Brev:
Søvn vs. amning om natten

Hej Netsundhedsplejerske
Min søn der nu er 3½ mdr. er begyndt at mosle rundt hver 1½ time om natten, jeg lader ham ofte ligge i ½ time for at se om han falder i søvn af sig selv igen, det har han gjort før, men nu bliver han sur og forlanger mad. Herefter tager det gerne ½ time før jeg falder i søvn igen, hvilket resulterer i ca. 3x1 times søvn om natten for mig, og det er for lidt.
Jeg føler ikke at mælkeproduktionen fungerer ordentligt når jeg ikke får mere søvn (er vant til at han ...
... startede med 4-6 timer når han blev lagt for natten)
Det har stået på i et par uger nu, og jeg er efterhånden helt ødelagt pga. søvnmangel og ulykkelig/stresset over hele situationen.
Om dagen sover han ½-1½ time af gangen hvorefter han er vågen 1-2½ time før han gnider øjne igen.
Jeg overvejer at give ham lidt vælling midt på dagen, da vi før har prøvet at give ham mælkeerstatning og han ikke har problemer med at bruge flasken.
Men hvad siger du?
Med venlig hilsen
den søvnløse
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning
Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...
Viden om børn:
Leg
For det lille barn er leg meget vigtigt, da det er igennem leg, at barnet udforsker verden og dermed udvikler sig. Og I begyndelsen er I forældre det bedste legetøj, og jeres barn vil elske jeres mimik, lyde og berøring.
Jeres barn har stor glæde af, at I tumler, triller, hjælper barnet med at cykle med benene, danser med barnet i armene... Ligesom jeres barn har brug for at mærke jer tæt på, ligge hud-mod-hud, blive kysset, krammet, kærtegnet og sunget for.
I takt...
Amning
Sundhedsstyrelsen anbefaler at børn ammes sålænge som muligt. Helst fuldt ud til de er 6 måneder gamle og delvist frem til 12 måneders alderen eller længere, hvis mor og barn ønsker det.
Brystmælk er nøje afstemt til barnets forskellige behov og modermælk indeholder vigtige antistoffer, som beskytter det lille barn mod infektioner. Det tager tid at etablere en amning, for de fleste tager det ca. tre uger, men der kan gå op til 6 uger før mælkemængden har afstemt sig efter barnets...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









