Brev:
Fra lift til tremmeseng

Kære Helen
Ja så skriver jeg igen :)
Jeg har før skrevet til dig angående vores lille datter på nu 3 måneder som er en lille vågen gavtyv. vi har store problemer med at få hende til at falde i søvn uden at vugge hende.
Vi bruger din 3 lurs metode, som kører sådan nogenlunde, hendes dag kan se sådan ud
ca. 7:00 står op og får sin morgen amning
ca. 8:30 virker træt gnider øjne, blir pylret.
ammer hende før jeg putter hende i liften eller barnevogn som vugges til hun sover.
sover ca. 2,5- 3 timer. ammer hende når hun vågner igen.
ca. 13:30 virker igen træt, gnider øjne og pylre. ammer hende og putter hende i lift/barnevågn vugger til hun sover. sover (måske) 2 timer. vågner og ammer hende.
ca. 18:00 virker træt, gnider øjne og er pylret. ammer hende og putter hende i liften som vugges. forsøger at få hende til at tage sin 3 lur. bare en halv time.
ammer løbende aftenen igennem.
ca. 21-22 er alt alt for træt, vil ingen ting er bare pylret. putter hende til natten i sin lift som vugges til hun sover.
ca. 00-01 vågner og ammes
ca. ...
... 3-5 vågner og ammes
Hun er ca vågen med 2 timers mellemrum, om formiddagen måske kun 1 time alt efter hvordan hun har sovet om natten.
hun havde en periode på halvanden måned hvor hun sov igennem næsten hver nat men lavede så pludselig om på det.
vi kan kun få hende til at sove ved at bounce hende i liften på en stor yoga bold, det er hårdt for ryggen men det er det eneste der virker.
Vi har forsøgt at svøbe hende og sidde med hende eller gå med hende til hendes øjne blev tunge og så ligge hende i liften og holde vores hænder på hendes krop, som du anbefaler at man gør. men det har ingen virkning, hun blir bare vred når vi svøber hende, og hendes øjne vil under ingen omstændigheder glide i heller ikke selvom det er flere timer siden hun sidst har sovet og er rigtig godt træt.
Hvordan kan vi få hende lært at falde i søvn uden at blive vugget? på et tidspunkt skal hun jo over i sin tremmeseng og den kan vi ikke vugge. er det bare et spørgsmål om tid for at hun finder ud af at man altså godt kan falde i søvn af sig selv?
Med venlig hilsen
Albertes mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....
24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...
Viden om børn:
Uld til børn
En gammel tommelfingerregel lyder, at alle de måneder, som ender på "r", kan uld være en fordel - det vil sige september, oktober, november, december, januar og februar.
Uld har mange fordele:
- Det har blandt andet en rigtig god isoleringsevne, så det hjælper dit barn med at holde sig varm. Uld består af ca. 20 procent fibre og 80 procent luft, og det gør, at ulden isolerer rigtig godt.
- Det kan absorbere 30-40 procent af sin egen vægt i væske. Det...
Renlighed
Renlighed betyder, at barnet har kontrol over vandladning og afføring. Der er store individuelle forskelle på, hvornår børn bliver renlige.
De fleste børn bliver renlige inden for de første 3 år, hos andre sker det langt senere. Børn bliver ofte først renlige om dagen og senere også om natten.
At træne renlighed bør altid ske i et samarbejde med barnet. Der skal være plads til små uheld og det er vigtigt at støtte barnet og aldrig skælde ud, hvis og når det går...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...




