Brev:
Maden driller igen ...
Hej Helen.
Anabell er nu 7½ mdr, men maden driller lidt igen.
Hun er begyndt at få af vores mad efter sundhedsplejerskens råd, da hun under ingen omstændigheder vil spise mos. Hun elsker at spise af vores mad, hvis hun må sidde med den i hånden, alt glider ned kød, grøntsager, pasta, rugbrød hvis hun selv må sidde med det i hånden. Hvis jeg moser det og giver hende det vil hun ikke have det. Problemet er bare at hun ikke får så meget ned jo, da meget bliver spyttet ud når hun får et stykke af og vi har derfor indtil videre givet hende hendes risgrød bagefter for at være sikker på at hun er mæt.
Nu har hun så lige været syg og hoster stadig lidt, men nu vil hun ikke have sin havregrød om morgnen og heller ...
... ikke sin risgrød i løbet af dagen, hun sidder dog meget glad og gnasker i vores mad og vi mætter hende så med modermælkserstatning, men er det ok?
Vores døgn ser således ud.
5-6 stykker 200 ml mme
7.00 op
7.30 havregrød men vil ikke have det
8.00 100 ml mme
8.15 lur
10.30 op
10.45 forskellig frugt i stykker og vand af kop
12.00 rugbrød med lidt pålæg og grøntsager i hånden.
14.00 100 ml mme
14.15 lur
15.30 op
16.00 frugt i hånden i igen
18.30 aftensmad med os
19.30 -20.00 200 ml mme
22.00 mme
Vi prøver som sagt gerne med risgrød efter et måltid med vores mad, men hun vil ikke have det. Det mælk hun får tidlig morgen, der er hun meget sulten.
Er det okay madmæssigt?
Med venlig hilsen
Charlotte
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Har vi sprunget seperationsangsten over?
Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...
9. april 2025 | Sovevaner | 9 mdr.
Hej Helen. Tak for et godt forum med mange gode input. Vi har en datter,...
9. april 2025 | Sovevaner | 8 mdr.
Opvågninger om natten - 8.5 måned
Kære Helen. Vores datter er 8.5 måned og er i 5 måneders tid vågnet hver...
18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.
Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
Viden om børn:
Klumpfod
Når børn fødes med en fod, der er bøjet indad, hvor fodsålen peger bagud og fodryggen fremad, så kalder man det klumpfod. Der er ca. 1 ud af 1000 børn der fødes med klumpfod og ca. halvdelen af disse har misdannelsen på begge fødder.
Man ved ikke hvorfor nogle børn fødes med klumpfod, men der er en vis arvelig tilbøjelighed. Man siger at risikoen for at føde et barn med klumpfod øges med en faktor 30, hvis en søster eller bror har lidelsen.
Drenge fødes hyppigere...
Søskende
Det er helt normalt at der kan opstå jalousi, når der pludselig kommer en lille ny, som kræver at få noget af den opmærksomhed, der tidligere var forbeholdt storesøster eller storebror. Her er lidt råd til hvordan du kan imødegå nogle af de problemer der kan opstå:
- Husk at give den store opmærksomhed. Vær opmærksom på at den store har savnet dig imens du har været indlagt med den lille ny. Gør familien opmærksom på at de gerne må komme med gaver til den lille, men det er næsten...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.