Annonce

Annonce

Brev:

Ulykkelig søvn - 8 mdr.


5. august 2010

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Ulykkelig søvn - 8 mdr.

Hej Helen

Jeg skriver denne gang til dig, fordi jeg er lidt i tvivl mht. min måde at takle putteritualet med Magnus på.

Han er nu 8 mdr. gammel og er lige begyndt at kunne sidde selv og stå i kravleposition, ligeledes myldrer der tænder frem på ham, så i øjeblikket er han ved at få 4 tænder på én gang og har i forvejen fået 4 fortænder, så der sker rigtig meget med ham i øjeblikket og er helt sikkert med til at han bliver urolig, når han skal sove.
Han er også inde i den periode hvor han er meget morsyg.

Jeg har jo læst noget fra din fremragende bog og kan kun stærkt anbefale den, jeg er selv stor tilhænger af, at mit barn ikke skal græde sig selv i søvn.

Det får mig så tilgengæld også til at blive lidt i tvivl, for hele dagen kan gå godt med at få spist, få sovet sine lure og få leget og blive aktiveret, hvilket han er rigtig god til, dog er han meget morsyg og vil meget gerne være i nærheden af mig hele tiden..

Når aftenen så kommer og hans sengetid nærmer sig, bliver han selvfølgelig mere og mere træt, gaber, gnider sig i øjnene og bliver lidt pyldret.

Vi gør nogenlunde det samme hver aften, han får spist, kommer i bad og får ren ble og nattøj på, vi giver ham godt med fysisk kontakt inden godnattid og så når kl. bliver ca 19-19.30 går jeg ind med ham på sit værelse.

Der er rullet ned og ...


Annonce

... der er en hyggelig aftenbelysning. Jeg sætter mig ved siden af hans seng, med ham på armene og ammer ham, til han endten er faldet i søvn eller er lige ved, imens synger jeg en stille lille sang for ham.

Dernæst lægger jeg ham og kysser ham godnat og så hvis han sover går jeg ud og hvis ikke, så sætter jeg mig ved siden af ham, med én hånd på ham, så han kan mærke mig.

Så kan han godt vågne helt op og begynde og græde og blive urolig, først prøver jeg at berolige ham med en blid stemme, at mor er her, og hvis ikke dette hjælper tager jeg ham op og beroliger ham, for så bagefter at lægge ham igen.

Hvis han bliver ved med at blive ked og vende sig om, tager jeg ham op, efter at have prøvet at trøste og lægge ham 2-3 gange og tager ham med ind i stuen og vendter til han igen virker klar til at sove igen.

Men så har jeg oplevet, at han ender med at blive vildt overtræt og hyler fuldstændigt hysterisk til sidst og vil hverken trøstes når man tager ham op eller lægger én hånd på ham.

Så jeg har været nødt til at bare sidde ved siden af hans seng og berolige ham og holde ham med mine hænder til han tilsidst falder i søvn.

Er der en anden måde jeg bedre ville kunne gøre det på, så ikke vi ender med, at han skal blive så ulykkelig og overtræt, det er jo hverken rart for ham eller mig.

Med venlig hilsen
Rie

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Frysning af babymad

Du kan fryse grøntsagsmos, frugt- og bærmos ned i mindre portioner. Rens grøntsager og frugter grundigt, kog sammen med lidt vand i en tykbundet gryde, blend med kogevandet og frys ned.

Mosen bør kommes i små bægre, der er beregnet til frysning af babymad og som er fri for skadelige stoffer.

Når grøntsags- eller frugtmosen skal bruges, bør den optøs direkte i gryden. Derved bevares vitaminer og mineraler bedst.

Grøntsagsmos kan du med fordel fryse...

Læs mere i Babylex

Gluten til baby

De fleste børn kan tåle gluten, og gluten kan introduceres til barnet i 4-6 måneders alderen under hensyntagen til de anbefalinger, der i øvrigt gælder om variation i kosten, når skemad gives til småbørn.

Hidtil sagde man, at spædbørn ikke måtte introduceres til gluten før efter 6 måneders alderen, men disse anbefalinger blev i 2015 lavet om, da der ikke er fundet videnskabelig dokumentation for at vente med at introducere gluten.

Gluten findes især i hvede, mens...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Jeg har længe fulgt med i din brevkasse og har selv fået hjælp til mange "problemer" fra dine svar til andre! Du har været en stor hjælp uden du har vidst det ...!

Bedste hilsner
Sanne mor til dreng på 8 måneder


Annonce