Annonce

Annonce

Brev:

Af med sut og ble


5. oktober 2010

Kategori:
Alder:
2 år, 7 mdr.

Af med sut og ble

Hej Helen.

Jeg har et spørgsmål ang. afvænning af brug af sut.

Vores dreng er MEGET glad for sin sut - og gik gerne med den hele dagen:-). Vi har dog i den seneste tid forsøgt med, at han kun har den, når han sover (både dag og nat). Men vi har ikke været 100 % konsekvente heri. Hver dag lægger han sutten i en kurv ovre ved dagplejen og der er meget sjældent problemer, og der bruger han den kun når han sover. Han har en abe som han er glad for, og som han altid sover med om natten.

Nu er vi lige kommet hjem fra tandlægen - der fortalte, at han har MEGET suttebid/overbid pga. af sut. Og hun synes det er en god ide at komme helt af med sutten. Det synes jeg faktisk også :-) Men jeg har ærlig talt gået lidt rundt om den varme grød...

Mest fordi han jo snart bliver storebror og jeg derfor er "bange for" at lave alt for meget om/tage alt for meget fra ham (sut, barnevogn, seng, værelse, legetøj m.m.)

Omvendt kan jeg i den nærmeste fremtid ikke rigtig se et super passende tidspunkt :-). Det skal ikke være lige når han bliver storebror, kort tid derefter er det jul (med mange planer) og derefter skal han starte i børnehave osv.

SÅ jeg tænker faktisk, at det er med at få gjort noget ved det nu - men hvad tænker sådan en klog kvinde som dig? :-) Er det dømt til at mislykkedes? Er der for kort tid til, at der igen kommer suttter i huset (der ikke er til ham)? Er det bedre at gøre det til jul ca. 1 - 2 mdr. efter han er blevet storebror - og lige inden han skal i børnehave?

Jeg tænker at vi i stedet kunne vente lidt med nyt værelse, seng, legetøj m.m. Det er nemlig mest vores behov for ...


Annonce

... at få tingene ordnet, så de er klar inden baby kommer - det er jo ikke sådan en haste sag:-) Jeg håber sådan at han selv gerne vil have alt det nye - og er i fuld gang med at lave et rigtig skønt værelse til en tumling:-)

Vi går samtidig og tager tilløb til at komme af med bleen - normalt er det jo et nyt spørgsmål, men her synes jeg det hænger meget sammen. Så håber det er ok at jeg skriver det her?

Nogle nætter er bleen helt tør - andre gange er den godt fyldt. Han taler en del om bleen og kommer altid og fortæller når han har lavet og beder om en tør ble.

Vi spørger ofte om han vil på potten, vi foreslår, at vi læser historier, synger imens han sidder der - få gange vil han, andre gange vil han ikke. Skal vi sætte ham på potten mod hans vilje? (Han rejser sig op igen og igen). Han sætter sig måske lige ned ganske kort - og så rejser han sig og siger han er færdig/ikke kan tisse. Ind i mellem finder han på, at han ikke vil have ble på, så vil han bare gå rundt i underbukser. Og så taler vi meget om, at vi så sætter potten frem, og at han skal bruge den hvis han skal tisse m.m. Nogle gange lykkedes det - nogle gange ender det med et uheld, andre gange beder han om at få ble på igen (eller vi skal noget og derfor er nødt til at give ham ble på). Det er ikke noget dagplejemoren træner - det vil hun først når vi er godt i gang.

Hun siger vi skal lave faste rutiner med hvornår han sidder på potten: morgen, eftermiddag, efter aftensmaden... Det lyder som en god ide, men skal vi gøre det - også hvis han ikke vil?

Han skal vel være af med bleen inden børnehave?

Med venlig hilsen
Mig :-)

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy

En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

10. april 2025 | Sovevaner | 2 år, 7 mdr.

Overgang ud af tremmeseng

Kære Helen. Vi søger råd til at få putning til at fungere. Vi har pga....

Læs hele brevet og Helens svar


28. marts 2025 | Opdragelse | 3 år

Børnehave og meget bestemt 3-årig

Kære Helen Jeg har skrevet før om vores familie, og er nu vendt tilbage til...

Læs hele brevet og Helens svar


2. marts 2025 | Opdragelse | 3 år

Hvordan får jeg min datter til at hjælpe til

Hej Helen Jeg kunne rigtig godt tænke mig, at min datter begyndte at hjælpe...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2025 | Udvikling | 3 år

Børnehave og uro

Hej Helen Vores datter er nu 3 år og bliver itvivl om hvad der forventes af...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2025 | Sovevaner | 2 år, 6 mdr.

2.5 år og søvnens tigerspring

Kære Helen Det er ved at være et stykke tid siden sidst, men nu er jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Allergi børn

Børn fødes ikke med allergi, men alle børn kan få allergi, og det er vigtigt at forebygge allergi i hverdagen.

Allergi er ofte en arvelig sygdom, som tit knytter sig til astma, høfeber, børneeksem og fødevareallergi. Hvis forældre eller søskende har allergi eller har haft behandlingskrævende allergi, så vil risikoen for, at et nyt lille barn også får allergi være større. Men selvom I ikke har allergi i familien, vil der være 5-10% risiko for, at jeres barn udvikler allergi.

Læs mere i Babylex

Renlighed

Renlighed betyder, at barnet har kontrol over vandladning og afføring. Der er store individuelle forskelle på, hvornår børn bliver renlige.

De fleste børn bliver renlige inden for de første 3 år, hos andre sker det langt senere. Børn bliver ofte først renlige om dagen og senere også om natten.

At træne renlighed bør altid ske i et samarbejde med barnet. Der skal være plads til små uheld og det er vigtigt at støtte barnet og aldrig skælde ud, hvis og når det går...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak! Jeg bliver simpelthen nødt til at fortælle dig, hvor stor en omvæltning dit seneste svar har gjort for vores familie.

Med min korte beskrivelse af vores liv, har du simpelthen set noget vi ikke har set; at hele vores dag bare er en lang irettesættelse af vores søn. Vi var simpelthen kommet ind i en skæld-ud-spiral; skæld-ud medfører mere skæld-ud. Vi blev opmærksomme på at vi begge to tog en dyb indånding inden vi gik ind af hoveddøren, for nu vidste vi skulle ind og skælde ud. Frygteligt, at vi ikke har kunne se at det ikke var en umulig unge, men en umulig måde at tackle ham på!

Så vi besluttede i samme øjeblik vi læste dit brev at vi kun ville snakke med vores søn og slet ikke skælde ud. Selvom det kræver lidt tålmodighed, så er det bare helt vildt hvad det har gjort. Han har simpelthen været så sød og vi har hygget os så meget de seneste dage. Han er selvfølgelig ikke et dydsmønster:-) men måden vi tackler det på nu er, gør at konflikten er lynhurtigt overstået og der bliver færre af dem.

Vi er jo i virkeligheden en familie med stort overskud, med et nært og følsomt forhold til vores drenge. Vi er bare kørt ud af et helt forkert spor og det var dig der skulle åbne vores øjne.

Tusind tak, Helen! Også en hilsen fra min mand, som iøvrigt sidder med tårer i øjnene hver gang han læser svar fra dig :-)

Med venlig hilsen
En familie på fire


Annonce