Annonce

Annonce

Brev:

Svær overgang fra mælk til skemad


9. december 2009

Alder:
7 mdr.

Svær overgang fra mælk til skemad

Hej Helen,

Så er jeg på banen igen med et spørgsmål - denne gang handler det om skemad - eller anden mad end mælk.

Vores søn på snart 7 måneder er meget svær at lokke til at spise mad fra ske. Vi forsøgte allerede første gang da han var 4½ md gammel - nok mest fordi jeg var utålmodig og syntes, at det var noget så spændende at komme i gang med at kokkerere grød, mos osv. Fandt hurtigt ud af, at han ikke var klar og stoppede igen. Genoptog så forsøget da han var 5½ md - denne gang virkede han mere interesseret - men interessen forsvandt ret hurtigt igen.

Vi har forsøgt med alle mulige slags grød og toppings - majsmel, rismel, hirse, maizena, pære, banan, jordbær, melon. Har også forsøgt med kartoffelmos med og uden gulerod. Lige meget hvad der er på skeen, er han ikke meget for at få den i munden. Har også prøvet både at have ham i skråstol, på skødet og i højstolen. Hvis vi er virkelig vedholdende, ender det som regel med at han tager nogle skefulde, men næste gang kan vi starte forfra og det virker på en eller anden måde forkert, at skulle nøde ham så meget hver gang.

Han vil meget hellere kigge på alt andet, slå i bordet med en ske eller selv bare få lov at sidde og putte legetøj eller fx en agurkstang i munden. Jeg tror slet ikke, at han forbinder andet end mælk med mad - selvom han da et par gange i ny og næ har spist måske 5-10 skefulde uden nævneværdig modstand.

Han vil i øvrigt meget gerne sidde med en agurk, en gulerod, et stykke brød, en kartoffelbåd, et ...


Annonce

... stykke melon eller andet og gnaske i det. Der ryger stort set ingenting ned, men lysten til at tage det i munden er i hvert fald til stede.

Kontaktede så egen sp forleden og hun rådede os til at droppe start-maden (grød og mos) for en stund og give ham af vores egen mad, så han får noget med mere smag og mere bid i. Det kunne være små rugbrødsbidder med fx bananmos, små stykker kødbolle, kartoffel med sovs, havregrød osv. Vi skulle så lade ham få lov at bruge fingrene selv og tilbyde ham mad fra vores hånd i ny og næ.

Det har vi så gjort et par dage nu - men uden positivt resultat - næsten tværtimod. Han ville til at starte med gerne tage imod et stykke mad - men han kløjes i det, når det ikke er fuldstændig findelt og så nægter han pure at tage mere. Får nærmest opkastfornemmelser bare vi holder mad hen foran munden på ham.

Egen sp rådede os også til at skære ned på hans mælk i løbet af dagen, så han ikke kan forvente at blive mæt af den. Men det nænner jeg altså ikke. Når han tilbydes anden mad formiddag og aften, sker det altid på et tidspunkt, hvor han er sulten og han får først mælk, når vi har forsøgt med den anden mad.

Han lever således nu stort set udelukkende af mme nu, da jeg ikke ammer mere pga jobstart til januar, hvor far så overtager barslen.

Jeg føler, at det går den helt forkerte vej - og er bange for, at han snart har fået en ide om, at mad i munden er lig med ubehag i svælg og hals. Har du nogle gode råd til, hvordan vi kommer videre?

Bedste hilsner
Randi

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Leg

For det lille barn er leg meget vigtigt, da det er igennem leg, at barnet udforsker verden og dermed udvikler sig. Og I begyndelsen er I forældre det bedste legetøj, og jeres barn vil elske jeres mimik, lyde og berøring.

Jeres barn har stor glæde af, at I tumler, triller, hjælper barnet med at cykle med benene, danser med barnet i armene... Ligesom jeres barn har brug for at mærke jer tæt på, ligge hud-mod-hud, blive kysset, krammet, kærtegnet og sunget for.

I takt...

Læs mere i Babylex

Klumpfod

Når børn fødes med en fod, der er bøjet indad, hvor fodsålen peger bagud og fodryggen fremad, så kalder man det klumpfod. Der er ca. 1 ud af 1000 børn der fødes med klumpfod og ca. halvdelen af disse har misdannelsen på begge fødder.

Man ved ikke hvorfor nogle børn fødes med klumpfod, men der er en vis arvelig tilbøjelighed. Man siger at risikoen for at føde et barn med klumpfod øges med en faktor 30, hvis en søster eller bror har lidelsen.

Drenge fødes hyppigere...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tusinde tak for en informationsrig hjemmeside og nogle virkelig fantastiske bøger om børn! Jeg har erhvervet mig hele din bog-serie og efter at have læst dem, bruger jeg dem stadig ofte som opslagsværk. Tak for dem!

Venlig hilsen
Cecilie


Annonce