Svar: Antal amninger i døgnet?
Kære Linda
Jeg har i hvert fald det råd til dig at du skal lade være med at undskylde og sige at du skammer dig, over ikke at følge mine råd - det er kun vejledning jeg giver og jeg ved at du gør det rigtig godt! :)
Det er meget fint at du springer morgenamningen over og i stedet vælger at amme din datter om formiddagen, fordi du fornemmer at det fungerer bedst sådan, for at du kan få hende til at sove. Det vil være rigtig fint med amning 3 gange dagligt lidt endnu og det er helt okay at hun i øjeblikket virker lidt mere søgende efter bryst = tryghed, det handler om alder og udvikling. Der sker ikke noget ved at amme hende en ekstra gang, hvis det giver mere ro på, så længe det ikke påvirker hendes indtag af mad eller gør at hun ligger med brystet i munden hele natten :)
De fleste ...
... børn vil i 10 måneders alderen kunne nøjes med 2 amninger dagligt og det vil ofte være amning aften (20) og sen aften (24) eller aften (20) og meget tidlig morgen (04), hvad der passer bedst hos jer, må du lade komme an på en prøve. Det kan også sagtens tænkes at lillepigen en overgang har brug for brystet lidt om eftermiddagen, det vil være en dejlig måde for jer at mødes på, når I har været adskilt hele dagen.
Når hun starter i dagpleje vil amningerne om dagen forsvinde helt, men det bliver sandsynligvis ikke noget problem - far kan jo godt putte uden bryst, så det vil dagplejer sikkert også kunne - med mor er det bare noget andet og fred være med det :)
Så ro på, I er rigtig godt på vej og du gør dig rigtig mange gode tanker, så fortsæt endelig i samme gode gænge :)
Knus herfra :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:
24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...
20. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Afhængig af brystet til søvn, 3 måneder
Kære Helen Dette er mit første brev til dig, hvorfor du også får lidt...
28. august 2025 | Amning | 14 mdr.
Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....
Viden om børn:
Børnemad, færdiglavet
Færdiglavet babymos er lavet af kontrollerede råvarer og gjort holdbart ved varmebehandling. Det er intet ernæringsmæssigt i vejen med de færdiglavede børnemadsprodukter. Hjemmelavet mad er dog lige så godt.
Vær opmærksom på at færdiglavet børnemad let bliver for findelt i konsistensen og det er vigtigt at barnet stille og roligt vænnes til familiemad og også tilbydes mad, som kræver en vis tyggefunktion og som indeholder naturligt "mere bid".
Du kan finde...
Angst hos børn
Børn vil i løbet af deres liv have perioder, hvor de er bange for forskellige ting. Man kan skelne lidt imellem frygt og angst. Barnet kan f.eks. blive bange for en stor hund der står og gør - her er der tale om frygt, og det kan være hensigtsmæssigt, fordi det er med til at holde barnet fra en situation, som måske kan være farlig.
Angst ligger lidt dybere og det kan f.eks. være når barnet ikke kan falde i søvn på grund af f.eks. tordenvejr. Når barnet oplever angst, så oplever...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






