Brev:
Stop af natamning - 5 mdr.

Hej Helen.
Allerførst tak for en super brevkasse som har hjulpet mig meget igennem de første 5 ½ mdr med mit første barn.
Jeg vil forsøge, at beskrive mine overvejelser så godt som muligt med chance for at inddrage for mange ligegyldige oplysninger.
Cecilie er som som sagt 5½ mdr. 7 kilo, 65 cm.
Hun har siden hun var helt spæd kunnet tage en flaske med mme men skal altid lige "overtales" lidt.
Da hun var spæd kunne hun sove 4-6 timer om natten uden amning. Hvor heldig har man lov at være;-) Men da hun er 3 mdr. optrappes amningerne om natten og hun får bryst hver anden time.
Jeg tror, at jeg fik skabt en dårlig vane i en periode hvor hun havde luft i maven og var meget urolig om natten. Jeg har fejlagtigt givet hende brystet for, at få nattero.
Aktuelt kan jeg trække amningen om natten til 3 timer. Jeg oplever det som ofte og vil rigtig gerne trappe natamningen ned.
Jeg har ammet hende fuldt til hun var 4 mdr. men hun har fået flaske hvis jeg ikke har været hjemme) Da hun var 4 mdr. begyndte hun på grød som hun eeelsker. Hun spiser op til 2 dl ved et måltid.
Hendes døgnrytme... ca. og indimellem afbrudt et par dage:
vågner kl 8 får bryst og sover 1 time mere.
ca kl. 11-11:30 får hun ris,majs eller hirsegrød ...
... og puttes
sover til ca. kl. 13 hvis jeg ammer hende sover hun yderligere 1½ time. Altså en lur på næsten 3 timer
ca. kl. 16 amning eller flaske (75ml.)
17-18 sover
18:30 grød af kartofler og grøntsager.
21:00 lille flaske eller amning og puttes til natten. Hun er nem at putte.
vågner kl 23 og vil have bryst (her er det rigtig svært at få hende til at tage flaske)
ammes ca. 2-3 gange indtil hun igen ammes kl 8
Nedtrapning af amningerne om dagen er ingen problem for hun vil hellere have grød så det tror jeg kommer til at gå automatisk efterhånden som hun får mere grød.
Jeg har jo læst, at et barn på 6 mdr. gerne skulle kunne klare natten uden amning. Men hvordan gør jeg det bedst uden, at hun føler sig afvist.
Hun er en glad pige og græder sjædent men hvis hun tilbydes flaske om natten frem for bryst græder hun hjerteskærende.
Jeg er ikke tilhænger af, at give hende en kold tyrker. Jeg vil hellere "opdrage" hende til, at hun må nøjes med flaske eller måske ingenting om natten.
Men er det alligevel den rigtige løsning, at tage en kold tyrker?
Skal hun tilbydes flaske i stedet for amning eller er det bedre, at hun slet ikke får noget?
Jeg håber, at ovenstående er beskrevet klart nok.
Venlig hilsen
Sanne
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
Viden om børn:
Ammestillinger
Prøv dig frem med forskellige ammestillinger. Du kommer til at bruge mange timer på at amme og derfor er det vigtigt, at du gør dig det så behageligt som muligt.
Det er godt, hvis du kan hvile dig samtidig med at du ammer barnet og det er vigtigt, at du slapper af og ikke spænder i kroppen, hvis mælken skal løbe frit.
Sørg for god støtte til ryg og arme, når du sidder op, så du ikke får spændinger i skuldrene. Sid i en god stol, brug evt. puder i forskellige...
Kræsenhed
Når barnet er kommet i gang med skemaden, så er det meget vigtigt at introducere så meget forskelligt af familiens mad som muligt.
Når barnet først er blevet 1 år, så er appetitten og lysten til at smage noget nyt ikke særlig stor.
Prøv altid at servere det samme for barnet som I selv spiser og se altid ud som om I nyder maden. Lad være med at vise barnet for meget interesse, men lad det spise uden at presse det.
I må respektere at der er noget mad,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




