Annonce

Annonce

Brev:

Smerter ved afføring


23. april 2004

Kategori:
Alder:
2 år

Smerter ved afføring

Kære Netsundhedsplejerske

Vores datter på 2 år har igennem længere tid haft problemer med at komme af med afføringen. Det er sjældent at hun har afføring oftere end hver anden dag (typisk er det hver 4. dag, nogle gange helt op imod en uge), og ofte gør det meget ondt på hende, når hun så skal af med det.

Umiddelbart ser hendes afføring ikke specielt hård ud, så smerterne skyldes formentlig, at hun har fået en rift i endetarmen, som ikke kan hele (en gang imellem er der en lille smule blod i afføringen).

Vi har forsøgt både ved hjælp af madvarer (frugt, grønt og væske i store mængder) samt laktulose at afhjælpe hendes problem, men intet ser imidlertid ud til at hjælpe. Uanset afføringens konsistens ser det ud som ...


Annonce

... om det gør utrolig ondt på hende når hun skal af med det.

Hendes læge foreslog derfor, at vi forsøgte at give en hende en panodil stikpille, når hun havde trang til afføring.

Den ide kom vi imidlertid hurtigt fra, da den hverken så ud til at virke smetestillende eller smørende. I øvrigt så det heller ikke ud til a være særlig behageligt for vores datter. Faktisk var det helt tydeligt, at det gjorde ondt på hende at få stikpillen, og derfor er vi også tilbøjelige til at tro, at hun netop har en rift i endetarmen.

Problemet har imidlertid stået på i så lang tid nu, at det ikke rigtig længere ser ud som om problemet vil løse sig af sig selv, og vi håber derfor at du har et godt råd, der kan hjælpe vores lille pige.

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. maj 2025 | Sovevaner | 21 mdr.

Lang putning - 21 måneder

Kære Helen, Vi håber, du kan hjælpe os med at skabe en kortere og endnu...

Læs hele brevet og Helens svar


2. maj 2025 | Udstyr | 22 mdr.

Natlampe

Kære Helen Som du ved, så har vi store udfordringer med storesøsters (22mdr)...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Håndtering af selvstændighedsalder og aftenputninger

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om vores datter på 22 måneder, som i...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Reaktion på at være blevet storesøster

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om min datter på 22mdr som er blevet...

Læs hele brevet og Helens svar


4. april 2025 | Sovevaner | 22 mdr.

Opfølgning på opvågninger om natten - 22mdr

Kære Helen Tak for dit svar vedr. mit brev om min datters opvågninger....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Klip i mellemkødet (Episiotomi)

I forbindelse med en fødsel kan det være nødvendigt at klippe kvinden i mellemkødet så barnet bedre kan komme ud. Dette kaldes en episiotomi og jordemoderen klipper i det stykke der er mellem skeden og endetarmsåbningen. Man kan også briste spontant.

Uanset om man brister eller bliver klippet, så vil man blive syet sammen, for at såret gror rigtig sammen igen.

Det er altid vigtigt at skylle såret efter hvert toiletbesøg den første tid efter fødslen, for at undgå...

Læs mere i Babylex

Suttekæde

En suttekæde er en kæde, som holder sutten ved barnet. Den fungerer ved at den sidder både på sutten og sættes fast i barnets tøj. Det kan være meget praktisk for forældrene, men kæden skal opfylde visse krav, for ikke at være farlig for barnet.

Sikkerhedsstyrelsen tester jævnligt suttekæder og det er desværre ikke alle suttekæder, der lever op til sikkerheden.

Det anbefales at:

- En kæde må ikke være mere end 22 cm lang, da barnet så kan få den...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for dit tidligere svar, som gav os meget ro omkring vores 4 uger for tidlig fødte datters måltider.

I det hele taget tak for denne brevkasse, den hjælper mange forældre... jeg er taknemmelig helt inde i mit dybeste over den tid du bruger, dine lange og fyldestgørende svar og din evne til at forstå....!!

Mor til pige født 4 uger for tidligt


Annonce