Svar: Savler meget
Kære Rikke
Børn er forskellige også når det kommer til at savle og hvor nogle børn ikke har særligt store problemer med deres mundvand, ja så savler nogle børn rigtig meget.
Det plejer normalt at mindskes efter 2 års alderen og da din dreng kun er 1½ år, så kan det altså sagtens nå at ændre sig endnu.
Børn savler naturligt mere, hvis de trækker vejret mere gennem munden end gennem næsen og derfor skal du være opmærksom på om hans næse kan være stoppet, virker han forkølet eller tæt i næsen, så kan en forklaring findes her.
Nogle børn savler også rigtig meget hvis de har problemer med hævede polypper. Ud over at barnet savler meget, så ser man ofte også at de snorker, når de sover og at de nogle gange sover meget forstyrret, netop fordi de også i søvne trækker vejret gennem munden. Så hvis du oplever at din dreng snorker højt om natten, så skal du faktisk være opmærksom på om der kan være en sammenhæng mellem hævede polypper og savl.
Børn kan også savle hvis de har ondt i ...
... halsen, fordi det at synke spyttet gør ondt og derfor lader de det løbe ud af munden i stedet. Mange har faktisk ondt i halsen i øjeblikket, så hvis du selv går og føler dig lidt halvsløj, så har din dreng måske samme virus og det kan så påvirke ham til at savle lidt ekstra netop nu ...
Hvis du oplever at han snorker meget eller virker til at være meget tæt i næsen og en forklaring skal findes her, så synes jeg du skal bestille tid hos en øre-næse-halslæge og få ham tjekket. Det kræver ikke henvisning fra egen læge, du kan bare ringe og bede om at få en tid, hvor de lige tjekker om han har problemer med hævede polypper eller andet.
Hvis du ikke oplever at han virker tæt i næsen, snorker osv. så synes jeg du skal se tiden an og se om han så ikke vokser fra det. Som sagt vil de fleste børn savle betydeligt mindre, når de først er blevet 2 år.
Brug uldundertrøje til ham, når det bliver koldere i vejret, så han med den holdes varm og tør på brystet :)
Rigtig meget held og lykke fortsat :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.
Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...
28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.
Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....
Viden om børn:
Psykisk udvikling børn
Lige fra dit barn bliver født, er det aktivt kommunikerende. Det har brug for at blive taget op, holdt om, trøstet og beroliget, snakket med, kærtegnet osv.
Børn vil altid have brug for at blive set og hørt. De har brug for at vide, at de har en vigtig plads i familien, og at det er dejligt at være sammen med dem. Barnets psykiske udvikling skal støttes, fra barnet er nyfødt og hjælpeløst, og til det vokser op og gradvist bliver mere og mere selvstændigt.
I en...
Babynest
En babynest er oprindeligt en svensk opfindelse, som efterhånden har spredt sig over hele verden. Også i Danmark er det meget populært at bruge en nest til sit barn.
En babynest kaldes også en babyrede, og den bruges til at lægge dit barn i, når du gerne vil have, at dit barn skal føle sig omsluttet og holdt, og du ikke selv kan have dit barn i armene. Det vil sige, at hver gang du lægger dit barn fra dig, fordi du f.eks. skal ordne vasketøj, lave mad, tale i telefon eller...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen.
Du är min absoluta förebild inom allt med barn och allt som rör barnuppfostran/sömn/mat/sjukdom. Trots att jag aldrig träffat dig känner jag ett 100% förtroende och respekt för dig och känner att din syn på barn och hur man ska hantera olika situationer är helt rätt. Det finns så många metoder och syn på området idag men du har en sån sund och kärleksfull inställning.
För att sammanfatta det jag precis skrev: Du är min "guru" inom området och jag är glad att jag Tack vare min danska svärmor fann din sida och äntligen kunde få den hjälp och feedback jag så väl behövde!
Tack
/Erika