Annonce

Annonce

Svar: Plan for natten?


14. november 2009

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Stine

Det lyder helt relevant med 4 amninger dagligt, liggende tidlig morgen, inden middagslur, aften og sen aften - så det er amningerne midt nat du slipper for :)

Det kræver naturligvis at du sørger for at Jonathan får mad og væske nok i løbet af dagen og at han er i stand til at sove uden at være afhængig af brystet i munden - men det lyder som om at du allerede har disse overvejelser med dig og udgangspunktet for at det skal lykkes at lære ham at sove uden bryst om natten er derfor rigtig godt.

Han har også lært at sove uden at få sut hele natten og når du har ammet ham godt, så sover han faktisk ofte til næste morgen tidlig ... der er altså fremgang at spore hos jer :)

Det lyder som om at han tisser rigtig meget sen aften og jeg tænker at du måske skulle acceptere at han lige nu har behov for en skiftning der og så udnytte dette. Normalt er det naturligvis godt, hvis han kan sove videre, men lige nu lyder det som om at hvis han skiftes og vågner lidt af det, bliver ammet rigtig godt så vil han derefter kunne sove uden problemer til næste morgen tidlig. Mit råd til dig er derfor at du lige nu gør en dyd ud af nødvendigheden og indfører en skiftning og derefter amning sen aften, hvorefter han så sover til morgenstunden og ammes igen.

Det handler overhovedet ikke om at du "er for svag til at holde ud" eller at han er udspekuleret og lærer at "bliver han ved kommer han op til sidst" sådan fungerer tingene ikke. Han har bare en lidt svær alder lige nu, hvor han på en gang øver sig i at undvære mor og modsat derfor også har lidt ekstra behov for mor/fysisk kontakt og nærhed. Det kan godt ske at børn i denne alder derfor ...


Annonce

... søger brystet lidt ekstra, når roen skal falde over dem og det er jo sådan set okay. Det er bare vigtigt at mælkeindtaget ikke fylder så meget, at det fjerner lysten og pladsen til anden mad.

Så prøv om du kan amme ham aften og sen aften og tidlig morgen og inden middagslur. Og vågner han så kl.22 og er nødt til at blive ammet igen, så må du gøre det. Pyt med det, så får han måske lige det døgn 5 amninger i stedet for fire og det er okay :)

Det kan også være at han sagtens kan undvære brystet men har brug for at mærke at du er der, har brug for at du holder dine hænder på ham, kærtegner og beroliger ham, måske har han endda brug for at du tager ham op, får ham til at falde til ro og derefter putter ham igen. Det kan være helt okay at holde fokus på at hani første omgang skal lære at finde roen uden at få mælk og derefter skal blive liggende i sin seng. Det kan således være helt okay at tingene sker lidt i etaper.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

I stedet for at bære rundt på ham, så kan du måske også nogle gange lægge dig med ham - ikke amme ham, men for at give ham tryghed og nærhed. En anden mulighed kunne være at fjerne tremmesengens ene side og koble hans seng sammen med din. Så kan du ligge i din seng og han kan ligge i sin seng, du kan berolige ham med en hånd på brystkassen, holde ham i hænderne osv. så han mærker at du er der, men samtidig lærer at sove for sig selv og uden at få mælk ...

Så slip den dårlige samvittighed, hvor du føler dig svag og lyt i stedet til dit hjerte og det der føles rigtigt. Det er altså ikke så tosset Stine og du når meget længere, hvis du føler at det du gør virker rigtigt :)

Knus herfra, håber du kan bruge ovenstående lidt videre :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

17. august 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Baby og søvn - 8 uger

Hej, Vi er førstegangsforældre til en pige på ca. 8 uger og kæmper med...

Læs hele brevet og Helens svar


7. august 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Vågner mellem 4-5 og vil kun sove videre hos mor og far

Hej Helen Min kæreste og jeg har en dejlig søn - navngiver ham her V - på 15...

Læs hele brevet og Helens svar


3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mad og søvn - 10 mdr. dreng

Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Mødregruppe

De fleste kommuner tilbyder nybagte mødre at komme i en mødregruppe, som oftest vil bestå af 5-8 mødre, som har barn i nogenlunde samme alder.

Sundhedsplejersken spørger, om man er interesseret i at være med i en mødregruppe og sender så invitationer ud til første gang, man mødes. Nogle gange mødes man første gang privat hos en af mødrene, andre gange mødes man i et lokale, som sundhedsplejersken bruger til formålet.

Det kan være en stor glæde at mødes med andre...

Læs mere i Babylex

Babymassage

Babymassage er en systematisk blød og blid form for massage, som oprindeligt stammer fra Indien. Nogle børn nyder at få babymassage, hvor andre børn ikke bryder sig særlig meget om det.

De fleste forældre vil, uden at tænke over det, naturligt have lyst til at kærtegne og berøre deres lille barn. Følg din egen lyst til hvad du og barnet godt kan lide. Børn har bedst af at blive rørt på en måde, hvor det er barnets reaktioner og signaler der er styrende.

Børn har...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for dit sidste svar. Jeg viste min mand mit brev, som du foreslog, og han blev helt ked af det da han så det. Det satte en masse samtaler i gang herhjemme, og det hele går meget bedre nu. Vi har delt tingene mere op, så det ikke kun er mig der tager mig af hus + børn, men han også begynder at komme mere på banen. Det er rigtig rart.

Du skal bare have så meget tak. Både for en super brevkasse, men også for dine små puf. :)

Kærlig hilsen
Christine, mor til to


Annonce