Annonce

Annonce

Brev:

Hvordan kan vi ændre vores putteritual


29. december 2010

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Hvordan kan vi ændre vores putteritual

Hej Helen,

Jeg ved, at du får rigtig mange spørgsmål omkring søvn. Men jeg har håber du kan bære over med endnu et.

Vores søn på nu 6 måneder er en stor krabat på 11kg og 76cm som er utrolig fysisk stærk og derfor bruger meget energi i løbet af dagen på leg og motoriske øvelser i form af kravle-øvelser, hoppen og generelt bare PÅ hele tiden.
Det er selvfølgelig krævende for os forældre, men vi nyder også at have en dreng med fut i.

I løbet af dagen sover han fint i sin barnevogn i sin voksipose. Putningen foregår ved, at han får hue på og bliver puttet i voksien. Her får han så en flaske, bøvset af og lagt i barnevognen mens jeg nynner for ham eller går med ham, alt afhængigt af om han står på altan eller er på tur.
Og det går faktisk rigtig fint!

Vores dag ser nogenlunde således ud:

Tidlig morgen 04/05: Flaske og sover videre

Morgen 8: morgenmad i form af boghvedegrød med frugtmos, som regel spiser han ½-1dl. vand af kop.

Kl 9-9.30: Flaske og puttes til formiddagslur, sover 1 time

Frokost 11.30-12: Rugbrødshapsere med leverpostej eller grød, ...


Annonce

... ca ½ skive brød eller 1dl grød. vand af kop.

13-13.30: Tilbudt flaske og puttes, sover alt mellem 1-2timer

15-16: Flaske og puttes, sover alt mellem 1-3timer

17-17.30: Kartoffelmos, vand af kop.

Flaske og puttes til natten ca 19

Sen aften 23-01: Flaske og sover videre

Problemet for os ligger i, at han er helt umulig at putte om aftenen. Vi giver ham bad ca hver anden dag og ellers ren ble og putter ham i hans sovepose hvor han på sit værelse i mørket får sin aftenflaske.
Men så snart han har spist, bliver han helt hys. Enten skyldes det en bøvs eller også er han hysterisk fordi han skal sove. Det virker som om, at han slet ikke kan koble fra.

Vi har forsøgt alt for at få ro på. Fx synger jeg for ham så snart vi sidder i mørket, mens han spiser. Men næsten hver gang, bliver han hysterisk så snart han har spist.

Har du nogle gode råd til, hvordan vi måske kan ændre på vores putteritual, så han kan få ro på og koble af?
Vi putter ham ikke fast på et givent tidspunkt, men reagerer så snart han begynder at gnide øjne og/eller gaber.

Hilsen Simone

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7 mdr. gammel baby

Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vitaminer børn

Sundhedsstyrelsen anbefaler følgende vitaminer til børn:

- D-vitamin gives dagligt til alle børn, fra barnet er 14 dage, og til det fylder 4 år. D-vitamin er med til at styrke barnets knogler. Der gælder særlige regler for D-vitamin til børn med mørk hud, og børn som får modermælkserstatning.

- Jern-dråber gives til børn, der er født for tidligt (< 37 uger) og til alle børn, som har en fødselsvægt på under 2500 gram. For tidligt fødte børn har behov for...

Læs mere i Babylex

Mellemmåltider børn

Børn har brug for at få 3-4 mellemmåltider i løbet af dagen. Børn over 1 år bevæger sig ofte meget og mellemmåltiderne sikrer deres energibehov. Derfor skal mellemmåltider også være sunde.

Mellemmåltiderne vil ofte ligge formiddag, eftermiddag, før aftensmaden og som godnatmåltid.

Mellemmåltider kan være:
- Grovbolle f.eks. havregrynsboller, eller grovbrød med lidt frugt
- Rugbrødssnitter med smør, ost, frugt
- Frisk frugt, råkost,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Min mand og jeg har så ofte talt om, at vi burde skrive til dig og fortælle, hvor fantastisk din brevkasse er.
Vi har aldrig selv skrevet til dig, men har fundet svar på så mange spørgsmål via dine svar til andre i lignende situationer.

Jeg beundrer dine evne til at formidle, og jeg elsker din tilgang til børn og forældre og alle de ting man sammen kommer igennem!
Dine svar stemmer så utrolig fint overens med præcis den måde, vi forsøger at være forældre på. Som førstegangs-forældre betyder det helt utrolig meget, at finde opbakning et sted man har tillid til og kan identificere sig med. Og det kan vi hos dig!

Det er så rart at have dine ord med i bagagen, hvis noget er svært eller andre synes, vi f.eks. burde skælde ud, når vores søn et par gange har haft det, du beskriver som fortvivlelses-anfald - er det så rart at kunne sige, at vi ikke er de eneste, der mener, det skal tackles helt anderledes.

Så kære Helen, tusind tak for dine altid inspirerende og varme svar - Tak for dig! Det er fantastisk at kunne søge råd og vejledning på alle tider af døgnet i din brevkasse!

De varmeste hilsner med ønsket om en rigtig god dag - uden tvivl også fra min mand.

Familien S


Annonce