Annonce

Annonce

Svar: Selektiv og med vilje af stål


11. november 2009

Alder:
12 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Rikke

Det er helt naturligt at børn i 1 års alderen spiser mere selektivt end tidligere. De vokser ikke så hurtigt mere, den naturlige lyst til at putte i munden for at undersøge og smage på ting er væk - i stedet knibes munden sammen og tallerkenen skubbes væk og det er mere interessant at se hvordan mor og far reagerer på det :)

Der er jo ingen tvivl om at lillepigen er fuldt ud opmærksom på at hun får en eller anden form for reaktion hos dig, når hun ikke spiser og at hun meget hurtigt kan blive centrum for middagsbordet og hvem vil ikke gerne være det? :)

Sidder hun for bordenden eller sidder I alle fire overfor hinanden? Hvis hun sidder og troner for bordenden, så kunne det være en god idé at sætte hende ned langs siden af bordet, ligesom I andre, så hun ikke får mere opmærksomhed end højst nødvendigt.

Det er også en rigtig god idé at server lidt mad af gangen, hvis hun får for meget virker det uoverskueligt. Og så skal du servere variation og appellere til hendes madlyst ved at sammensætte maden i farver. Det er ikke særlig interessant at spise en kedelig grå masse, maden skal serveres adskilt, så hun sammen med sit rugbrød får kogte ærter, majs, gulerod, rød peberfrugt, kogte pastaskruer, rejer, ½ hårdkogt æg,½ frikadelle osv. så hun har lidt at vælge imellem.

Og så er det super vigtigt at du giver hende ...


Annonce

... madro og lader hende spise det hun nu synes er interessant. Det gør ikke noget at det kun er brød og majs der glider ned den ene dag, hvis det næste dag så er pastaskruer og rejer. Det er en god idé at se på hendes indtag over flere dage og således se på om hun ikke over flere dage spiser mad fra forskellige fødevarekategorier og således spiser varieret. Hvis man kun ser på hendes indtag over en enkelt dag eller to, så kan det meget hurtigt virke ensidigt :)

Og så må du tro på at hvis hun er sulten, så spiser hun og er hun ikke sulten, ja så spiser hun ikke. Det er fortsat vigtigt at give hende små hyppige måltider dagen igennem, for så går der ikke flere timer imellem at hun får noget mad. Så hvis hun ikke har spist særlig meget til det ene måltid, så får hun et mellemmåltid, hvor hun så forhåbentlig spiser lidt. Hun sulter således ikke, men får lidt til sit blodsukker og hendes energiforbrug, der naturligvis skal dækkes.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Og så skal hun naturligvis ikke har søde fødevarer som saft, juice, slik, kager osv. da det giver en falsk mæthedsfølelse og fjerner appetitten. Nogle gange får hun måske noget 'lidt for lækkert' fordi storebror også er der og gerne vil have det, men det er vigtigt at holde sukkerindtaget nede for dem begge to :)

Jeg håber du kan bruge ovenstående lidt videre, rigtig meget held og lykke :)

Fortsat god weekend!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

2. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Morgenmad 11 mdr. del 2

Hej Helen. Mange tak for svaret på mit spørgmål. Omkring morgenmad. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. august 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Morgenmad til 11 måneder gammel baby

Hej Min søn på snart 11 måneder har lige siden han begyndte at få mad, fået...

Læs hele brevet og Helens svar


5. august 2025 | Kost og ernæring | 4 år, 8 mdr.

Stadigvæk kræsen

Kære Helen Vi kunne godt bruge noget hjælp ang. vores datter E på 4,5...

Læs hele brevet og Helens svar


22. juli 2025 | Kost og ernæring | 2 år, 11 mdr.

Madvaner hos 3-årig dreng

Kære Helen, Det er første gang, jeg skriver til dig, og der kommer...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sygt barn

Det er altid svært at vurdere hvad et lille barn fejler, og er du i tvivl er det altid en god idé at kontakte lægen. Hellere en gang for meget end en gang for lidt.

De mest almindelige sygdomme hos børn er: Forkølelse, øjenbetændelse, mellemørebetændelse, lungebetændelse, maveinfektioner og skoldkopper.

Symptomerne er ofte: Manglende appetit, ondt i maven, opkastning og diarré samt feber.

Hvis det bliver nødvendigt at indlægge barent på sygehus er...

Læs mere i Babylex

Kravlegård - køb af kravlegård

Nogle familier lever fint uden en kravlegård, hvor andre familier har stor glæde af at anskaffe sig en sådan.

En kravlegård kan være praktisk, når du skal i bad, står og laver mad, måske er nødt til at gå i kælderen med vasketøj... Kravlegården giver dig mulighed for at lægge dit barn et trygt sted, hvis du ikke lige kan holde øje med barnet i nogle minutter.

I nogle familier virker kravlegården også som et trygt, genkendeligt og dejligt sted at finde ro. Hvis der...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Hvor er det altså fedt, at kunne skrive alle sine dumme og til tider overflødige spørgsmål her, og så få et godt og brugbart svar fra dig.

Venligst Susan, mor til Anna 13 måneder


Annonce