Annonce

Annonce

Svar: Risikovurdering


3. august 2010

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Graviditet.

Hej med dig

Når man er gravid, så er det naturligvis rigtig dejligt, det er en periode fuld af liv og lykke, men det er også en periode, hvor man naturligt bliver bekymret over forskellige ting.

Det er dejligt at man kan blive undersøgt og det er naturligvis altid dejligst, hvis man kan blive bekræftet i at det barn man venter er sundt og velskabt, at alle prøver ser normale og fine ud. Sådan er det heldigvis i de fleste tilfælde - men netop fordi vi jo også ved, at der er grund til at man undersøger og at man nogle gange finder nogle ting, ja så bliver vi naturligt også bekymrede af de undersøgelser, der foretages.

De undersøgelser man laver, kan indeles i to grupper: Det ene er en risikovurdering, som du har fået foretaget og det andet er fosterdiagnostik. Alle gravide, får tilbudt en risikovurdering og hvis det viser sig, at der er en risiko for en medfødt sygdom eller et handicap, så vil den gravide også få tilbudt fosterdiagnostik.

Når man laver en risikovurdering, så vil man lave en nakkefoldsscanning ligesom du har fået foretaget, man vil normalt også tage en blodprøve og så vil man også tale med den gravide kvinde (og den kommende far) om familiens historie. Findes der sygdomme, arvelige ting i familien, som man skal være særligt opmærksomme på, så påvirker dette vurdering af hvorvidt der er risiko for problemer for barnet.

Undersøgelserne kan ikke give et endeligt svar, man kan ikke være 100 pct sikker på det svar man får, men de kan sige lidt om sandsynligheden. Det vil sige at man kan få at vide om der er stor grund til mistanke eller om sandsynligheden er så lille at der ikke er grund til at udsætte hverken barnet eller den gravide for flere undersøgelser.

Hvis man undersøger for f.eks. Downs Syndrom, så er det rigtigt at alderen spiller ind. Er man kun 20 år, så er risikoen, ...


Annonce

... hvis man alene ser på alderen, mindre end 1 ud
af 1500 (det vil sige en lav risiko), hvorimod, at hvis man f.eks. er 45 år, vil riskoen være 1 ud af 25 (altså en meget høj risiko. Men mange andre faktorer spiller som sagt ind.

Normalt vil du få et klar svar - du vil få at vide at du er i høj risiko eller i lav risiko. Når man er i lav risko, så får man normalt et tal der hedder 1 ud af 1000 mulige. Det betyder at Down syndrom ikke udelukket, men du ved at sandsynligheden er lille. I et sådan tilfælde vil man ikke blive tilbudt moderkage- eller fostervandsprøve.

Hvis man er i høj risiko, så vil man måske få et svar der hedder 1 ud af 25 mulige og her vil man så få tilbudt moderkage- eller fostervandsprøve, som kan afgøre spørgsmålet.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ: "Helens bog om gråd og trøst" med masser af råd om bl.a. børn med kolik, high need babies, mareridt, raserianfald og separationsangst.

Jeg kan godt forstå du bliver forvirret og bekymret, når du får et svar der hedder 1:1659 og dine veninder får tal som hedder 1:10000 og 1:18000 - hvorfor der er så stor en forskel ved samme undersøgelse, tør jeg ikke sige, som sagt spiller flere faktorer ind.

Jeg synes dog det er helt relevant at du kontakter dit fødested, der hvor du har fået foretaget undersøgelsen og siger, at du har brug for at få talt med en læge omkring det. Fortæl det som du er, at du bliver bekymret fordi dine veninder har fået betydeligt højere tal end du har og at du har brug for at få en samtale omkring det, som kan berolige dig lidt :) Jeg synes ikke det er specielt hysterisk eller andet, det er helt naturligt at du gerne vil have en forklaring og det skal du have fra stedet, hvor undersøgelsen er foretaget.

Selvom du har fået at vide at du er i lav risiko og selvom du ikke her henvist til yderligere undersøgelser, så er det helt okay at have behov for lige at få talt med en læge omkring resultatet igen :)

Jeg håber du kan bruge dette videre, fortsat held og lykke med det hele :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Annonce

Viden om børn:

Barnløshed

De fleste par har en naturlig forventning om blive forældre på et tidspunkt. Men for nogle sker det dog ikke bare af sig selv.

Hvis man som par forsøger at blive gravide gennem et år, uden at de lykkes, så betragtes det som ufrivilligt barnløshed. Statistikken siger, at ca 80 % vil bliv gravide i løbet af et år.

Årsagerne til at man ikke bliver gravid kan være rigtig mange og det tager tid at finde frem til den rigtige behandling for det enkelte par. Derudover er...

Læs mere i Babylex

Reservebedste

En reservebedste er en ældre person, der gerne vil hjælpe småbørnsfamilier med at passe børnene, når de er syge, har brug for at blive hentet tidligt eller skal passes en dag, hvor forældrene skal i byen.

I nogle kommuner kan man søge om en reservebedste, hvis man er enlig og ikke har mulighed for at trække på sit netværk, men det er også muligt at søge en reservebedste privat.

Det kan være en rigtig god idé at have en reservebedste (M/K), som kan hjælpe i...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Rigtig lækker brevkasse og hjemmeside du har!

Bettina, mor til 7 uger gammel pige


Annonce