Annonce

Annonce

Brev:

Problem baby


26. april 2010

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Problem baby

Hej Helen.

Jeg har før brugt din side til mange ting. Men det er første gang jeg skriver.

Jeg har en søn på nu 3 mdr. og han er en smilende baby.
Men fra dag 1 har vi haft problemer med hans mave. Jeg kunne kun amme i 5 uger. Og det var nogle hårde 5 uger med sår og mælk der ikk slog til og mig der gik amok med udmalkning for at stimulere, for tilsidst at give op.
Men under amningen havde han meget luft i maven og det tog ham tid at lære at bøvse (er han god til nu) og da vi gik over til flaske fik han vild forstoppelse og måtte på laktulose kur.

Laktulosen gjorde hans mave endnu værre, så det stoppede vi og hans mave har ligesom klaret det selv. men der kan stadig godt gå 48 timer mellem afførringer og det gør ham jo ked.

Han har dog stadig luft i maven så meget at man kan høre det når han drikker. Der kommer rumle lyde fra hans mave. jeg har prøvet ALT. mylikon, massage (med uret) cykle med ...


Annonce

... ben og hvad ved jeg. Og det virker ikk det der ligner.

Jeg kan mærke på ham at han har ondt. men indimellem virker han også bare som om han vil have opmærksomhed. Han vil eks ikk ligge ned. så skriger han. Vi har svært ved at få ham til at sove, han græder tit sig selv i søvn. selvom vi har prøvet med 3 gabe reglen så virker det ikke.

Jeg føler bare ikk jeg slår til længere. der er ikk noget der hedder rytme med ham og lige når man tror at der er og mentalt har fundet sin plads og indstillet sig på at man skal op om natten kl 2 og 5. så bliver det værre. og han vågner med skrig for at sove videre igen bagefter. eller bare lige vække mig så jeg kan give ham sutten.

Han spiser 200ml 5-6 gange om dagen og får de lure han skal.

Hvad gør jeg? har mest lyst til at sælge ham og lave en ny;) og så alligevel ikk. men jeg aner ikk mine levende råd længere og er på randen til at tude hele tiden.

Hilsen Trine

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Flaske og Nestlé

Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Prævention - efter fødsel

Man kan godt blive gravid kort tid efter en fødsel - også selv om man ammer. Har I lyst til at genoptage jeres sexliv, er det derfor en god idé at finde en brugbar præventionsform.

Så længe du ammer, bør du ikke tage p-piller eller mini-piller, fordi østrogen nedsætter mælkeproduktionen, og fordi man endnu ikke kender langtidsvirkningerne, når medicinen går i modermælken.

I stedet kan det være en god idé at bruge kondom, også fordi det beskytter dig mod infektion....

Læs mere i Babylex

Slik

Vær altid opmærksom på hvad I selv spiser. Barnet lærer af at se på jer og det I gør. Jeres vaner omkring slik, vil således smitte af på jeres barn.

Nogle tilbyder kun slik til festlige lejligheder, andre har en fast ugentlig slikdag. Der er ingen grund til at tilbyde jeres barn slik hver dag.

Babyer har heller ikke behov for slik og interesserer sig måske ligeså gerne for et sundere alternativ, som en brødskorpe eller et dejligt frisk bær.

Ifølge...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Der er ingen tvivl om at Helen er en sundhedsplejerske med hjertet på rette sted og det betyder meget for mig i perioder hvor jeg har været usikker på nogle ting.

Camilla Martin


Annonce