Brev:
Mad og søvn til stor dreng

Hej Helen
Tak for svarene sidst - barnevognen har han vænnet sig til, nu hvor han er blevet 4 mdr og kan se os, sutten vil han ikke have, og det er også fint. Vi klarer os uden.
Mit spørgsmål denne gang handler om mad og søvn. Vi er begyndt på skemad, da min dreng fyldte 4 mdr efter samråd med sundhedsplejersken, da han er en stor dreng på godt 9 kilo. Tegnene var der - han begyndte at vågne oftere om natten, efter ca. 1,5 time, hele natten igennem; han åbner ivrigt munden når d-dråberne serveres på ske; han følger interesseret vores bevægelser når vi spiser.
Jeg ved godt, at man skal være tålmodig mht. ske og teknik her i starten, specielt når han ikke er ældre, men hvor tålmodig skal man være? Der kommer kun noget ned ved et tilfælde, måske 2-3 skefulde hver gang vi prøver. Og vi prøver hver dag til frokost. Han sidder i sin højstol, jeg sidder overfor og åbner munden som en fisk hver gang han også skal åbne sin, og vi kommer vel igennem en 7-8 forsøg med ske før han vender hovedet væk og signalerer stop. Vandet i kop går det bedre med - der ryger mere ...
... indenbords.
Er han for lille, eller kommer det? Kan jeg gøre noget for at hjælpe ham?
Når jeg er en lille smule utålmodig, er det, fordi hans søvnmønster om natten ikke har ændret sig. Han vågner stadig med ca. 1,5 times mellemrum gennem hele natten. Nogle gange er det nok at tage ham over i vores seng og putte, men langt de fleste gange vil han have bryst. Og jeg er lidt bekymret for om han får næring nok. Jeg ammer og giver ham mad ca. 1 time efter at han er vågnet fra sine lure og dernæst lige inden han skal sove næste lur/for natten.
Hans søvnmønster om dagen er ved at ændre sig fra 4-5 lure med start om morgenen ved 7-tiden til sengetid omkring kl. 21 til et nyt mønster med start ved 7-tiden og sengetid ca. kl. 20 men kun 3 lure nemlig ca. kl. 8-8.30, dernæst igen kl. 10.30-11.15 og så en lang fra ca. kl. 13.30-16.30. Nogle gange med en lille powernap omkring kl. 18. Han regulerer det selv, og jeg ved ikke rigtig, om jeg skal gøre noget i den retning. Men kan det hele hænge sammen?
Håber ikke det er for usammenhængende forklaret.
Mange hilsner
AH
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Sikring af familieliv med ked baby
Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....
24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
Viden om børn:
Børnemad, færdiglavet
Færdiglavet babymos er lavet af kontrollerede råvarer og gjort holdbart ved varmebehandling. Det er intet ernæringsmæssigt i vejen med de færdiglavede børnemadsprodukter. Hjemmelavet mad er dog lige så godt.
Vær opmærksom på at færdiglavet børnemad let bliver for findelt i konsistensen og det er vigtigt at barnet stille og roligt vænnes til familiemad og også tilbydes mad, som kræver en vis tyggefunktion og som indeholder naturligt "mere bid".
Du kan finde...
Klumpfod
Når børn fødes med en fod, der er bøjet indad, hvor fodsålen peger bagud og fodryggen fremad, så kalder man det klumpfod. Der er ca. 1 ud af 1000 børn der fødes med klumpfod og ca. halvdelen af disse har misdannelsen på begge fødder.
Man ved ikke hvorfor nogle børn fødes med klumpfod, men der er en vis arvelig tilbøjelighed. Man siger at risikoen for at føde et barn med klumpfod øges med en faktor 30, hvis en søster eller bror har lidelsen.
Drenge fødes hyppigere...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




