denne alder naturligt vil begynde at have behov for at spise lidt mere hyppigt. Det er ikke det samme som at de skal have skemad, det er snarere et spørgsmål om at give dem en ekstra flaske ...

Det er korrekt at der vil komme mere struktur og fast rytme for dagen i takt med at din dreng begynder med skemad. Men han er stadig alt for lille til at du skal give ham andet end mælk og du får ikke noget ud af at tilbyde skemad allerede nu. Det kan give ham ondt i maven og ekstra urolig søvn og det har ingen af jer glæde af ... Samtidig vil du kunne risikere at han vil afvise skemaden, når han bliver 5-6 måneder, hvis du allerede starter nu, simpelthen fordi det er for tidligt for ham.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Det anbefales ikke at begynde med skemad før barnet er mindst 4 måneder gammel og du må gerne vente til han er omkring 6 måneder. Det afhænger helt af hvad signaler han sender, hvordan hans behov er. Som det er lige nu, hvor han sover godt og meget længe om natten så lyder det ikke som om at han mangler mad og det er desværre ikke grund nok, at du gerne vil have mere struktur og rytme ... :) Det handler om at han skal være fysiologisk parat, hans tarme skal være modne til at kunne nedbryde andet end mælk og derudover skal han kunne åbne munden for skeen, finde ud af at synke maden, kunne holde og dreje sit hoved osv.

Jeg håber at ovenstående tanker hjælper lidt videre på vej, fortsat held og lykke - og som sagt, tiden arbejder også for jer og der sker hele tiden ændringer, også til det positive :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brystspænding

Brystspænding forekommer hos mange kvinder i graviditeten. Ofte er netop brystspænding meget tidligt i graviditeten, for mange kvinder, det første tegn på at de er gravide.

Brystspænding forekommer ofte også i forbindelse med at amning etableres. I begyndelsen producerer kroppen lidt ekstra mælk som vil regulere sig ind efter barnets behov, og samtidig kommer der også lidt ekstra væske i brystvævet.

Hvis brystspændingen i forbindelse med amning er meget smertefuld...

Læs mere i Babylex

Lus hos børn

Rigtig mange familier oplever, at deres børn kommer hjem med lus, og det bedste du kan gøre er at kæmme dit barn. Kæmning gør du bedst således:

1. Først vasker du barnets hår almindeligt. Helt våde lus sidder stille, men hvis lusene er tørre eller kun let fugtige, så bevæger de sig rundt. Våde lus er derfor lettere at få fat i. Sæt barnet på en stol foran dig, så du sikrer dig en god arbejdsstilling. Det tager tid at kæmme hår.

2. Så kommer du en god portion balsam...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Selvfølgelig har jeg en tilknyttet kommunal sundhedsplejerske, men jeg er super glad for mit medlemskab hos NetSundhedsplejerkse.dk, da der dukker mange spørgsmål op i løbet ugen med en lille ny og jeg kan kun anbefale det.

Camilla Martin


Annonce