Annonce

Annonce

Svar: Sove i egen seng?


22. juni 2004

Kategori:
Alder:
12 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære desperate og gravide mor

Det er helt normalt at det netop er et sygdomsforløb, som får ændret på barnets sovevaner og det er det helt rigtige I har gjort på daværende tidspunkt - at sørge for at jeres søn har været så tryg som muligt.

Du skriver at I har forsøgt med putteritualer (altså flertal) måske er det her at I skal sætte ind. I skal beslutte jer for en fast rutine og et fast ritual og gentage det samme aften efter aften, det genkendelige giver tryghed og børn elsker gentagelser.

For jeres søn har det længe været rutinen at blive puttet i jeres seng og holde i hånd, så det er det kendte og trygge for ham. Det tager derfor tid at skabe en ny genkendelighed og det kræver stor tålmodighed fra jeres side.

Nu kender jeg jo ikke dig og din søn, men jeg går bestemt heller ikke ind for at børn skal græde sig i søvn. Jeg mener at der altid er en årsag til børns gråd og at man som forældre skal reagere på dette og hjælpe barnet med at få løst problemet.

Der kan dog godt være stor forskel på gråden og måske kan du vurdere på hans gråd om han er decideret ulykkelig fordi han føler sig forladt, eller om han pjevser fordi han er træt og ikke kan finde ro.

Hvis han er ulykkelig, så skal han naturligvis trøstes, hvis han trænger til at finde ro, så vil det for nogle børn ...


Annonce

... hjælpe at man bliver siddende hos dem og holder dem i hånden, hvor andre børn vil opleve dette som en mulighed for underholdning og derfor ikke lægger sig til at sove. Du må vurdere hvad der er bedst for jer.

Hvis han har en dårlig oplevelse med at være i sin egen seng, så er det ikke sikkert at det lykkes for at jer at putte ham der fra starten, selv om det er ønskeligt. Du kan derfor putte ham i jeres seng, som du plejer og så flytte ham over i egen seng, når han sover. Hvis han vågner lidt op og registrerer at han ligger i sin egen seng er det egentlig helt fint, da det jo er en vej til at blive puttet der fra starten.

I stedet for at holde din hånd natten igennem, må du give ham en substitut, det kan være en sutteklud eller en tøjbamse, som han kan lære at putte med.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Nogle gange hjælper det at flytte barnet ind på eget værelse. Også her skal du forsøge at putte ham med en tøjbamse eller lignende og igen vurdere om han har behov for at du bliver hos ham eller om det vil være bedre at gå. Hvis du går vil det være en god idé at du hele tiden vender tilbage for at han kan se at du stadig er der og han ikke er forladt. Et tidsinterval på tre minuter er fint. Sig godnat og put ham igen.

Måske far er bedre til at putte...det kan I tage en snak om.

Fortsat held og lykke.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme

Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...

Læs hele brevet og Helens svar


10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år

2 år og søvn

Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...

Læs hele brevet og Helens svar


6. juli 2026 | Sovevaner | 1 mdr.

Søvn 6 ugers baby

Hej igen Helen, Hermed forlængelse af mit tidligere brev ang...

Læs hele brevet og Helens svar


20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Vil ikke sove i tremmeseng

Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Ammestillinger

Prøv dig frem med forskellige ammestillinger. Du kommer til at bruge mange timer på at amme og derfor er det vigtigt, at du gør dig det så behageligt som muligt.

Det er godt, hvis du kan hvile dig samtidig med at du ammer barnet og det er vigtigt, at du slapper af og ikke spænder i kroppen, hvis mælken skal løbe frit.

Sørg for god støtte til ryg og arme, når du sidder op, så du ikke får spændinger i skuldrene. Sid i en god stol, brug evt. puder i forskellige...

Læs mere i Babylex

Fennikel, Fennikelte og børn

Fra 6 mdr´s alderen må dit barn få stort set alle slags grøntsager. Du bør dog være opmærksom på bl.a. fennikel, som indeholder nitrat, og som derfor ikke bør udgøre mere end 1/10 af portionen. Alternativt bør det kun gives med 14 dages mellemrum.

Nitrat omdannes let til nitrit. Nitrit i stor mængde giver opkastninger og blåfavning af huden, fordi det reagerer med blodets hæmoglobin, så det ikke kan binde sig og transportere ilt rundt i kroppen.

Det anbefales...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Jeg bliver nødt til at skrive igen, for at fortælle, hvor glad jeg er for at du har den her hjemmeside!

Det er så fantastisk at have et sted, hvor der er en faglig person, men også utroligt omsorgsfuld, som gider at høre og svare på alle de bekymringer og tanker man har som mor. :-D

Kærlig hilsen
Camilla, snart mor til to


Annonce