Brev:
Søvn vs. amning om natten

Hej Netsundhedsplejerske
Min søn der nu er 3½ mdr. er begyndt at mosle rundt hver 1½ time om natten, jeg lader ham ofte ligge i ½ time for at se om han falder i søvn af sig selv igen, det har han gjort før, men nu bliver han sur og forlanger mad. Herefter tager det gerne ½ time før jeg falder i søvn igen, hvilket resulterer i ca. 3x1 times søvn om natten for mig, og det er for lidt.
Jeg føler ikke at mælkeproduktionen fungerer ordentligt når jeg ikke får mere søvn (er vant til at han ...
... startede med 4-6 timer når han blev lagt for natten)
Det har stået på i et par uger nu, og jeg er efterhånden helt ødelagt pga. søvnmangel og ulykkelig/stresset over hele situationen.
Om dagen sover han ½-1½ time af gangen hvorefter han er vågen 1-2½ time før han gnider øjne igen.
Jeg overvejer at give ham lidt vælling midt på dagen, da vi før har prøvet at give ham mælkeerstatning og han ikke har problemer med at bruge flasken.
Men hvad siger du?
Med venlig hilsen
den søvnløse
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning
Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...
6. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Hej Helen. Jeg er mor til en dejlig pige på 10 uger. Da hun blev 8 uger...
Viden om børn:
Søvn
Børn sover ikke som os voksne, og søvnen og måden barnet sover på, ændrer sig lidt hele tiden. I nogle periode vil børn naturligt sove dårligere end i andre perioder - det sker især, når barnet udvikler sig rigtig meget både motorisk og mentalt, ligesom børn der starter i daginstitution, er syge eller måske får en ny lillebror eller lillesøster, naturligt også sover dårligt i disse perioder.
Jeg bliver tit spurgt: "Hvad gør jeg galt?" eller "Hvordan skal jeg præcist gøre for at...
Arp
Arp er betegnelsen for nogle gulbrune skæl, som mange børn får i hovedbunden, på panden eller i øjenbrynene. Det er døde hudceller som bliver afstødt. Det smitter ikke og det har intet med hygiejne at gøre.
Arp i hovedbunden kan fjernes ved hjælp af en lusekam. Du kan med fordel massere lidt uparfumeret babyolie ind i barnets hovedbund. En let massage stimulerer blodcirkulationen i hovedbunden, hvilket er godt både for forebyggelse og helbredelse af arp.
Evt. arp...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







