Annonce

Annonce

Brev:

Fra lift til tremmeseng


3. januar 2010

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Fra lift til tremmeseng

Kære Helen

Ja så skriver jeg igen :)

Jeg har før skrevet til dig angående vores lille datter på nu 3 måneder som er en lille vågen gavtyv. vi har store problemer med at få hende til at falde i søvn uden at vugge hende.
Vi bruger din 3 lurs metode, som kører sådan nogenlunde, hendes dag kan se sådan ud

ca. 7:00 står op og får sin morgen amning

ca. 8:30 virker træt gnider øjne, blir pylret.
ammer hende før jeg putter hende i liften eller barnevogn som vugges til hun sover.
sover ca. 2,5- 3 timer. ammer hende når hun vågner igen.

ca. 13:30 virker igen træt, gnider øjne og pylre. ammer hende og putter hende i lift/barnevågn vugger til hun sover. sover (måske) 2 timer. vågner og ammer hende.

ca. 18:00 virker træt, gnider øjne og er pylret. ammer hende og putter hende i liften som vugges. forsøger at få hende til at tage sin 3 lur. bare en halv time.

ammer løbende aftenen igennem.

ca. 21-22 er alt alt for træt, vil ingen ting er bare pylret. putter hende til natten i sin lift som vugges til hun sover.

ca. 00-01 vågner og ammes

ca. ...


Annonce

... 3-5 vågner og ammes

Hun er ca vågen med 2 timers mellemrum, om formiddagen måske kun 1 time alt efter hvordan hun har sovet om natten.
hun havde en periode på halvanden måned hvor hun sov igennem næsten hver nat men lavede så pludselig om på det.
vi kan kun få hende til at sove ved at bounce hende i liften på en stor yoga bold, det er hårdt for ryggen men det er det eneste der virker.

Vi har forsøgt at svøbe hende og sidde med hende eller gå med hende til hendes øjne blev tunge og så ligge hende i liften og holde vores hænder på hendes krop, som du anbefaler at man gør. men det har ingen virkning, hun blir bare vred når vi svøber hende, og hendes øjne vil under ingen omstændigheder glide i heller ikke selvom det er flere timer siden hun sidst har sovet og er rigtig godt træt.

Hvordan kan vi få hende lært at falde i søvn uden at blive vugget? på et tidspunkt skal hun jo over i sin tremmeseng og den kan vi ikke vugge. er det bare et spørgsmål om tid for at hun finder ud af at man altså godt kan falde i søvn af sig selv?

Med venlig hilsen
Albertes mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning barnevogn

Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...

Læs hele brevet og Helens svar


9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Et lærkebarn?

Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning

Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...

Læs hele brevet og Helens svar


6. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Søvnproblemer - 2 måneder

Hej Helen. Jeg er mor til en dejlig pige på 10 uger. Da hun blev 8 uger...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Morgenmad og børn

Børn har brug for et solidt morgenmåltid, efter at have sovet en hel nat, og så de har energi og overskud til at lege, lære og udvikles hele dagen. Det betyder, at f.eks. en portion yoghurt ofte ikke vil være nok.

Til børn i alderen 1-2 år kan du f.eks. give:
- Havregrød, øllebrød eller anden type af grød. Gerne med lidt frisk frugt og bær.
- A38, tykmælk eller neutral letmælksyoghurt med rugbrødsdrys eller havregryn.
- Grovbrød, grovere boller f.eks....

Læs mere i Babylex

Klip i mellemkødet (Episiotomi)

I forbindelse med en fødsel kan det være nødvendigt at klippe kvinden i mellemkødet så barnet bedre kan komme ud. Dette kaldes en episiotomi og jordemoderen klipper i det stykke der er mellem skeden og endetarmsåbningen. Man kan også briste spontant.

Uanset om man brister eller bliver klippet, så vil man blive syet sammen, for at såret gror rigtig sammen igen.

Det er altid vigtigt at skylle såret efter hvert toiletbesøg den første tid efter fødslen, for at undgå...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Endnu engang mange tak for dit svar her i den gode brevkasse. Jeg har anbefalet dig til dem jeg kender fordi du er SÅ god til at komme med nogle konkrete råd. Lige det som gør hverdagen lidt nemmere og knapt så frustrerende, så TAK for det!


Annonce