Annonce

Annonce

Svar: Sove på maven - 1 mdr.


21. oktober 2010

Kategori:
Alder:
1 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Christina

Tillykke med lillesøster, hun lyder til at være en rigtig fin lille pige, som trives godt med amning - dejligt :)

Det er rigtigt at det nogle gange kan hjælpe lidt på maveuroen at lægge barnet på maven - især hen over dine ben eller på din brystkasse, som du også beskriver.

Børn må gerne ligge på maven, faktisk er det vigtigt at de ligger på maven, fordi de derved får styrket deres nakke og rygmuskler, MEN det bør være når de er vågne eller når du er ved siden af hende, så du kan holde øje med hende hele tiden - og du skal selv være vågen!

For det er jo, som du også er inde på, risikoen for vuggedød som man er bekymret for og det er en bekymring som skal tages alvoligt. I begyndelsen af 1990’erne fik man dokumentation for at børn der sov på maven var i øget risiko for vuggedød. Derfor ændrede Sundhedsstyrelsen sine anbefalinger om spædbørns sovestilling og dette medførte et kraftigt fald i hyppigheden af børn der dør vuggedød.

Man har påvist at risikoen for vuggedød ...


Annonce

... er op til 10
gange højere, hvis barnet sover i maveleje i forhold
til rygleje. Man har også påvist, at risikoen for vuggedød er dobbelt så stor, hvis barnet sover på siden. Det er altså ikke uden grund at man anbefaler at børn skal sove på ryggen

Det anbefales ikke at man sover sammen med sit barn og det kan være problematisk, hvis du sover med hende på din brystkasse om natten. Der er her stor risiko for at din datter bliver overophedet og hvis hun får en for høj legemstemperatur, så kan der dannes det der hedder interleukiner, som kan have en hæmmende effekt på åndedrætscentret og medføre død. Man mener at årsagen til mange vuggedødsfald er, at børn der sover på maven ikke kan komme af med overskydende varme.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Så om dagen hvor du er vågen, så er det helt fint at hun ligger hos dig og finder roen på din brystkasse - intet er jo mere dejligt end at sidde med sit spædbarn der :) Men om natten, bør hun sove med lidt afstand til dig og med sin egen dyne.

Rigtig meget held og lykke fortsat :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år

2 år og søvn

Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...

Læs hele brevet og Helens svar


6. juli 2026 | Sovevaner | 1 mdr.

Søvn 6 ugers baby

Hej igen Helen, Hermed forlængelse af mit tidligere brev ang...

Læs hele brevet og Helens svar


20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Vil ikke sove i tremmeseng

Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Udstyr til nyfødt - tjekliste

Når du er gravid og første gang besøger en babyudstyrsforretning, så kan du blive helt svimmel over alt det udstyr du kan købe. Tænk fremad når du skal vælge - meget babyudstyr er dyrt og bruges kun i kort tid. Derfor kan visse ting med fordel købes brugt, eller måske kan I låne eller arve. Det kan godt betale sig.

En tjekliste over babyudstyr, som kan være godt have have klar før fødslen:

- Autostol - nødvendigt, hvis I skal fragte baby i bil fra sygehuset og...

Læs mere i Babylex

Ærter

Fra 6 måneders alderen må barnet gerne få ærter. Ærter kan her koges til ærtemos og det samme kan gøres med andre bælgfrugter, som brune og hvide bønner, kigærter og linser.

Barnet optager bedst næring fra ærter og andre grøntsager, hvis de koges.

Fra 9-10 måneders alderen vil mange børn have stor glæde af at spise ærter, det er god træning for at øve pincetgreb og ærter kan fint gives sammen med rugbrød til frokost.

Ærter indeholder protein, samt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Tusind tak for dit tip om "drilleblæren" og "drillenumsen". Det var lige i øjet!

Pludselig blev af-med-ble et projekt, som vores datter kunne forholde sig til og føle sig som en del af. Lige fra den håbefulde: "Vi skal nok få krammet på den drilleblære, ikk?" til den lettere truende: "Jeg har sagt til drillenumsen, at hvis den ikke opfører sig ordenligt, så ringer jeg til politiet, også kommer den i fængsel".

Så nu er hun uden ble (om dagen) og siger fint til selv og overholder de faste toilettider - om morgenen og aftenen og efter måltider - uden (ret meget) brok.

Tak for hjælpen. Det er stor lettelse for os ikke at skulle skændes med hende om den åndssvage ble.

Venlig hilsen

Helt Utrolig Lettet


Annonce