Annonce

Annonce

Brev:

Mælk før putning, søvn mv.


28. marts 2010

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Mælk før putning, søvn mv.

Kære Helen.

Mange tak for dit tidligere svar. Det lettede faktisk, at du skrev, at jeg skulle skære ned for forventningerne (andres forventninger) og tage et skridt af gangen.

Den plan du sendte mig ligner også rigtig meget det vi gør, så det var rart, at få bekræftet at vi ikke er på helt galt spor. Én ting gør vi dog omvendt og jeg skal lige høre dig ad om det er noget vi skal lave om på.. Jeg ammer når han vågner og ligger ham i seng efter han har spist grød/mos. Er det noget med fordøjelsen at gøre, at det er bedst at bytte om på det?

Jeg har også tit givet ham lidt mælkeerstatning i en kop til maden istedet for vand. Jeg har nemlig ikke været så sikker på om han fik mælk nok i løbet af dagen. Er det dumt?

Jeg er ved at læse en bog der hedder "sov igennem uden gråd". Deri står der, at hvis man har børn der har svært ved at falde i søvn igen i deres seng, når de vågner om natten, så kan man en par gange om dagen ligge barnet i sengen og synge/lege/læse eller andet hyggelligt, så barnet ikke er utryg i sengen. Hvad mener du om det? Har jo før hørt, at man skal ikke bruge sengen som "legeplads" da barnet så vil forbinde sengen med et sted man skal være vågen. Men ved ikke om det gør noget hvis barnet kun ligger i sengen i kort tid ...


Annonce

... af gangen.

Vi har ikke så store problemer med at få vores søn til at falde i søvn, men han vågner som nævnt i min tidligere mail bare meget ofte om natten og vil kun sove hvis han bliver tilbudt brystet.

Her de sidste par dagen har han holdt mig vågen i 3 timer i træk om natten. Han vågner med ca. 15-20 min. imellemrum og er ked. Så får han bryst og falder i søvn, men vågner så atter igen efter 15-20 min. Sådan har vi fortsat i 3 timer de sidste dage. Kan det være tænder eller tigerspring?
Ved godt der muligvis bare ikke er noget forklaring, men puuhhh... det er hårdt og en forklaring kan lige gøre at man bedre kan forstå hvorfor han lige pludselig opfører sig sådan.

Så en sidste ting.. jeg har nok givet vores søn den dårlige vane, at vi skal ud og gå tur før han falder i søvn i barnevogn om dagen. Det er sket, da vi har hund og hun er blvet luftet samtidig. Kan man på en skånsom måde afvænne ham fra det?

Det er egentlig ikke fordi det gør mig noget at gå tur, men vil jo også gerne undgå, at når han kommer dagpleje engang, at han bare får en "kold tyrker" og blir ked af det.
Ved godt det er et stykke ud i fremtiden, da det først er i august, men kan jo ligeså godt spørge når nu jeg er i gang :-)

Mange hilsner
Den spørgende mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tun og børn

Har du børn mellem 0 og 14 år, er det vigtigt, at du serverer masser af forskellig fisk for dem – men nye beregninger viser, at børn under 3 år bør få andre typer fisk end tunbøffer og udskæringer fra andre store rovfisk samt dåsetun.

Problemet med tunbøffer og andre store rovfisk er, at selv ved indtag af en lille mængde, kan barnet få kviksølv i en mængde, der kan skade barnets udvikling.

Alle børn op til 14-års alderen bør styre uden om tunbøffer og andre...

Læs mere i Babylex

Spinalbedøvelse

Spinalbedøvelse er en bedøvelsesform, som bruges ved blandt andet kejsersnit. Man lægger bedøvelsen ind via en kanyle, som føres ind i rygmarvskanalen og kvinden bedøves fuldt fra taljen og ned.

Bedøvelsen gør som regel ikke særlig ondt at få lagt, og det tager meget kort tid at lægge den. Spinalbedøvelse har den fordel at kvinden er vågen under kejsersnittet og derfor kan følge med i fødslen af barnet - og også se barnet med det samme, barnet kommer ud. Der sættes en skærm op,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dine dejlige, fornuftige svar. De passer så godt til mit temperament, og det giver altså ro i sjælen at høre fra dig. Mange gange hjælper det også at få sat ord på sine bekymringer.

Jeg finder mange gode råd i dine tidligere svar til andre forældre. Jeg kan nogle gange føle mig som verdens dårligste mor, når ingenting vil lykkes. Derfor trøster det mig, når jeg kan læse, at jeg ikke er den eneste, der har problemer med de kære børn. Så føler jeg mig ikke så alene.

Tak fra Lis, mor til datter på 4 måneder


Annonce