Annonce

Annonce

Brev:

For meget søvn, amning, vægt mv.


20. juli 2009

Kategori:
Alder:
1 mdr.

For meget søvn, amning, vægt mv.

Hej,

Håber du har haft en god ferie!

Jeg er også en ny medlem og glæder mig til at få gode råd til mig og min lille pige. Hun er idag 6 uger gammel og en dejlig pige. Hun vejede 3580g ved fødslen og hun var 53cm lang. Min mælk løb først til ca. 5 dage efter fødslen så vi var nødt til at give lidt mme bare for at gøre hende lidt tilfreds indtil mælken løb til. Det er det nu og til første SP besøg vejede hun 3600g (hun vejede 3300g 3 dage efter fødslen), to uger senere vejede hun 4150g. I sidste uge var vi til 5-ugers undersøgelse hos lægen hvor hun vejede 4350g.

Er det normalt at hun før har taget 275g på om ugen og nu kun har taget 100g på om ugen? Det er selvfølgelig også to forskelligevægte min SP og læge bruger, men kan der være så meget forskel? Hun bliver ammet mange gange om dagen, mindst hver tredje time og tit oftere om aftenen. Hun har mindst 6 våde bleer om dagen og sover fint synes jeg.

I sidste uge sov hun igennem flere nætter - 5 timer, 6 timer og én aften sov hun 7 timer i træk! Er det for meget når nu hun spiser godt og har våde bleer og ellers virker tilfreds? Betyder det noget når hun kun har taget 200g siden sidste gang hun blev vejet, eller betyder det at hun får nok at spise og derfor ikke har behov for at vågne om natten?

Og så har jeg et par mere generelle spørgsmål, håber det er ok.

1. Ang. vuggedød - jeg kan ikke lade være med at tænke på det ...


Annonce

... råd om at de ikke må have det for varmt. Især fordi vores hus bliver rigtig varm her om sommeren selv om vi har vinduer åben og gardinerne trukket for. Vi har haft nætter med op til 28 grader i soveværelset omkring midnat! Men hvordan påvirker det barnet? Jeg har bare en idé om at de bliver for varm og "lige pludselig" holder op med at trække vejret - så derfor er jeg mere bekymret og tjekker hende hele tiden nakken, hun sover kun iført kortærmet body, hendes ble og et par strømper og ellers kun en tynd bomuldstæppe. Men burde jeg være så bekymret? Er der et tidspunkt når man ikke længere behøver at tænke på vuggedød, f.eks. en bestemt alder?

2. Da det er mit første barn, er jeg ikke helt sikker på hvornår hun kan være syg, eller hvilken symptomer er vigtige. For eksempel, kan det være en symptom på at noget er galt når hun sover så længe om natten? Nogengange har hun dage hvor hun sover næsten hele dagen, og andre dage har hun kun små powernaps gennem hele dagen. Hvad er de tegn man skal være opmærksomme på?

3. Når nu jeg ammer, burde jeg blive ved med at tage de samme vitaminer som jeg gjorde mens jeg var gravid? Lige nu tager jeg de sidste gravitamin piller jeg har tilbage, samt kalk og fiskeolie tabletter. Men hvad med jern, er det også nødvendigt nu?

Jeg håber ikke at det er for mange spørgsmål på én gang.

Glæder mig til at høre fra dig.

Med venlig hilsen,
Michelle

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

6. juli 2026 | Udvikling | 1 mdr.

Aftenuro - 6 uger gammel

Hej Helen. Vores datter på 6 uger har været urolig om aftenen næsten siden...

Læs hele brevet og Helens svar


6. juli 2026 | Sovevaner | 1 mdr.

Søvn 6 ugers baby

Hej igen Helen, Hermed forlængelse af mit tidligere brev ang...

Læs hele brevet og Helens svar


6. juli 2026 | Amning | 1 mdr.

Amning - 6 uger gammel

Kære Helen Jeg håber, du kan hjælpe mig med nogle bekymringer omkring min...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning

Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...

Læs hele brevet og Helens svar


6. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Søvnproblemer - 2 måneder

Hej Helen. Jeg er mor til en dejlig pige på 10 uger. Da hun blev 8 uger...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Epiduralblokade ved fødsel

En epiduralblokade bruges til fødende kvinder, når man ønsker at smertelindre dem fuldstændig under f.eks. udvidelsesfasen, hvorefter man så kan trappe bedøvelsen ned, og den fødende kan presse sit barn ud. Det kaldes også en rygmarvsbedøvelse.

Man har på danske fødesteder idag mulighed for at få en "walking epidual", hvor den fødende har mulighed for at bevæge sig lidt mere. Den tager toppen af smerterne, men er ikke så kraftigt bedøvende, som en egentlig epiduralblokade er.

Læs mere i Babylex

Håndudmalkning

Hvis man har brug for at malke mælk ud til sit barn, så kan man gøre det med håndudmalkning. Når man bruger sine hænder, skal man være ekstra opmærksom på hygiejnen - men ellers er håndudmalkning normalt den mest skånsomme form for udmalkning af brystet.

- Begynd med at vaske dine hænder og find en ren skål, som mælken kan løbe ned i.

- Tag evt. et varmt bad eller læg et varmt omslag på brystet.

- Læn dig forover, massér brystet blidt ned mod...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

..og endnu engang tak for en vidunderlig brevkasse!


Annonce