Brev:
Nattetisseri

Hej,
Elias er, som du nok ved, en meget selvstændig dreng og tager ofte beslutninger på egen hånd :-) Det har han også gjort ift. ikke at ville have ble på om natten.
Elias har været renlig om dagen i over et år nu (som også var hans eget påfund, nægtede bare bleen fra den ene dag til den anden). Men vi oplever, at han tisser meget om natten. Enkelte gange har han dog en tør ble.
Elias nægtede en aften at få bleen på og vi aftalte at han så skulle ud og tisse, når han vågner om natten og kommer ind til os. Dette accepterede han fuldt ud, kunne dog ikke altid tisse.
På trods af dette have han ca. hveranden nat uheld. Nogen gange meget tidlig, andre gange sidste på natten. At sætte ham på toilettet inden vi gik i seng, hjalp ikke, her kunne han sjældent tisse. Elias var ked af det når det gik galt, men lærte også hurtigt selv at sige "det gør ikke noget".
Efter 14 dage aftalte vi med ham at han skulle have ble på igen, fordi det ikke er rart at tisse i sengen. Dette accepterede han ikke umiddelbart, han ville ikke bruge ble, dem skal lillebror jo have når han kommer:-) Så aftalte vi, at han fik et kryds hver gang bleen var tør om morgnen og når han havde 10 krydser ville han få en gave. (børnehavens råd)
Nu er det bare sådan at han nu har 6 krydser på næsten 3 uger og det ærger ham jo, at han ikke kan, når han så gerne vil.
Elias er vant til, at vil han noget så bliver han ved til han kan og mange "milepæle" har han også haft rigtig nemt ved.
Vi snakker meget med ham om at selvom man ...
... bruger ble om natten, kan man godt være en stor dreng. Og det at lillebror kommer, ikke betyder, at han ikke stadig også er vores lille dreng. Nogen gange forsøger vi endda at overspille den lille dreng lidt, ved at sige nu skal jeg lige hjælpe dig, når han skal ting han egentligt godt kan selv. Dette så han føler at han ikke pludeselig skal være stor - at han også har lov at være lille og få lidt ekstra hjælp og nærhed, end man egentligt behøver. Det er selvfølgelig på baggrund af at Elias er en meget selvhjulpen dreng.
Vi tror ikke at Elias er klar at undvære bleen om natten. Det virker nogen gange til at han faktisk tisser mere eller lige så meget om natten som om dagen.
F.eks. når Elias er i svømmehallen. Her er han en rigtig lille vandhund og sluger desværre også en del vand og er også tørstig efter stor aktivitet. Selv om at vi har været afsted om formiddagen, så tisser han ikke umiddelbart mere eller oftere efterfølgende, men hans ble om natten er ofte meget tung eller han tisser simplethen igennem.
Jeg har allermest lyst til at glemme alt om natlig renlighed for nu, få fokus på noget andet i en periode og måske de tørre bleer kommer helt af sig selv når han er klar.
Hvad tænker du, det er nok ikke nemt at få flyttet fokus!
Hvornår skal man begynde at bekymrer sig? og har du en forklaring på hvorfor han tisser så meget om natten?
Det skal lige siges at vi venter lillebror ankomst hvilken som helst dag nu, så en stor forandring i vores lille familie er allerede på vej.
Kærlig hilsen
Elias mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
20. april 2026 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.
Kære Helen, Mit spørgsmål går på en bekymring for min lille pige på 3,5 år....
18. marts 2026 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.
Hej Helen Jeg har lige et spørgsmål omkring det her med at sige undskyld....
16. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Tak for dit svar omkring vores datter på 2år og 9mdr. Det har...
11. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.
Afvænning af sut - 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Jeg har lige brug for at følge op på mit brev om afvænning af...
11. marts 2026 | Sovevaner | 2 år, 9 mdr.
Selvstændighedsalder - 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Jeg skriver til dig om noget som er svært for mig, noget jeg...
Viden om børn:
Kogt-vands-klude
Kogt vands klude er et gammelt husmoderråd til røde barnenumser.
Princippet er at man tager noget blødt bomuldsstof f.eks. stof fra et gammelt forvasket lagen og klipper nogle firkantede stykker, som passer til at lægge på barnets numse.
Stofstykkerne koges, afkøles og vrides og lægges på og mellem barnets baller, der hvor barnets hud synlig er generet af syren fra afføring og urin. Du kan gemme de kogte klude i en lille bøtte med lidt kogt vand, som du har stående...
Body Mass Index - BMI
Body Mass Index er en beregning af hvordan en persons højde passer til personens vægt. BMI defineres som vægten i kg divideret med højden i meter i anden (kg/m2).
Et sundt BMI for voksne ligger mellem 18.5-24.9. Man bruger ikke denne måling til små børn, men i stedet bruger man vækstkurver.
Ved at tegne barnets længde/højde og vægt ind på en kurve, så kan man følge om barnet vokser som det skal.
En tommelfingerregel lyder at små børn fordobler...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen,
Tusind tak for dit sidste svar. Jeg viste min mand mit brev, som du foreslog, og han blev helt ked af det da han så det. Det satte en masse samtaler i gang herhjemme, og det hele går meget bedre nu. Vi har delt tingene mere op, så det ikke kun er mig der tager mig af hus + børn, men han også begynder at komme mere på banen. Det er rigtig rart.
Du skal bare have så meget tak. Både for en super brevkasse, men også for dine små puf. :)
Kærlig hilsen
Christine, mor til to






