Brev:
Raserianfald

Kære Helen.
Vores datter er nu næsten 3 år, og hun har i noget tid haft en del raserianfald. Det sker typisk i situationer, hvor hun ikke får sin vilje. Ikke at hun altid bliver sur og ked af det, når hun ikke får sin vilje. Jeg er dog i tvivl om, hvordan vi skal takle det.
Raserianfaldene udmønter sig altid som en ordentlig tudetur, som dog kan stoppe meget hurtigt igen, hvis vi ikke synes det er værd at tage en magtkamp om en mindre ting. Der er dog ting, vi ikke vil lade gå hus forbi, og så ender det i et stort vræl, hvis det ikke lige passer hende. De kommer oftere, når hun er træt.
Måske er ...
... det alderen, måske er det pga. lillesøsteren, som nu er 4 måneder - det er ikke helt indlysende, men jeg er lidt i tvivl om, hvordan vi bedst takler det.
Hun falder sammen på gulvet og græder, og man kan ikke løfte hende op eller trøste hende eller tale til hendes fornuft (det sidste er nok måske også lige tidligt nok), for hun sætter sig kraftigt til modværge. Skal vi så blot lade hende ligge/sidde og græde lidt og sige, vi ikke vil have hun opfører sig sådan? Skal hun sendes ind på eget værelse til hun er ok igen (synes det ville være lidt synd)?
På forhånd tak for hjælpen!
Mange hilsner fra
IMLO
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
18. marts 2026 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.
Hej Helen Jeg har lige et spørgsmål omkring det her med at sige undskyld....
16. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Tak for dit svar omkring vores datter på 2år og 9mdr. Det har...
11. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.
Afvænning af sut - 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Jeg har lige brug for at følge op på mit brev om afvænning af...
11. marts 2026 | Sovevaner | 2 år, 9 mdr.
Selvstændighedsalder - 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Jeg skriver til dig om noget som er svært for mig, noget jeg...
24. februar 2026 | Opdragelse | 2 år, 8 mdr.
Afvænning af sut - 2 år, 8 mdr.
Hej Helen Jeg har tidligere skrevet til dig om vores datter på 2 år og 8 mdr...
Viden om børn:
Suttekæde
En suttekæde er en kæde, som holder sutten ved barnet. Den fungerer ved at den sidder både på sutten og sættes fast i barnets tøj. Det kan være meget praktisk for forældrene, men kæden skal opfylde visse krav, for ikke at være farlig for barnet.
Sikkerhedsstyrelsen tester jævnligt suttekæder og det er desværre ikke alle suttekæder, der lever op til sikkerheden.
Det anbefales at:
- En kæde må ikke være mere end 22 cm lang, da barnet så kan få den...
Røgede fisk og børn
Grillede og røgede fisk kan have et højt indhold af PAH (tjærestoffer), som kan være kræftfremkaldende. Derfor bør man ikke spise store mængder røget og grillet fisk, men det kan indgå som en del af en varieret kost.
Til børn er det en god idé at følge disse råd:
- Anvend så vidt muligt koldrøgning, fremfor varmt røgede fisk.
- Undgå røgeksponering af spiselige flader. På grillen bør fisken pakkes ind i folie.
- Vær opmærksom på at...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen
For gud ved hvilken gang er jeg på din hjemmeside for lige at tjekke, hvordan det nu er med forkølelse og graviditet. Jeg har brugt siden så mange gange. Og hver gang har jeg fået højt kvalificerede og superpraktiske og tryghedskabende svar. Det vil jeg bare lige sige tak for.
Mvh Birgitte







