Brev:
Problemer med rugbrød

Hej Helen.
Nu sætter jeg simpelhen min lid til dig :-)
Har en fantastisk pige på 15 mdr. som trives og alt i alt ikke volder mange problemer. Dog er rugbrødsspisningen til frokost ved at irritere mig noget så voldsomt.
Det er først inden for de sidste 14 dage det er lykkes at få hende til at spise det - dog kun hos dagplejemoderen. I starten måtte hun presse på, men nu spiser hun det stort set uden problemer - ca. 1 helt stykke - hver dag.
Men når det så bliver weekend, er hun umulig at få det i, så for 3. gang er hun kommet ud til middagslur uden ...
... frokost.
Hvorfor skal det være så besværligt herhjemme, når det går så fint hos dagplejemoderen? Hun bliver jo næsten helt hysterisk når man forsøger. Har både prøvet at lade hende sidde med det selv, hjulpet hende og nærmest tvunget det i hende, men lige lidt hjælper det. Hvor stædig har man lige lov at være:-)
Og det hælper ikke engang at tilbyde hende det igen efter middagsluren, hvor hun ellers burde være sulten nok.
Hun er slet ikke kræsen ellers og spiser stort set alt - uden man skal tvinge nye ting i hende.
Håber virkelig du kan hjælpe mig...
Venlig hilsen
Trine
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
Uro ved aftenputning - 13 mdr.
Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...
8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.
Søvnrytme dreng 18 måneder - del II
Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...
4. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.
Kære Helen Jeg har i flere henseende nydt godt af din skønne brevkasse og...
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.
Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....
Viden om børn:
Sundhedsplejerske
Alle sundhedsplejersker er uddannet sygeplejersker og har arbejdet på forskellige børneafdelinger i sygehusvæsnet samt i den kommunale pleje. Derudover har sundhedsplejersken taget en diplomuddannelse til sundhedsplejerske.
En sundhedsplejerske følger børnene fra de bliver født (nogle gange allerede i graviditeten) og indtil de går ud af folkeskolen.
Alle børnefamilier i Danmark får tilbudt at modtage besøg af sundhedsplejersken. Når et lille barn bliver født, så...
Babynest
En babynest er oprindeligt en svensk opfindelse, som efterhånden har spredt sig over hele verden. Også i Danmark er det meget populært at bruge en nest til sit barn.
En babynest kaldes også en babyrede, og den bruges til at lægge dit barn i, når du gerne vil have, at dit barn skal føle sig omsluttet og holdt, og du ikke selv kan have dit barn i armene. Det vil sige, at hver gang du lægger dit barn fra dig, fordi du f.eks. skal ordne vasketøj, lave mad, tale i telefon eller...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




