Annonce

Annonce

Brev:

Rytme og mad - 5 mdr.


26. august 2010

Alder:
5 mdr.

Rytme og mad - 5 mdr.

Hej Helen,

Tak for din hjælp! Spændende med din nye bog, den vil jeg bestemt overveje at investere i!

Jeg er helt sikker på, at Alfred er et helt normal hvad angår det med at kramme. Vi har skiftevis båret ham rundt de første 3 måneder af hans liv fordi han havde kolik, og han er slet ikke følsom overfor berøring – han bliver kysset og rørt rigtig meget ved af både mor og far. Jeg tror bare – som du selv siger, at han vil ud og se verden – det er vel også et tryghedstegn, at han søger ud, tænker jeg.

Jeg er også blevet meget mere rolig mht. hans motoriske udvikling, for du har jo fuldstændig ret i, at så længe han udvikler sig, så går det fremad! Faktisk har han nu lært at trille fra mave til ryg, så mor er meget stolt :)

Han har fået sin første tand i går, så jeg tænker det måske har været det, som har givet en del uro? Er det sådan med alle tænder mon?

Nu sover han som en drøm med ...


Annonce

... hjælp fra din plan! Kun 1 uge med inspiration fra alle dine planer for en hverdag/rytme med babyer, og så sover barnet fra 21-02.30 bliver ammet og sover så helt til kl. 06.30! Skønt!

Mht. mad og rytme så er jeg stadig lidt forvirret…
Alfred får nu grød morgen, grøntsagsmos frokost og aften og en hel del amninger. Når han spiser mos og grød indtager han omkring en halv deciliter pr. gang. Så han er meget madglad! Jeg er lidt i tvivl om mængden på grød/mos – er det bare ”til han ikke gider mere” eller skal vi dosere det for ham? Han fylder 6 måneder i næste uge.

Men tak for den fine plan, den vil vi prøve at indføre her når han er 6 måneder. Kan han virkelig få ristet rugbrød at tygge på allerede når han er 6 måneder? Jeg er også lidt ”lost” mht. at bruge fisk/kød i maden – hvordan kan man på en smart/økonomisk måde gribe det an?

Tusind tak for hjælpen,

Hilsen en ”lidt mindre” træt mor…

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sushi til børn

Børn må gerne få sushi - men der er nogle ting du skal overveje:

- Fisken der bruges skal have været frosset ned til - 20 grader i mindst 24 timer. Der kan forekomme parasitter i fisk og disse dræbes ved frysning.

- Sushien skal fremstilles under hygiejniske forhold. Den bør spises samme dag som den er lavet og køber du den færdigpakket skal du være opmærksom på korrekt opbevaringstemperatur og holdbarhedsdato.

- Børn under 3 år må højst spise 25...

Læs mere i Babylex

Efterveer

Efter fødslen skal livmoderen trække sig sammen til normal størrelse igen, - disse sammentrækninger kalder man efterveer. Jo flere børn man har født, jo mere vil livmoderen skulle trække sig sammen, og jo værre er efterveerne ofte.

Efterveer mærkes ofte under amning. Når barnet dier ved brystet, produceres hormonet oxytocin, der får livmoderen til at trække sig sammen og i dagene efter fødslen vil livmoderen gradvist blive mindre - lige efter fødslen går livmoderen ofte til...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Når man læser din brevkasse får man indtryk af at mødre har lettere ved at betro sig til dig via brevkassen, samt at du ligesom kan noget i forhold til at "ramme" plet i forhold til, hvad det er folk har behov for.

For mit vedkommende har dine svar kunne give mig noget andet og mere værdifuldt i forhold til min rolle som mor som mine egne sundhedsplejersker (jeg har haft en 4 - 5 stykker) ikke har kunne give mig.

Tak fra en taknemmelig mor


Annonce