Annonce

Annonce

Svar: Fra 3 til 2 lure dagligt


31. marts 2010

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Tanja

De fleste børn vil i din drengs alder, trives rigtig godt med 2 lure dagligt. Dette naturligvis afhængigt af at han kan være vågen i mere end 1-1½ time af gangen og derefter tage en rigtig god og lang middagslur.

Enkelte børn trives bedst med at sove 3 lure dagligt og det er også helt okay, samlet set, vil barnet jo ofte få sit søvnbehov fint dækket på denne måde.

Men en måde at få ændret rytmen på, er at aktivere ham mere, så hans vågne perioder bliver længere og hans lure også bliver længere. Det er vigtigt at han aktiveres rigtig meget i sine vågne perioder, han skal stimuleres både fysisk og mentalt, han skal bruge sig selv motoriske, hjælpes med at trille, krybe osv. ligesom han mentalt skal synges for, kigge på verden, pludre, sidde i sin høje stol og følge med i hvad du laver, sidde i sin barnevogn og kigge på verden I går forbi.

Også mellemmåltider er vigtige for at holde ham vågen og igang. Når han gaber behøver det ikke være fordi han er træt, det kan godt være fordi han keder sig og det skal ske noget. Og her hjælper det ofte at give ham lidt mad, som han selv kan sidde med i hånden og gumle på.

En plan for dagen til et 7 måneders barn, ser således ud:

Tidlig morgen 05: Flaske og sover videre

Morgen 7.30-8: Havregrød, vand af kop.

Formiddag 9.30: Frugtmos, frisk blød frugt i hånden, vand af kop.

Puttes til formiddagslur ca kl. 10 og sover her 45 minutter

Frokost 11.30: Grøntsagsmos med kød eller fisk, tilbydes lidt ristede ...


Annonce

... rugbrødsbjælker, agurk eller lignende at gumle på, vand af kop.

Flaske og puttes til middagslur kl. 13, sover her 2½ time

Eftermiddag 16: En lille portion flerkornsgrød med frugtmos, frisk frugt i hånden, vand af kop.

Aften 18: Grøntsagsmos med kød eller fisk, mere og mere udgangspunkt i jeres mad, indmaden af en frikadelle, lidt laks, eller ris moset ned i grøntsagerne, lidt af jeres sovs på mosen. Suppleres med en kogt kartoffelbåd eller brødskorpe i hånden, vand af kop.

Flaske og puttes til natten 19.30-20


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Sen aften 23-24: Flaske og sover uden mælk til næste morgen tidlig.

Som du kan se i denne plan, så er der to lure i løbet af dagen, - en kort formiddagslur på 45 minutter som nu og så en lang middagslur.

Det kan være udmærket at du til hans middagslur sætter ham i barnevognen, triller en tur hvor han kigger på verden, mærker vinden i ansigtet og når han er fyldt rigtig godt op med indtryk og tydeligt er parat til at sove, så lægger du ham ned og lader ham sove. Du må gerne i en periode gå en lang tur med ham så du derved holder ham sovende og får ham ind i en rytme med at behøve en længere lur midt på dagen.

Jeg håber at ovenstående plan og angivne tider giver dig en idé om, hvordan det kan se ud - som du kan se bør han i følge min plan kunne holde sig vågen i mere end 1-1½ time, men kan han ikke det, så er de 3 lure dagligt naturligvis et reelt behov og så skal han selvfølgelig have lov til at sove 3 gange :)

Håber du hermed er hjulpet videre på vej - rigtig god påske :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Meget udfordret søvn

Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Nyfødt søvn

Kære Helen. Så blev vores familie udvidet fra 3 til 4. Lillebror som i dag...

Læs hele brevet og Helens svar


3. september 2026 | Sovevaner | 14 mdr.

Morgenamning forstyrrer søvnen

Hej Helen. Vi har en sund, glad og rask dreng (V) på meget snart 14 mdr....

Læs hele brevet og Helens svar


14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme

Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...

Læs hele brevet og Helens svar


10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år

2 år og søvn

Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Barneseng

Når man skal vælge seng til sit barn er der visse ting, man kan gå efter. Noget af det vigtigste er at sengen er sikkerhedsmæssigt i orden.

Forbrugerrådet tester jævnligt de børnesenge som er på markedet og her ser man bl.a. på at sengen skal kunne tåle at blive slået, banket på og hevet i. Sengene bliver tjekket for at barnet ikke kan få fingrene i klemme og at tremmeafstanden er korrekt, så barnet ikke kan komme i klemme med sit hoved og sidde fast i sengen.

Den...

Læs mere i Babylex

Amning

Sundhedsstyrelsen anbefaler at børn ammes sålænge som muligt. Helst fuldt ud til de er 6 måneder gamle og delvist frem til 12 måneders alderen eller længere, hvis mor og barn ønsker det.

Brystmælk er nøje afstemt til barnets forskellige behov og modermælk indeholder vigtige antistoffer, som beskytter det lille barn mod infektioner. Det tager tid at etablere en amning, for de fleste tager det ca. tre uger, men der kan gå op til 6 uger før mælkemængden har afstemt sig efter barnets...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for alt din støtte og hjælp indtil nu. Igennem dig har jeg lært at have tillid til mine beslutninger og oser ud af tryghedsposen til min dreng og dette med god samvittighed!!!

Ingen tvivl om at du altid skal være min sundhedsplejerske :-)

Kærlig hilsen
P, mor til dreng på 15 måneder.


Annonce