Annonce

Annonce

Svar: Vil ikke sove til natten


4. maj 2010

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære forældre

Tak for jeres brev og velkommen til :)

Det som umiddelbart falder mig ind, når jeg læser jeres brev og ser jeres dagsplan er, at jeres datter sover lidt for mange små lure, hendes vågenperioder er ikke særligt lange. Derudover tænker jeg at hun, med den alder hun har nu, skal have mere mad, mere rigtig mad, og at I skal finde en rytme, hvor hun starter med at spise, når hun vågner af en lur og får flaske inden hun sover næste lur - der er som det er lige nu, ikke rigtig noget fast mønster for, hvordan I helt gør det.

I skal også være opmærksomme på at hendes vågne perioder skal være aktive perioder og at ikke alle gab betyder at hun skal sove. Hun kan sagtens gabe fordi hun keder sig og derfor er det vigtigt at I ikke troligt putter hende, når hun gaber, men at I i stedet prøver at give hende et mellemmåltid, leger med hende, tumler med hende osv. Et bad kan i en periode lægges ind om formiddagen i stedet for om aftenen, hvis det kan gøre at hun får flyttet lidt på sin soverytme og derfor også vil sove bedre og mere sammenhængende når hun endelig sover.

I skal altså arbejde lidt på at hun har en god lang aktiv periode, hvor hun spiser, leger, tumles rigtig meget med. Hun skal aktiveres både fysisk og mentalt så hun virkelig føler sig træt, når hun så bliver puttet - hvor hun så netop også vil kunne tage en lidt længere og mere sammenhængende lur, i stedet for som nu, hvor det bliver lidt slatspiseri og slatsoveri hele dagen.

Jo mere struktur og rytme, aktivitet, mad osv. I får ind i løbet af dagen, jo mere vil det også påvirke hendes nattesøvn og hendes evne til at overgive sig til søvnen om aftenen.

En plan I kan arbejde hen imod se således ud:

Tidlig morgen 6: Flaske, prøv at give hende den i sengen og se om hun så kan sove lidt videre.

Hvis ikke hun kan det og dagen starter tidligt, må hun så få en morgenpowernap som nu - helt okay.

Morgen 8: Havregrød, vand af kop som nu.

Formiddag 9: Frisk blød frugt i hånden (appelsinbåde, både af blomme, fersken eller lignende), evt. lidt frugtmos, vand af kop.

Flaske og puttes til formiddagslur kl. 9.30-10. Sover ofte kortvarigt, måske 45-60 minutter

Frokost 11.30: Grøntsagsmos og der begyndes nu med kogt kød ...


Annonce

... og fisk i mosen, suppleres med ristede rugbrødsbjælker, agurk eller lignende at gumle på, vand af kop.

Flaske og puttes til middagslur ca kl. 13. Det vil være rigtig fint at du her triller hende en tur i barnevognen, så hun kommer ind i en rytme, hvor hun naturligt sover længere tid og dermed får en rytme med at sove lidt længere.

Eftermiddag 15.30-16: Flaske og kan her også tilbydes lidt frugtmos, frisk frugt i hånden at sutte på, vand af kop.

Powernapper evt. - men ofte kan det springes over i 6 måneders alderen.

Aften 17.30: Grøntsagsmos med kød eller fisk, suppleres igen med brødskorper, agurk eller lignende at gumle på, vand af kop.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Flaske og puttes til natten ca 19 - tidspunktet afhænger lidt af hvor tidligt hun er stået op fra middagslur og hvorvidt hun har powernappet sidst på dagen eller ej.

Sen aften 23-24: Flaske, som spises mere eller mindre i søvne og sover uden at få mælk til næste morgen tidlig. At sove igennem i denne alder betyder at kunne sove 5-6 timer uden at få mælk, så en flaske sen aften er stadig nødvendig - faktisk vil den måske kunne gøre at hun ikke starter dagen helt så tidligt som nu - så måske ændrer rytmen sig stille og roligt ved at I indføre en flaske kl. 23-24 ...

Mit skøn er altså at hele jeres dagsrytme skal ændres lidt, for at få jeres datter til at overgive sig bedre til søvnen om aftenen. Hun skal have lidt mere grød og mos, hun skal have brødskorper, frugt osv. i hånden at gumle på, hun skal aktiveres rigtig meget i sine vågne perioder og have længere vågne perioder og derefter få mere sammenhængende søvn - simpelthen fordi det vil påvirke hendes aftener og nat betydeligt - der er en stor sammenhæng mellem dagsøvn og nattesøvn :)

Jeg har forsøgt at følge de tidspunkter du har angivet og tænker derfor at du sandsynligvis forholdsvis let vil kunne følge den plan jeg har lavet - jeg håber det vil hjælpe jer videre, fortsat held og lykke :)

Jeg vil naturligvis også anbefale jer at læse min bog "Sådan får du dit barn til at sove!" som netop er udkommet. Den beskriver meget, hvad I kan forvente og hvad der udviklingsmæssigt sker og hvordan man rent praktisk skal arbejde på at lære barnet at sove, hvornår og hvordan :)

Fortsat god weekend!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år

2 år og søvn

Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...

Læs hele brevet og Helens svar


6. juli 2026 | Sovevaner | 1 mdr.

Søvn 6 ugers baby

Hej igen Helen, Hermed forlængelse af mit tidligere brev ang...

Læs hele brevet og Helens svar


20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Vil ikke sove i tremmeseng

Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sidde

De fleste børn kan i 6 mdr´s alderen sidde med let støtte f.eks. i en høj stol eller i barnevognen.

7 mdr gamle kan de fleste børn sidde kortvarrigt, dvs et par minutter, for så at falde til siden, for- eller bagover.

8 mdr gamle kan det fleste børn sidde i lidt længere tid og begynder også at tage hænderne ud og støde fra ved siden. Balancen bliver bedre og bedre.

Når barnet begynder at kunne sidde selv og holde et stykke legetøj i hånden er det...

Læs mere i Babylex

Dagtilbud til børn

Vi har i Danmark kommunale dagtilbud til vores børn.

Dagtilbud omfatter:

- Vuggestuer og dagplejeordninger for ½-3 årige
børn

- Børnehaver for 2-6-årige

- Aldersintegrerede institutioner for flere aldersgrupper

- Fritidshjem

- Skolefritidsordninger (SFO) for børn i skolealderen.

Aldersopdelingen kan variere lidt fra kommune til kommune.

Hvis I ønsker at få jeres barn...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Jeg har købt din bog om børn og mad, og igen må jeg virkelig rose din måde at skrive på, det er alletiders bog :-) Jeg har 3 af dine bøger og jeg er vild med dem :-)

Tak fra mor til dreng på 4 måneder.


Annonce