Brev:
Allergi
Kære Helen.
Tak for dit svar på mit seneste brev. Det var utroligt brugbare svar.
Vi har fornylig været ved ørelæge, hvor vi fik konstateret at ørene var fine, og raske, så vi lader tiden arbejde for os, som du anbefalede i dit svar.
Jeg har netop købt din bog: "Sådan får du dit barn til, at sove", som jeg ser frem til at, modtage med posten.
Jeg har endnu et spørgsmål der banker på.
Jeg lider af høfeber, og er allergisk overfor pollen, græs og dyr. Jeg tager medicin efter behov.
Tidligere har jeg reageret på støv, men i de seneste par år er det mere eller mindre forsvundet.
Jeg har ladet mig fortælle, at ens barn er i risikogruppe for at få allergi når en af ...
... forældrene har allergi.
Vi har i den seneste tid lagt mærke til at vores søn Mikkel, på 5 måneder, hoster og nyser en del - vi har ikke indtrykket af, at det skyldes forkølelse, da han ikke er snottet eller ellers har andet der kan indikere at han skulle være forkølet.
Jeg har læst, at små børns luftveje er meget sarte og at der ikke skal så meget til før de bliver påvirket, men jeg har min allergi i bag hovedet.
Vi støvsuger hver anden dag, og tørrer støv af omkring to gange ugentligt. Der bliver ca. en gang ugentligt skiftet sengetøj mv.
Mit spørgsmål er, hvornår kan Mikkel testes for allergi, og du tænker det er relevant, efter det jeg har fortalt?
Kærlig hilsen
Mikkels mor.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...
8. marts 2025 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære sundhedsplejerske, Vores lille Luca på 6 måneder (på mandag) har altid...
26. februar 2025 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen, Først vil vi – som et par forholdsvis nyudklækkede...
Viden om børn:
Køkkenhygiejne
Når man laver mad til småbørn er god køkkenhygiejne særligt vigtig. Små børns forsvar overfor bakterier er mindre end voksnes, og derfor får børn lettere ondt i maven eller får en maveinfektion.
- Undgå at sprede bakterier mellem madvarer. Hold f.eks. rå grøntsager adskilt fra råt kød, så der ikke kommer jordbakterier på kødet, og så der ikke kommer bakterier fra kødet på grøntsagerne.
- Hold også rå madvarer adskilt fra mad, der er klar til at blive spist. Det...
Tøj tjekliste - Grundudstyr nyfødt
Barnet har brug for tøj, der passer i størrelsen, og som er blødt og behageligt at have på. Hvis tøjet er for småt og strammer, kan barnets bløde knogler påvirkes. Tøjet bør endvidere passe til årstidernes skiften.
Det kan være svært at købe alt babytøjet, imens du er gravid, da du ikke ved, hvor meget din baby måler og vejer. Når den lille først er kommet til verden, så er det lettere at købe tøj i den rette størrelse.
Som grundudstyr til en nyfødt kan...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.