Annonce

Annonce

Svar: Mareridt? Forstyrret søvn - ?


2. september 2010

Kategori:
Alder:
21 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære bekymrede mor

Tak for dit brev, din fine beskrivelse af dine drenge - især af lille O. og velkommen til :)

Børn vil ofte omkring 20 måneders alderen sove meget uroligt og kan som du beskriver vågne med skrig og virke næsten utrøstelige. Det handler om at børn i den alder begynder at opleve verden større og de begynder at få en lille smule farefornemmelse.

De bevæger sig mere omkring, oplever mere og mere af verden på egen hånd og de oplever også mere og mere modstand i løbet af en dag. Det kan være andre børn der skubber, tager legetøjet ud af hænderne på dem eller lignende. Det kan også være voksne som sætter flere grænser, der gives flere nej'er i løbet af en dag, I holder mere fast i ham, for at han ikke skal komme til skade osv. Og alt det han oplever om dagen, skal bearbejdes i drømme og derfor drømmer han mere og sover mere uroligt lige nu.

Det gør at børn i denne alder godt kan vågne med skrig og gråd og søge deres forældre. De har brug for hjælp til at komme videre i søvnen igen, brug for hjælp til at lade roen komme over dem.

Men, det er faktisk også sådan at børn helt ned i 1½ års alderen kan få det der hedder natteskræk, som ikke er det samme som mareridt og som derfor også skal behandles forskelligt.

Mareridt optræder under det der hedder REM-søvn som er vores drømmesøvn og når børn har mareridt, så vågner de, græder, kalder på mor og far. Natteskræk derimod opstår under den dybeste non-REM søvn og det betyder at ...


Annonce

... barnet faktisk ikke vågner. Her vil barnet stadig befinde sig i en sovende tilstand og netop derfor være konfus, afvise forældres kærtegn, skubbe forældre væk og det lyder faktisk som om at din dreng får anfald af natteskræk. Selvom barnet sover, vil det ofte se vågent ud og man tror som forældre at barnet er vågen - men han sover.

Derfor er det også vigtigt ikke at tænde lys og ikke at tage ham op, men i stedet prøve at berolige ham og få ham tilbage i søvnen ved at lægge ham ned, putte ham med dynen og kærtegne han lidt, sige lidt beroligende ord. Men ikke tale for meget, for taler man for meget, så bliver man en del af hans drøm og det skal I ikke være.

Når I tager ham op, så vågner han sandsynligvis for meget og netop fordi han jo sover under sine anfald, så bliver han forvirret og forstår ikke hvad det er I har gang i - derfor vil han nogle gange have sin bamse, nogle gange ikke, så vil han ud, så vil han være på værelset osv. Det handler om at han bliver forvirret, fordi han vågner for meget p og ikke forstår hvad der foregår - han har ingen erindring om at han har skreget eller virket angst, derfor forvirrer det ham for meget, når I tager ham op.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Prøv derfor næste gang at tage det helt roligt og se om I ikke kan hjælpe ham videre i søvnen, uden at han vågner op, men netop berolige og betrygge ham og så sove videre :)

Selvom natteskræk ser skræmmende ud, så er det helt normalt og skader ikke barnet :)

Rigtig meget held og lykke fortsat :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Dagsrytme - 3 måneder

Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Efterveer

Efter fødslen skal livmoderen trække sig sammen til normal størrelse igen, - disse sammentrækninger kalder man efterveer. Jo flere børn man har født, jo mere vil livmoderen skulle trække sig sammen, og jo værre er efterveerne ofte.

Efterveer mærkes ofte under amning. Når barnet dier ved brystet, produceres hormonet oxytocin, der får livmoderen til at trække sig sammen og i dagene efter fødslen vil livmoderen gradvist blive mindre - lige efter fødslen går livmoderen ofte til...

Læs mere i Babylex

Røgede fisk og børn

Grillede og røgede fisk kan have et højt indhold af PAH (tjærestoffer), som kan være kræftfremkaldende. Derfor bør man ikke spise store mængder røget og grillet fisk, men det kan indgå som en del af en varieret kost.

Til børn er det en god idé at følge disse råd:

- Anvend så vidt muligt koldrøgning, fremfor varmt røgede fisk.

- Undgå røgeksponering af spiselige flader. På grillen bør fisken pakkes ind i folie.

- Vær opmærksom på at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for en fantastisk brevkasse, du giver os forældre nogle kompetente handlemuligheder som vi i vores familie har haft stor gavn af.

Tak fra børnenes mor og far


Annonce