Brev:
Søvn vs. amning om natten

Hej Netsundhedsplejerske
Min søn der nu er 3½ mdr. er begyndt at mosle rundt hver 1½ time om natten, jeg lader ham ofte ligge i ½ time for at se om han falder i søvn af sig selv igen, det har han gjort før, men nu bliver han sur og forlanger mad. Herefter tager det gerne ½ time før jeg falder i søvn igen, hvilket resulterer i ca. 3x1 times søvn om natten for mig, og det er for lidt.
Jeg føler ikke at mælkeproduktionen fungerer ordentligt når jeg ikke får mere søvn (er vant til at han ...
... startede med 4-6 timer når han blev lagt for natten)
Det har stået på i et par uger nu, og jeg er efterhånden helt ødelagt pga. søvnmangel og ulykkelig/stresset over hele situationen.
Om dagen sover han ½-1½ time af gangen hvorefter han er vågen 1-2½ time før han gnider øjne igen.
Jeg overvejer at give ham lidt vælling midt på dagen, da vi før har prøvet at give ham mælkeerstatning og han ikke har problemer med at bruge flasken.
Men hvad siger du?
Med venlig hilsen
den søvnløse
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning
Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...
6. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Hej Helen. Jeg er mor til en dejlig pige på 10 uger. Da hun blev 8 uger...
2. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Ammemønster, søvn og putteritual (uden pilatesbold)
Kære Helen Vi har en dejlig pige på knap 11 uger, hvor vi godt kunne bruge...
Viden om børn:
Forkælelse - forkælede børn
Små børn kan kun fortælle dig, at de har brug for din hjælp ved at græde. Et lille barn kan ikke på anden måde give udtryk for, at det har behov for at blive taget op, blive skiftet, få mad, blive pludret med, krammet osv.
Derfor skal du altid reagere, når det lille barn græder. Det er en skrøne, at børn udvikler deres lunger, ved at få lov til at græde. Og det er heller ikke korrekt, at man forkæler et barn ved at reagere på dets gråd, tværtimod.
Små børn kan ikke...
Dåb
Hvis du ønsker at få dit lille barn døbt i kirken, skal du henvende dig til kirkekontoret eller til præsten ved den kirke, hvor I gerne vil have jeres barn døbt. I aftaler så i fælleskab et tidspunkt for dåben, og I mødes også og taler om dåbsritualet, og hvordan det hele foregår.
I de fleste kirker foregår barnedåben som en del af søndagsgudstjenesten, men i nogle kirker arrangeres særlige dåbsgudstjenester f.eks. om lørdagen.
Før dåben skal I vælge mindst 2 og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







