Annonce

Annonce

Svar: Sovevanskeligheder


5. oktober 2010

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Frida

De fleste børn vil faktisk i 10 måneders alderen ikke sove særlig meget om dagen, mange børn sover netop i den alder ikke mere end ca 2½ time samlet (fordelt på 2 lure) og umiddelbart lyder det som om at din dreng får sin søvn fint dækket.

Du kunne dog overveje om han ville trives bedre med 45 minutter om formiddagen og så i stedet sove 2 timers middagslur. Det kunne gøre at eftermiddagen ikke blev så lang og han ville få en lidt længere lur som du efterspørger og samtidig sove den mængde søvn, som han plejer. Du kan altså overveje om du skal vække ham fra formiddagsluren mod at han så sover længere midt på dagen ...

En dagsplan for et barn på 10 måneder ser således ud:

Morgen 7: Havregrød, vand eller mælk

Formiddag 9: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt i hånden, vand af kop. evt. lidt frugtmos.

Puttes til formiddagslur 9.30 og sover her ca 45-60 minutter.

Frokost 11.30-12: Rugbrødshapsere med forskelligt pålæg, gerne fiskepålæg som makrel, tun, sildepostej, torskerogn eller lignende. Suppleres med kogte grøntsager som ærter, majs og gulerod, en kartoffelbåd fra aftensmaden, lidt frikadelle, godt kogte pastaskruer, ½ hårdkogt æg eller lignende og må også gerne suppleres med lidt grøntsagsmos (det kan være rester fra aften eller mos fra glas). Vand af kop

Flaske og puttes til middagslur kl. 13-13.30 og sover her så 1½-2 timer

Eftermiddag 15.30-16: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt i hånden, ...


Annonce

... en portion tykmælk med rugbrødsdrys, revne æbler eller frugtmos, vand af kop.

Aften 18: Familiemad, risretter, pastaretter, kød, fisk, grøntsager, sovs af forskellig slags. Spiser det samme som I får og maden smager af noget. Vand af kop.

Suppleres evt. med en godnatgrød som en del af putteritualet og så I sikrer jer at han ikke går sulten i seng.

Flaske og puttes til natten ca 19.30-20


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Sen aften eller en gang i løbet af natten gives flaske x 1 som nu.

Med den alder din dreng har, skal han ikke have flaske om morgenen og sove videre og hans flasker om dagen skal faktisk også væk og i stedet erstattes af mere rigtig mad, mad som mætter ham mere.

Børn vil i 10 måneders alderen normalt have brug for 2 flasker dagligt (400ml mme) og de to flasker ligger meget fint aften og en gang i løbet af natten eller inden middagslur og inden putning om natten. Jeg har hos jer ladet 3 flasker indgå i en overgang - men stille og roligt skal den ene flaske altså helt skæres væk og hvorvidt det skal være den inden middagslur (den kan evt. erstattes af lidt mælk af en kop) eller den kl 03 der forsvinder, må du prøve at vurdere.

Så din dreng skal altså nu til at have mere rigtig mad, mad i stykker og flere måltider dagen igennem. Og så skal hans flasker trappes ned og søvnrytmen sandsynligvis ændres, så han sover de 45 minutter om formiddagen og de 1½-2 timer til middag:)

Rigtig meget held og lykke fortsat, rigtig god weekend!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

2. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Ammemønster, søvn og putteritual (uden pilatesbold)

Kære Helen Vi har en dejlig pige på knap 11 uger, hvor vi godt kunne bruge...

Læs hele brevet og Helens svar


21. februar 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning - Tilvænning af barnevogn/klapvogn

Kære Helen Et par opfølgende spørgsmål til mit tidligere brev. Min søn...

Læs hele brevet og Helens svar


20. februar 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Tilvænning af barnevogn og klapvogn

Kære Helen Min søn på snart 4 måneder er svær at putte til lur. Som de...

Læs hele brevet og Helens svar


18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Navn - navngivning

Alle børn skal have et navn - mindst et fornavn og et efternavn. Og dit barn skal have sit navn, før det fylder 6 måneder. I kan give jeres barn et navn på to måder: Enten ved dåb i folkekirken eller ved at ansøge om navngivning via Borger.dk.

Der er i princippet ikke nogen begrænsninger på antallet af fornavne, som du må kalde dit barn. Men der er regler for, hvilke navne du kan give dit barn. Som hovedregel må du ikke vælge et navn, der kan være til ulempe for dit barn.

Læs mere i Babylex

Sygt barn

Det er altid svært at vurdere hvad et lille barn fejler, og er du i tvivl er det altid en god idé at kontakte lægen. Hellere en gang for meget end en gang for lidt.

De mest almindelige sygdomme hos børn er: Forkølelse, øjenbetændelse, mellemørebetændelse, lungebetændelse, maveinfektioner og skoldkopper.

Symptomerne er ofte: Manglende appetit, ondt i maven, opkastning og diarré samt feber.

Hvis det bliver nødvendigt at indlægge barent på sygehus er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tusind tak for dit svar sidste gang med søvn-fase-skift-problemer. Tænk engang - det virker! Og nu har vi bøvlet i en hel måned med en træt lille pige, så det er bare så skønt at kunne lulle hende i søvn på en god måde. Plus - at du skrev det med perronen og sovetoget.

Tak,
fra forældrene til pige på 6 måneder


Annonce