Annonce

Annonce

Brev:

Skemad, flaske og hård mave


14. september 2009

Alder:
5 mdr.

Skemad, flaske og hård mave

Hej Helen.

Min datter er nu lidt over 5 måneder. Jeg har ammet hende med suttebrik indtil hun var lidt over 4 måneder. Hun var lille ved fødsel - 2500 gr. dog født til tiden. Nu vejer hun lige over 6 kg.

Som 4 måneder begyndte hun at vågne oftere om natten og virkede generelt mere sulten. Derfor begyndte vi så småt på skemad. Det er gået udover alt forventning og hun vil rigtig gerne have både grød og mos.

Hun spiser ca. 1 dl. grød til frokost og ca. 1½ dl kartoffelmos med forskellige grøntsager til aften. Derudover er jeg begyndt at give hende lidt flaske med mme i løbet af dagen. Hun spiser ca. 120 ml.

Det skal så også siges, at jeg gennem tiden ikke har haft så meget mælk og derfor har hun spist rigtig tit før, men det er først nu jeg har kunnet få hende til at tage flaske.

Problemet ligger i, at hun nu er begyndt at for ...


Annonce

... ret hård mave. Hun presser og presser uden det store resultat. Jeg har prøvet med sveske, men det hjælper heller ikke rigtigt.

Derudover er hendes søvn om natten ikke blevet bedre - næsten tværtimod. Hun roder noget mere rundt og sover uroligt.

Jeg tænker, om hun får for meget skemad - og selv roder jeg lidt rundt i, hvornår hun skal have hvad.... Ofte efter grøden vil hun ikke have mælk før ca. en time efter. hvilket også bekymrer mig lidt ift. om hun får nok mælk.

Hvor lang tid skal der gå mellem måltiderne og skal vi skære ned på grøden og mosen igen? Og hvad med hendes hårde mave.

Er der andet vi kan gøre, så hun sover lidt bedre om natten. Hun vågner ca. hver 3. time og er sulten. Jeg ammer stadig om natten, da jeg ikke helt kan slippe det endnu.

Jeg håber du kan hjælpe os til at få styr på maden og maven :-)

Hilsen Jette

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan siger du farvel til røde babynumser

Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling

Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning barnevogn

Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Øjne og syn hos baby

Nyfødtes øjne er tit hævede og sammenklistrede. Det er helt normalt. Er der vedblivende pus i øjenkrogen, har barnet sandsynligvis en øjenbetændelse og bør ses af lægen.

Helt små børn kan se i en afstand af ca. 30 cm. Det er den afstand, der er mellem moderens bryst og ansigt, når hun sidder og ammer. En nyfødt baby har svært ved at se, og verden virker meget utydelig og sløret. Men så snart den lille kommer til verden, begynder synet at udvikle sig.

Dit barn har...

Læs mere i Babylex

Navn - navngivning

Alle børn skal have et navn - mindst et fornavn og et efternavn. Og dit barn skal have sit navn, før det fylder 6 måneder. I kan give jeres barn et navn på to måder: Enten ved dåb i folkekirken eller ved at ansøge om navngivning via Borger.dk.

Der er i princippet ikke nogen begrænsninger på antallet af fornavne, som du må kalde dit barn. Men der er regler for, hvilke navne du kan give dit barn. Som hovedregel må du ikke vælge et navn, der kan være til ulempe for dit barn.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dit svar sidst. Jeg sprang ned og købte din bog "Sådan får du dit barn til at sove!" Den har virkelig hjulpet mig på rette vej. Det er en fantastisk bog.

Jeg kan virkelig mærke et meget større overskud ved at have forstået, at min søn bare mangler den tryghed i at være tæt på mig og mærke de vuggende bevægelser. Det hang mig langt ud af halsen før bare at tænke på det var puttetid. Nu glæder jeg mig faktisk, ved tanken om at min søn jo elsker at lægge i mine arme og putte, og at jeg kan lægge ham fra mig UDEN han sover, og han bare falder i søvn :)

Elias har trods kolik aldrig haft en nat hvor han ikke har sovet, så det gik lige op for mig at de søvnproblemer jeg troede han havde, slet ikke er så slemme. Hvis der da overhovedet er et problem!

Hilsen mor til Elias, 4 måneder.


Annonce