Brev:
Vågner og er utrøstelig om natten - 12 mdr.

Hej Helen, så er der endnu et søvnspørgsmål til bunken.
Vi har en dreng på 12 måneder der er begyndt at sove dårligt om natten.
Han er startet i dagpleje for en måned siden og det går godt. Han sover 2-3 timer middagslur sammen med de andre børn, og måske en lille morfar når de kører til og fra legepladsen.
Vi har ingen problemer med at putte ham i seng kl. 20 om aftenen, han får en flaske mme, sin natsang, vi taler lidt om dagen og så siger vi godnat og han lægger sig til at sove.
Men.. og her er problemet så, når vi et par timer senere kommer i seng (hans seng står inde i vores soveværelse) så vågner han op med et skrig. For det meste kan man give ham lidt mme eller bare hans sut og så er der ro igen, men i løbet af natten vågner han adskillige gange i et skrig og er helt utrøstelig.
Vi har prøvet at tage ham over i vores ...
... seng, hvilket virker beroligende kortvarigt, men så mosler han så meget rundt i søvne at vi ikke kan sove, så den løsning dur ikke.
Vi har ladet ham skrige indtil han falder i søvn, hvilket sagtens kan vare en halv time, og det rækker vores tålmodighed og hjertevarme heller ikke til kl. 3 om natten.
Indimellem er han slet ikke vågen når han skriger, så vi prøver desperat at vække ham samtidig med at vi skal trøste ham.
Summa summarum så er vi to meget trætte forældre der ikke ved hvad vi skal gøre. Er det en fase han er i pga alder? Dagplejestart? eller noget tredje? Gør vi noget forkert?
Jeg skal lige nævne at han motorisk er godt med. Han går uden støtte, han er en glad dreng der spiser godt og gerne vil efterabe alt hvad de voksne gør.
Jeg håber, du kan hjælpe os til lidt nattero da både voksne og barn er MEGET trætte om morgenen.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.
Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....
30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Vil ikke sove lur i barnevognen længere
Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...
30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.
Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...
Viden om børn:
Fiskeolie og børn
Fiskeolie eller det der også hedder Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk. De er livsnødvendige for os mennesker, både for børn der skal vokse og udvikle sig og for ældre der skal "vedligeholdes". Derfor skal der være omega-3 fedtsyrer tilstede i vores kost.
Fødevarestyrelsen anbefaler, at du selv spiser og også giver dit barn fisk 2 gange om ugen som hovedmåltid. Derudover næsten hver dag som pålæg til frokost.
Det er vigtigt at variere...
Barnløshed
De fleste par har en naturlig forventning om blive forældre på et tidspunkt. Men for nogle sker det dog ikke bare af sig selv.
Hvis man som par forsøger at blive gravide gennem et år, uden at de lykkes, så betragtes det som ufrivilligt barnløshed. Statistikken siger, at ca 80 % vil bliv gravide i løbet af et år.
Årsagerne til at man ikke bliver gravid kan være rigtig mange og det tager tid at finde frem til den rigtige behandling for det enkelte par. Derudover er...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.





