Annonce

Annonce

Brev:

For tidlig født, dagsrytme og ondt i maven


12. november 2009

Kategori:
Alder:
3 mdr.

For tidlig født, dagsrytme og ondt i maven

Hej Helen,

Tak for en masse gode råd og svar, som jeg har haft glæde af på sidelinien. Nu forsøger jeg med et par om vores lille dreng.

Baggrund
Min dreng er nu 3 måneder gammel, men kun 3 uger korrigeret, det vil sige at han blev født 10 uger for tidligt. Han var lille, men sund alt taget i betragtning.

Ca. 1.700 gr, 40 cm og jeg havde fået lungemodningsmedicin så da han kom ud i en naturlig fødsel var det med et vræl. Vi lå på hospitalet i 5 uger i alt uden seriøse komplikationer og han har ammet fuldt fra han var 34 graviditetsuger, så han er en stærk lille fyr, der dog har haft en lidt (for) dramatisk start på livet.

Mave
Det virker som om han har problemer med sin mave. Han har luft i maven og virker ofte som om han er besværet af den. Han har ca. 12 afføringer om dagen og det er meget ofte meget tyndt og gult. (Han har fået navlebrok, men en rimelig stor en, så lægen mener ikke at der er risiko for at tarmen sidder fast - og at han skal have den opereret når han bliver 3-4 år.) Han spiser ofte og er meget ihærdig for at få mad ved hver ny amning - der går ofte kun 2, max 3 timer fra start til start (både dag og nat).

Jeg lægger ham ofte til samme bryst en 2-3-4 gange imellem bøvser, men giver ham også ofte af begge bryster ved hvert måltid.

Tror du at hans maveproblemer kan have noget med 'overproduktion' at gøre eller har du en idé til om der er noget andet vi kan gøre for at afhjælpe det der tyder på maveproblemer.
Eller er al den afføring og konsistens bare normalt for hans alder og situation?

Rytme
Vi er ikke rigtig kommet ind i nogen god rytme endnu. Vi har lidt svært ved at finde ud af hvordan vi skal opfatte ham. Vi har jo kendt ham i 3 måneder nu, men ...


Annonce

... han er korrigeret jo kun en lille nyfødt baby.

Min egen sundhedsplerjske siger, at det nok er et sted imellem de to 'aldre', en jordemoder jeg har talt med siger at vi skal lægge det antal uger han er født for tidligt oven i hans termin og jeg er meget i tvivl, da jeg synes, at han er god motorisk og kan løfte hoved etc, men han er først lige begyndt at kigge i øjnene i længere tid og være interesseret i ting omkring sig.

Manglen på rytme viser sig ved at han ofte tager sig korte lure, men sjældent lange. Han er rolig og falder gerne i søvn i mine arme, men så snart jeg lægger ham, bliver han urolig og kan ligge i lang tid med uro og gråd - specielt om natten, hvor han hurtigt kan blive så ulykkelig at det virker som om han hyperventilerer.

Vi tager ham op når han græder, men forsøger med en hånd, sang og shhh indtil da. Jeg sidder altid oppe og ammer, da han har behov for at bøvse og det virker som om han hurtigt får mælk i næsen, hvilke han også ofte lyder som om han har når vi lægger ham. Han bliver i det hele taget ofte urolig hvis han ligger alene og har det i det hele taget bedst i vores arme eller på puslepuden.

Vil du mene at vi skal gøre noget for at få en bedre rytme endnu eller skal vi bare blive ved med at give ham al den kontakt og nærhed, som han giver udtryk for at have behov for? Har du nogen gode råd til at få ham hurtigere tilbage i søvnen om natten (vi bruger sutteklud og stofble med min duft - og vuggen står lige ved siden af vores seng, så jeg har ofte min hånd på ham).

Vi har håbet på at hans uro har været utryk for tigerspring, men hans uro har nu været ret konstant i noget tid og jeg håber at du har nogle råd til hvad vi kan gøre.

Venlige hilsner
Sandra

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning barnevogn

Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...

Læs hele brevet og Helens svar


9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Et lærkebarn?

Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning

Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...

Læs hele brevet og Helens svar


6. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Søvnproblemer - 2 måneder

Hej Helen. Jeg er mor til en dejlig pige på 10 uger. Da hun blev 8 uger...

Læs hele brevet og Helens svar


2. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Ammemønster, søvn og putteritual (uden pilatesbold)

Kære Helen Vi har en dejlig pige på knap 11 uger, hvor vi godt kunne bruge...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Kræsenhed

Når barnet er kommet i gang med skemaden, så er det meget vigtigt at introducere så meget forskelligt af familiens mad som muligt.

Når barnet først er blevet 1 år, så er appetitten og lysten til at smage noget nyt ikke særlig stor.

Prøv altid at servere det samme for barnet som I selv spiser og se altid ud som om I nyder maden. Lad være med at vise barnet for meget interesse, men lad det spise uden at presse det.

I må respektere at der er noget mad,...

Læs mere i Babylex

Børn i bilen

Der er fem gode huskeregler, når du skal transportere dit barn i bilen:

1. Det er vigtigt at barnets autostol passer til både barn og bil. Tag derfor både barn og bil med, når du køber autostol.

2. Sørg for at autostolen sættes korrekt fast. Følg brugsanvisningen og stram selerne så godt til som muligt, så stolen er godt fastspændt til sædet i bilen.

3. Vælg bagudvendt autostol så længe som muligt. Det er mest sikkert for barnet.

4....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Hvor er det skønt at jeg kan skrive til dig og tak for dine altid fyldestgørende og indlevende svar - det savner jeg meget fra min egen sp!

Mange hilsner
Rikke, mor til dreng på 5 måneder


Annonce