Annonce

Annonce

Svar: Søvn - lade ham skrige eller tage ham op?


24. januar 2010

Kategori:
Alder:
15 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Hej

Ingen børn skal ligge og skrige sig i søvn, børn der klynger sig til voksne for at falde til ro, har brug for at blive trøstet, holdt om og mærke at man er der. Det er ligeså voldsomt for et lille barn at få lov til at ligge og græde, som det er at blive slået. Derfor skal man lytte og tage sit barn op, præcis som du også gør.

Der kan være flere årsager til at din dreng vægrer sig mod at skulle sove, måske er tidspunktet du putter ham forkert. Hvis han ikke er træt nok, vil han naturligvis protestere mod at blive puttet for ingen af os kan sove på kommando. Det kender du også fra dig selv, hvis du går i seng fordi du ved at du bør sove, du skal til et møde i morgen og du skal være frisk. Hvis du ligger i din seng og tænker "jeg skal sove, jeg skal sove" så kan du med garanti ikke sove.

Derfor kan man ligeså godt gå op og vente på at man bliver træt nok, det er dybt frustrerende for både børn og voksne at ligge i sengen, hvis man ikke er træt nok.

Jeg giver nogle gange forældre det billede at der kører et søvntog. Forestil dig, at der kører et tog, som styrer ...


Annonce

... vores søvn. Det handler om at springe på toget, når det holder ved perron. Hvis I kommer for tidligt til toget, skal I vente noget tid på, at toget kommer. Det er frustrerende at vente, og det er frustrerende at ligge i sin seng og ikke føle sig parat til at skulle sove.

Man kan også komme for sent til et tog, hvor barnet bliver overtræt og igen ikke kan sove, men bliver frustreret og ked af det. Det handler altså om at springe på toget, når tiden er rigtig, og kommer I for sent eller for tidligt til toget, er der ingen grund til at blive liggende i sengen.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Når du derfor oplever at din dreng bliver ulykkelig, når du putter ham, så er løsningen nogle gange at tage ham med ind i stuen igen. Afbryde hele puttesituationen, lade barnet være aktiv og lege lidt eller måske bare sidde på skødet hos mor eller far og slappe af, kigge lidt ud i luften og atter mærke roen falde over sig.

Der går ofte 20-40 minutter, så kommer næste søvntog forbi og så er det en god idé at springe på dette og starte putningen forfra.

Håber du kan bruge dette lidt videre, fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Dagsrytme - 3 måneder

Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Mellemmåltider børn

Børn har brug for at få 3-4 mellemmåltider i løbet af dagen. Børn over 1 år bevæger sig ofte meget og mellemmåltiderne sikrer deres energibehov. Derfor skal mellemmåltider også være sunde.

Mellemmåltiderne vil ofte ligge formiddag, eftermiddag, før aftensmaden og som godnatmåltid.

Mellemmåltider kan være:
- Grovbolle f.eks. havregrynsboller, eller grovbrød med lidt frugt
- Rugbrødssnitter med smør, ost, frugt
- Frisk frugt, råkost,...

Læs mere i Babylex

Ærter

Fra 6 måneders alderen må barnet gerne få ærter. Ærter kan her koges til ærtemos og det samme kan gøres med andre bælgfrugter, som brune og hvide bønner, kigærter og linser.

Barnet optager bedst næring fra ærter og andre grøntsager, hvis de koges.

Fra 9-10 måneders alderen vil mange børn have stor glæde af at spise ærter, det er god træning for at øve pincetgreb og ærter kan fint gives sammen med rugbrød til frokost.

Ærter indeholder protein, samt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for de altid fine og uddybende svar. De giver os ro på :)

Tak, fra en mor til 2


Annonce