Svar: Skønshedspletter....
Kære Dorthe
Babyer kan sagtens fødes med skønhedspletter og de får dem ofte også løbende i takt med at de bliver ældre. Nye kan og vil normalt komme til hen af vejen, både når de er 3, 4, 5 måneder og 9, 10, 11 år osv.
En skønhedsplet er en brunlig plet, som består af melanin, et farvestof vi har i huden. Vi kalder det også for modermærker.
Børn kan fødes med forskellige former for skønhedspletter, men kan altså godt fødes med det vi kalder for almindelige modermærker. De kan ændre form og størrelse i takt med at barnet vokser og bliver større og det behøver ikke være problematisk.
Men modermærker skal man naturligvis holde ...
... øje med og det er vigtigt at få en speciallæge til at se på dem, hvis de begynder at klø eller gøre ondt. Hvis de pludselig virker til at ændre udseende eller vokser meget, og især lægge mærke til om de skifter farve og bliver meget mørke. Det må heller ikke bløde fra et modermærke.
Soleksponering har betydning og børn vil f.eks. godt kunne få fregner hen over næsen om sommeren af at være ude i solen (også selvom de har solcreme på).
Børn kan også fødes med det man kalder for "storkebid" eller "jordbærmærker", men det er nok de almindelige modermærker du tænker på her. Jeg håber derfor at du kan bruge ovenstående lidt videre :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:
29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.
Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...
28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.
Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....
Viden om børn:
Sele til barnevogn
Barnevognssele anvendes, når der er risiko for at barnet kan falde ud af barnevognen og barnet bør være under opsyn, når det er i sele. De fleste børn har brug for sele i barnevognen fra de er 6 måneder gamle - nogle børn lidt før.
Du bør altid vælge en barnevognssele som er DVN mærket (Dansk Varefakta Nævn). Selen skal spændes fast i barnevognens bund og den må ikke kunne trækkes løs.
Selvom barnet ligger i DVN mærket sele, skal der altid være opsyn med et barn...
Citrusfrugter
Hvis man har allergi overfor græspollen, så kan man nogle gange reagere på citrusfrugter som appelsiner og klementiner. Reaktionen vil ofte være kløe og hævelse af læber, mund og svælg. Og det bedste man kan gøre er ikke at spise de citrusfrugter, som man reagerer på.
Nogle børn vil også reagere med rødt udslæt om munden, når de spiser citrusfrugter. Det skyldes normalt frugtsyren, som generer barnets lidt sarte hud og handler således ikke om at barnet ikke tåler...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen
Jeg skriver da jeg gerne vil takke dig for dine råd og støtte. Lige da jeg læste dit brev blev jeg ked af det, for jeg ville for alt i verden være en mor, som giver sit barn opmærksomhed nok. Men du havde jo ret :0)
Jeg har fået det godt igen, er begyndt at arbejde og får medicin og går til samtaler ved en psykolog. Det har hjulpet mig meget.
Jeg vil sige 1000 tak til dig for at støtte mig og give mig råd.
Du hører nok fra mig igen
Knus fra mig