Annonce

Annonce

Svar: Ændret søvnmønster - hvorfor?


1. april 2010

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Maibrit

Tak for dit brev, velkommen til og tusind tak for dine pæne ord til mig :)

Det lyder simpelthen så fint det du fortæller og det er en meget fin beskrivelse af søvnmønsteret hos en 4 måneders baby du beskriver. I min nye bog "Sådan får du dit barn til at sove!" som udkommer den 15. april, kan man netop læse om det ændrede søvnmønster hos børn i din datters alder :)

Hos os voksne består søvnen af forskellige faser, der er perioder, hvor vi sover let, perioder med dyb søvn og også perioder, hvor vi drømmer. Små børn har ikke samme inddeling af deres søvn som vi har, det ændrer sig stille og roligt og første gang i 3-4 måneders alderen. Her begynder deres søvn altså i sammensætning at minde lidt mere om vores søvn og det kan gøre at nætterne bliver lidt mere urolige.

Det er også sådan at børn i denne alder er meget optaget af verden og af hvad der sker omkring dem. Når din datter spiser hos dig om dagen, så lader hun sig lettere forstyrre. Hvis nogen kommer ind i rummet, så slipper hun brystet og kigger efter dem, hun er også meget bevidst om at du og brystet er forbundet og hun slipper brystet, kigger på dig, smiler, tager fat igen, slipper, kigger osv. Så selvom hun er god til at spise ved brystet og du oplever at have masser af mælk, så vil børn i denne alder ofte ikke fylde sig helt op på samme måde som tidligere og vil derfor naturligt søge brystet lidt ekstra om natten.

Det kan også gøre at barnet i denne alder begynder at sove kortere lure om dagen og således virker til at powernappe på tidspunkter, hvor man tidligere var vant til at barnet godt kunne sove et par timer.

Det er i denne alder en rigtig god idé at arbejde lidt på en fast rytme med 3 lure dagligt, en formiddagslur, en middagslur og ...


Annonce

... en lur sidst på dagen og faktisk vil den sidste lur ofte ligge som en tidlig aftenlur. Det betyder at børn i denne alder ofte går sent i seng - det er altså mere reglen end undtagelsen at barnet først sover kl. 22 eller måske senere og ikke går i seng kl. 20, som de fleste forældre forventer.

Faktisk bliver mange forældre frustrerede, når de oplever at deres barn pludselig er vågen om aftenen, det er jo det tidspunkt, hvor man som forældre føler man skal være sammen som par, netop har tid til at sidde og se hinanden lidt i øjnene og få talt lidt om hverdagen - men det er vigtigt at indstille sig på at I denne alder er det helt normalt og godt at prioritere familietid i stedet for partid. Og derfor er det så super fint det du fortæller og rigtig dejligt at høre, at I helt naturligt bare lader jeres datter være i stuen og at I hygger jer alle tre :) Det er lige sådan det skal være!

Så for at komme til dine spørgsmål, så er det helt normalt at din datter vågner og søger brystet lidt ekstra om natten med den alder hun har. Du kan godt forsøge at holde hende lidt ekstra til brystet i løbet af dagen, så hun ikke behøver søge mælken om natten og man kan også overveje om en start af skemad er nødvendigt, hvis en øgning af mælkemængden om dagen ikke er tilstrækkeligt. Men lige nu er det fint, bare at amme løs :)


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Og du er bestemt ikke en dårlig mor - du er en super god mod, som lyder til at være rigtig god til at læse din datters signaler og reagere hensigtsmæssigt på hendes behov. Og hvor er det dog dejligt at høre, at I tager det så stille og roligt og så naturligt, som det trods alt er :)

Rigtig meget held og lykke med jeres lille pige, som måske er et mirakel, men som bestemt også har nogle gode forældre!

Rigtig god påske!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan siger du farvel til røde babynumser

Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling

Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

24. oktober 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Dagslur i klapvognen fungerer ikke mere

Kære Helen, Jeg har et spørgsmål i forhold til søvnvaner Vores datter...

Læs hele brevet og Helens svar


22. oktober 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Barnevogn og fugtigt vejr

Hej Helen Jeg vil hører om du kan hjælpe mig med at forstå anbefalingerne...

Læs hele brevet og Helens svar


22. oktober 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Græder forfærdeligt hver morgen efter ammestop

Kære Helen Vi har nu udfaset amning helt, også den om morgenen. Det er ca...

Læs hele brevet og Helens svar


1. oktober 2026 | Sovevaner | 2 år, 7 mdr.

Overgang fra middagsluren

Kære Helen. Tak for din brevkasse og for din tidligere hjælp. Nu har jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


17. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Baby døgn rytme

Hej Helen Kan man gøre noget ved hvornår ens lille baby sover? Vores...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Krydderurter

På persille, purløg og andre krydderurter og bladgrøntsager som f.eks. spinat og salat, kan der være jord og dermed jordbakterier - selv efter grundig vask. Bakterierne kan vokse, hvis maden gemmes eller ved genopvarmning, og de kan medvirke til dannelse af nitrit. Nitrit kan reagere med blodets hæmoglobin, så det ikke kan transportere ilt rundt i barnets krop.

"Grønt drys"på varm mad må derfor ikke gives til spædbørn og småbørn. Friske krydderurter og bladgrøntsager må dog...

Læs mere i Babylex

Colostrum (råmælk)

Colostrum er navnet på den mælk der dannes i brystet umiddelbart efter fødslen. Dette kaldes også råmælk og alle kvinder vil danne råmælk, også selvom de føder for tidligt.

Råmælken er meget proteinrig og indeholder antistoffer som er med til at bekytte barnet mod sygdomme og beskytte imunforsvaret. Antistofferne beskytter mod sygdomme ved at beklæde tarmsystemet indvendigt, så bakterier mv. trænger ind i tarmen.

Colostrum er fed og gullig. Den kommer i små...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Tak for dine svar. Hvor er du bare dygtig. Tak for dine gode råd. Alle mine spekulationer er nu væk.. Vil prøve de ting du siger. Tak :)

Kærlig hilsen
Katrina, mor til dreng på 9 måneder


Annonce