Brev:
Vil ikke tage flaske i løbet af dagen

Kære Helen,
Jeg har læst en del af dine (gode) svar og har nu brug for dit råd.
Baggrund:
Frida er 5 mdr nu. Hun var 4 kg ved fødslen og 53 cm. Vi har haft problemer med at hun ikke har taget nok på. Hun har lige været til 5 mdr undersøgelse og vejede 6,6 kg og 69 cm – så hun er bestemt ikke nogen tyk baby men hun trives og udvikler sig som hun skal.
Vi har dog været henvist til børnelæge pga den manglende vægtøgning og et utal af prøver er taget, men intet har givet svaret på at hun ikke spiste/spiser ret meget – på nær forstoppelse som hun har haft siden hun var 3 uger (amningen gik ikke, så hun har fået mme mere eller mindre siden fødslen).
Hun får movicol junior – et ½ brev om dagen (pulveret opblander jeg i vand og herefter i mælken). Hun får også Infatrini mme og siden hun startede på det, har hun fulgt en kurve (ikke den hun ”burde” ved en fødselsvægt på 4 kg men hun ”knækker” ikke flere kurver).
Efter lægens anbefaling startede vi med grød da hun var 4 mdr gammel og det går rigtig godt. Hun får nu grød morgen og frokost – til frokost inkl sveskemos. Jeg veksler mellem majs-, ris- boghvede- og hirsegrød (hun spiser ca ¾ lavet af 1 dl mme). Til aften får hun kartoffelmos med gulerødder, broccoli, blomkål eller avocado. Foreløbig har jeg ikke præsenteret hende for noget hun ikke vil spise og hun virker glad for maden. Hun får vand i kop til alle måltider. Efter vi er kommet godt i gang med skemaden får hun både alm mme og infatrini – og på sigt skal hun selvfølgelig kun have alm mme.
Problemet er at hun nu ikke vil tage flasken med mme i løbet af dagen (formiddag og eftermiddag flasken). Bare ...
... hun ser flasken skubber hun den væk og klynker. Hun vil heller ikke have mælk af kop – så derfor får hun udelukkende vand. Hun får også tilbudt vand i løbet af dagen – ikke kun til måltiderne.
Hun bliver puttet ml 19 og 19.30 og medmindre hun vågner selv (hvilket hun nogle gange gør) så tager jeg hende op ved 20 – 20.30 tiden og giver hende en flaske og hun spiser ml 100 og 150 ml mere eller mindre i søvne (hun får tilbudt mme inden hun skal sove men vil ikke have noget) – det samme sker ved 24 tiden . Nogle gange vågner hun ved 4 – 5 tiden. Hvis hun gør, får hun en flaske her også (hun vil ikke altid have noget selvom hun er vågnet, men får tilbuddet). Dvs hun lige nu får ca 300 – 350 ml mme dagligt (ca halvdelen er infatrini) – udover det der anvendes i grøden/kartoffelmosen.
Mit spørgsmål er:
Nu hun ikke vil tage flasken i løbet af dagen – hvad kan jeg supplere grøden og kartoffelmosen med om formiddagen og eftermiddagen? I dag har jeg i eftermiddags givet frugtmos men er det nok i løbet af en hel eftermiddag?
Jeg har forsøgt at ”trække flasken” så længe at jeg var sikker på at hun var sulten, men hun vil stadig ikke have den – men spiste fint med grød i stedet. Jeg ved at ”det normale” er at tilbyde mme en times tid efter skemad men det har hun aldrig ville tage. Der skal gå mindst 3 til 4 timer efter grød før hun vil tage mme – og altså nu vil hun i løbet af dagen slet ikke have noget. Og jeg kan godt se at det at give hende mme mere eller mindre i søvne er et skråplan men ellers er alternativet at hun intet får.
Jeg håber du har et par gode råd til mig også :-)
På forhånd mange tak
Hilsner Fridas mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
Viden om børn:
Reservebedste
En reservebedste er en ældre person, der gerne vil hjælpe småbørnsfamilier med at passe børnene, når de er syge, har brug for at blive hentet tidligt eller skal passes en dag, hvor forældrene skal i byen.
I nogle kommuner kan man søge om en reservebedste, hvis man er enlig og ikke har mulighed for at trække på sit netværk, men det er også muligt at søge en reservebedste privat.
Det kan være en rigtig god idé at have en reservebedste (M/K), som kan hjælpe i...
Barnløshed
De fleste par har en naturlig forventning om blive forældre på et tidspunkt. Men for nogle sker det dog ikke bare af sig selv.
Hvis man som par forsøger at blive gravide gennem et år, uden at de lykkes, så betragtes det som ufrivilligt barnløshed. Statistikken siger, at ca 80 % vil bliv gravide i løbet af et år.
Årsagerne til at man ikke bliver gravid kan være rigtig mange og det tager tid at finde frem til den rigtige behandling for det enkelte par. Derudover er...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...







