Annonce

Annonce

Brev:

Amning og daglig rytme


29. oktober 2010

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Amning og daglig rytme

Hej Helen

Vi har virkelig brug for vejledning ifht. vores 4 mdr gamle søn, amning og daglig rytme. Egentlig har vi også brug for nogle gode råd ifht. storesøster på 3, men det bliver et andet brev.

Bertil er fra 14 juni i år. Han er en meget glad, sund, rask og stor (lang) dreng på ca 8,1 kg (iflg. sundhedsplejersken sidste uge). Vores store problem er at han ammes stort set hver anden time døgnet rundt, og da jeg selv er en lille spinkel pige tærer det utrolig meget på mig, både fysisk men efterhånden også psykisk, selvom jeg har rigelig mælk.

Vi har forgæves prøvet at få ham til at tage flasken gennem de sidste par måneder, for at jeg kunne blive aflastet lidt, og vi har virkelig prøvet alt, men han nægter. Han bliver simpelthen SÅ ked af det. Og det er det ikke værd. Så nu har vi stort set opgivet det. Jeg har bare sådan brug for, ikke at være så dødafhængig af ham dagen lang, mest i forhold til vores datter, som jeg så gerne vil have lidt alene-tid med også. Det går mig rigtig meget på, og til tider føler jeg mig som en utrolig dårlig mor, og kan ha svært ved at hænge sammen.

Det skal lige siges at min mand er en stor støtte og en fantastisk far, men er jo som de fleste først hjemme sidst på dagen.
Vi er jo selvfølgelig begyndt at introducere Bertil for grøden, men det går langsomt, vil jeg sige.

En dag for os ser ca sådan ud:

ca. 06.30-8 Vågner, ammes.(nogengange springer jeg denne over hvis det han kun har sovet en time el lign.siden sidste amning)
ca.9-10 Ammes og puttes sovende i barnevognen, sover som regel et par timer, nogengange med lidt hjælp.
11-12 Vågner, snakker lidt og forsøger så med lidt majsgrød, ammes bagefter, leger
13-14 Ammes igen og puttes og skulle jo gerne sove et par timer her, men afhentning af Silje i børnehaven kl ca 15 kommer i vejen, for han vågner HVER gang.
Ca kl 16 ammes igen ...


Annonce

...
17-18 ammes igen (Har også her forsøgt med lidt grød) og puttes 1/2 time ca.
Nogengange ammer jeg igen hvis han er puttet tidligt.
ca kl 19.30-20 ammes og puttes. (her er han meget træt) men har svært ved at få ham til at falde i søvn. Det tager som regel en time, og først når han ammes endnu engang sover han. Har uden held prøvet at putte ham før, han bliver så træt.

Så kan en hård nat se sådan ud: Vågner kl 12, 2, 4, 6 ammes (plus vores datter også vågner et par gange). Sover som regel videre efter amningerne, så det er jo dejligt. Min mand har nogengange med lidt held prøvet at få ham til at sove videre uden amning, hvis der kun er gået 2 timer imellem, men den går bestemt ikke hver gang, så græder han indtil mor finder brystet frem. Det skal siges at han for nylig er kommet ind på sit eget værelse, hvilket fungerer godt for os.

Du kan godt se at jeg nærmest ikke bestiller andet end at amme. Jeg har brug for lidt mere struktur og tænker at nogle af disse amninger må kunne udelades. Det fungerer bedst for os hvis Bertil ammes inden en lur, for så ved vi, han er mæt og burde kunne sove et langt stræk.

Men det længste han sover døgnet rundt er ca 2 timer, engang imellem 3 mlm hver amning om natten.

Det skal også siges at han gylper sjældent, og der er ikke andre tegn på at han er overfyldt, bortset fra at han nogengange om eftermiddagen, når der er liv i huset ikke rigtig får spist og bliver let distraheret, men tænker også at han ikke er rigtig sulten her. Jeg leger med ham i hans vågne timer og gir ham så meget kontakt og nærhed som muligt. Bertil er generelt en rigtig glad lille dreng og kan også godt lege selv. Det er især om eftermiddagen, når jeg er alene med dem begge..

Kunne du ikke prøve at hjælpe os med en rytme og plan for hans dag, og så vender jeg tilbage med storesøster Silje.

Med venlig hilsen
To trætte forældre

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning barnevogn

Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...

Læs hele brevet og Helens svar


9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Et lærkebarn?

Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


21. februar 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning - Tilvænning af barnevogn/klapvogn

Kære Helen Et par opfølgende spørgsmål til mit tidligere brev. Min søn...

Læs hele brevet og Helens svar


20. februar 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Tilvænning af barnevogn og klapvogn

Kære Helen Min søn på snart 4 måneder er svær at putte til lur. Som de...

Læs hele brevet og Helens svar


6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sexliv

Der er meget forskelligt hvornår både kvinden og manden har lyst til at genoptage sexlivet efter en fødsel. For nogle par går der mange måneder før de begge er parate.

Mange tror at det kun er kvinden der skal være parat, fordi det jo er hende der har født, men mænd der har oplevet deres kone føde og har set barnet komme ud af vagina, kan også have svært ved at genoptage sexlivet.

Efter fødslen er kvindes hormonbalance anderledes, end før hun blev gravid, og en...

Læs mere i Babylex

Optøning af spædbarnsmad

Hvis du gerne vil have små portioner skemad klar i fryseren, så er det vigtigt at følge disse retningslinjer:

- Nedfrysning skal foregå hurtigt efter, at maden er tilberedt. Maden fryses ned i små bøtter eller poser, som er beregnet til frysning af (baby)mad.

- Maden kan opbevares en månedstid i fryseren, når temperaturen holdes på -18 grader eller derunder. Den begrænsede periode er fastsat for at sikre en god smag i maden.

- Mad som har været...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Din bog om søvn har været os en rigtig stor hjælp.

Vores dreng er nu 16 måneder og vi har måtte erfare, at han hører til de børn der altid har haft et lille og uforudsigeligt søvnbehov. Men via din bog, har vi fundet ud af at give ham rutiner, der gør at han nu trives og udvikler sig sundt og godt.

Tak fordi du har skrevet den!

Hilsen de glade forældre


Annonce