Annonce

Annonce

Brev:

Smide bleen - 3 år, 1 mdr.


7. december 2009

Kategori:
Alder:
3 år, 1 mdr.

Smide bleen - 3 år, 1 mdr.

Kære Helen.

Hos os går det godt. Olivia trives, er glad og utrolig nem.

Jeg skriver fordi vi er dér hvor vi er lidt bekymret for hvad vi skal gøre for, at motivere vores store søn på 3 år til at smide bleen.

Han er opmæksom på hvornår han skal lave stort. Han siger ofte: "Nu laver jeg en buhbad til dig mor". Men når vi så spørger om ikke han vil sidde på potte, eller toilettet med sæde til ham, ja så siger han nej med tydelig streg under.

Vi har prøvet at gøre det "hyggeligt", ved at sidde der med ham, læse en historie, fortælle ham, at når han skal i børnehave er det godt at kunne gå på toilettet selv osv.

Vi har også prøvet at tage bleen af ham herhjemme i ...


Annonce

... weekenderne men det ender med våe bukser.

Han vil jo heller ikke have skiftet ble og vi har et værre hysteri når han skal skiftes. Dette har vi også givet som argumentation for at smide bleen, men det sidder jo ikke mentalt hos ham.

Gad vide om der ligger noget andet til grund, eller om vi bare skal tage det roligt.. (Vi har hørt, at nogle børn kan være bange for en autoritær voksen eller lign. og derfor ikke tør smide bleen). Dette genkender vi dog ikke, men man ved jo aldrig..

Jeg er tom for idéer og har lyttet til råd her, der og alle vegne fra UDEN held.

Vi udstråler ikke at det er et problem over for ham, men prøver at motivere ham.

Hvad gør vi?

Kh
Karoline

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Din guide til sund babyhud fra top til tå

Brug Olívy som naturlig hudpleje til babyer og småbørn
Vidste du, at Olívy baby care – diaper change kan bruges til meget mere end bleskift? Det er udviklet til den særligt sarte hud i bleområdet, og de unikke egenskaber fra ekstra jomfruolivenolie og kalk gør Olívy velegnet til blid pleje ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

1. oktober 2026 | Renlighed | 2 år, 7 mdr.

Blefri og tisser meget lidt

Kære Helen Min datter på 2 år og 7 måneder har nu været blefri i 4 måneder....

Læs hele brevet og Helens svar


1. oktober 2026 | Sovevaner | 2 år, 7 mdr.

Overgang fra middagsluren

Kære Helen. Tak for din brevkasse og for din tidligere hjælp. Nu har jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


9. september 2026 | Opdragelse | 2 år, 10 mdr.

Selvstændighedsfase og børnehaveopstart

Kære Helen Tak for dit tidligere svar - det hjalp rigtig meget, og vi fik...

Læs hele brevet og Helens svar


3. september 2026 | Diverse | 2 år, 8 mdr.

Valg af børnehave - 2 år, 8 mdr.

Kære Helen Vi skriver angående vores dejlige datter, som er 2 år og 8...

Læs hele brevet og Helens svar


20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.

Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?

Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sushi til gravide og ammende

Gravide og ammende må meget gerne spise sushi, og det kan være en udmærket måde at få varieret sit indtag af fisk på. Der er dog lidt forholdsregler du skal tage.

Fødevarestyrelsen pålægger både forhandlere, sushi-restauranter og øvrige leverandører at dybfryse fisken før den sælges. Fisken skal være frosset ned til til -20 grader i 24 timer for at komme eventuelle parasitter i fiskekødet til livs.

Vælger du at lave sushi selv, skal fisken på samme måde fryses ned...

Læs mere i Babylex

Steriltvandspapler

Steriltvandspapler bruges som smertestillende til fødende kvinder. Det er små indsprøjtninger af helt rent vand, som man lægger ind under huden i lænden.

Det svier, når de lægges ind og der lægges i alt 4 små steriltvandspapler ind. Når de først er lagt, oplever de fleste at de har god smertelindring. Virkningen kommer af, at stikkene afleder smerteimpulser, som netop er høje i lænden, når man har veer.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Jeg har længe fulgt med i din brevkasse og har selv fået hjælp til mange "problemer" fra dine svar til andre! Du har været en stor hjælp uden du har vidst det ...!

Bedste hilsner
Sanne mor til dreng på 8 måneder


Annonce