Annonce

Annonce

Svar: Vågner kl 3-4 og vil ikk falde til ro


11. januar 2010

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære P

Udviklingsmæssigt sker der rigtig meget med Viktor lige nu og han er godt igang med separationsfasen. I denne fase øver han sig i at være mere selvstændig, at være lidt mere på egen hånd og netop her hvor han fysisk og mentalt er igang med dette, vil han naturligt søge brystet lidt ekstra. Der sker således ikke noget ved at han lige nu ammes en ekstra gang, hvis det får ham til at falde til ro hurtigt og komme videre i søvnen, men på sigt, skal du naturligvis helt væk fra at amme ham om natten.

Det er vigtigt at han lærer at komme videre i søvnen ude at få bryst og det er vigtigt at han ikke får øget sit behov for væske om natten, men fortsat har et indre ur, hvor han naturligt drikker og spiser mest om dagen.

Han drømmer meget i øjeblikket og alt hvad han oplever om dagen skal bearbejdes, når han sover og det bliver det gennem drømme. Han har derfor også mange lyde om natten, når han sover, han klynker, sætter sig måske op, ligger sig i kravlestilling, græder osv. men som oftest foregår det i søvne.

Det er derfor ofte ikke nødvendigt at tage ham op og gå rundt med ham eller lægge ham til brystet, men i stedet vil det hjælpe at putte ham ned igen, hjælpe ham til en bedre sovestilling, holde hænderne beroligende på hans krop, lade ham mærke at du er der og således lulle ham videre i søvnen, der hvor han ligger.

Mit forslag til en dagsplan, som I øvrigt ligner jeres meget, ser således ud:

Tidlig morgen 05: Ammes og sover videre - hvis han vågner allerede kl. 03, så prøv om du kan strække amningen lidt og så først amme ham som en tidlig morgenamning.

Morgen 7-7.30: Havregrød, vand af kop.

Formiddag 9: ½ bolle med smør, ost, frisk frugt i hånden, evt. lidt frugtmos, vand af ...


Annonce

... kop.

Formiddagslur ca kl. 9.30, hvis du synes det fungerer bedre med en morgenlur som nu, så bibeholder du bare det og serverer formiddagsmåltidet efter lur

Frokost 11.30-12: Rugbrødshapsere med forskelligt smørbart pålæg, suppleret med kogte grøntsager i stykker, kogte pastaskruer, små stykker frikadelle osv. Suppleres yderligere med grøntsagsmos med kød eller fisk, så du sikrer dig at han får mad nok. Det kan være mos fra aftenen i forvejen eller mos fra glas. Vand af kop.

Puttes til middagslur kl. 13 og sover gerne 2 timer, hvis han virker til at have behov for mere søvn, så må han naturligvis gerne sove mere - bare det ikke påvirker nattesøvnen :)

Eftermiddag 15.30-16: En portion tykmælk revne æbler, frugtmos, rugbrødsdrys eller lignende, ½ bolle med smør, ost, frisk frugt, vand af kop.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Aften 18: Familiemad, ris, pasta, kød, fisk, grøntsager, sovs af forskellig slags - maden skal smage af noget og udgangspunktet er jeres mad. Det kan være retter som boller i karry, pasta med kødsovs, lasagne, ris med sursødsovs, frikadeller (kød eller fiskefars), laks med pesto, rødspættefileter med tomat og parmesan ... hvad som helst I spiser. Vand af kop.

Suppleres evt. med en godnatgrød, hvis han ikke har spist særlig meget aftensmad, det er fint med grød som en del af putteritualet.

Ammes/flaske og puttes til natten 19.30-20

Sen aften 23-24: Ammes/flaske og sover så vidt muligt uden mælk til næste morgen tidlig. Vågner han allerede kl. 03 så prøv om du kan lulle ham til ro uden at tage ham op og amme ham og se så om amningen kan skubbes til kl. 05 i stedet, hvor han så kommer over til dig og ammes i din seng :)

Jeg håber at mine tanker og ovenstående plan hjælper lidt videre på vej, fortsat held og lykke :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


4. juni 2025 | Sovevaner | 4 år, 2 mdr.

Lange putninger + sover uroligt i mor og fars seng

Hej Helen Tak for dine tidligere svar på vores henvendelser. Dem er vi meget...

Læs hele brevet og Helens svar


23. maj 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Problemer med rytme og dagslure

Kære Helen Vores søn på snart 16 mdr er landet i en meget dårlig søvnrytme....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Klip i mellemkødet (Episiotomi)

I forbindelse med en fødsel kan det være nødvendigt at klippe kvinden i mellemkødet så barnet bedre kan komme ud. Dette kaldes en episiotomi og jordemoderen klipper i det stykke der er mellem skeden og endetarmsåbningen. Man kan også briste spontant.

Uanset om man brister eller bliver klippet, så vil man blive syet sammen, for at såret gror rigtig sammen igen.

Det er altid vigtigt at skylle såret efter hvert toiletbesøg den første tid efter fødslen, for at undgå...

Læs mere i Babylex

Peanuts og børn

Peanuts (jordnødder) - bør ikke gives til børn under 3 år. Det samme gælder andre hele nødder, vindruer, popcorn, rå gulerødder og lignende hårde fødevarer.

Børn under 3 år vil ofte have vært ved at tygge og bearbejde hårde fødevarer, og der er derfor en risiko for, at barnet fejlsynker - og det kan være meget farligt. I værste fald kan f.eks. en peanut sætte sig fast ved luftrøret og blokere luftvejene. Især peanuts og stykker af rå gulerod har vist sig at udgøre en stor risiko...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Hvor er det altså fedt, at kunne skrive alle sine dumme og til tider overflødige spørgsmål her, og så få et godt og brugbart svar fra dig.

Venligst Susan, mor til Anna 13 måneder


Annonce