Brev:
Spiser stadig ofte om natten, supplere med flaske?

Hej Helen,
Så er jeg her lige igen vedrørende min lille søn og hans hyppige amninger.
Trods en ihærdig indsats, er det stadig ikke lykkes mig at få ham til at sove længere end 2 til 2 1/2 time ad gangen om natten. Uanset hvad jeg gør med amning fra forskellige stillinger - fra først det ene bryst og så det andet - rigelig afbøvsning m.m. - så vågner han altså virkelig mange gange og vil spise. En sjælden gang kan en sut og lidt vuggen få ham til at sove videre en times tid - men det sker ikke så tit. Dvs. han bliver lagt omkring kl. 20 eller 20.30 og vågner så kl. 22.30, 1, 3, 5 og så kl. 7, hvor vi står op. Heldigvis uden afførring :-).
Igår forsøgte vi at give ham lidt mme på flaske, fordi jeg godt kunne bruge lidt mere sammenhængende søvn - men det var han ikke så begejstret for. Han spiste måske 30 ml. og så nægtede han at spise mere. Da jeg så efterfølgende lagde ham til brystet, blev der spist igennem. Da ...
... begge bryster var tomme, tilbød jeg ham flasken - og igen nægtede han. Måske det skal gøres omvendt?
Han bliver snart 4 mdr. og jeg tænker, at jeg måske bare skal vente og så begynde med skemad og krydse fingre for, at det hjælper. Eller skal jeg mon fortsætte med at prøve med en flaske mme?
Det skal lige siges, at vi og han har været ramt af en del sygdom i løbet af de seneste måneder - han har således haft både mavevirus og lungebetændelse og jeg har haft mavevirus og brystbetændelse. Dvs. penicillin til os begge og måske ikke så meget mælk hos mig.
Hvad foreslår du? Jeg vil selvfølgelig gøre, hvad der er bedst for ham - men jeg må indrømme, at jeg snart trænger til at sove lidt længere tid ad gangen end 2 timer :-). Er også syg i disse dage, hvilket ikke gør det bedre.
Ellers er han en glad og dejlig dreng, der udvikler sig som han skal.
Rigtig glædelig jul og godt nytår.
Mange hilsener
Den trætte mor :-)
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
Viden om børn:
Optøning af spædbarnsmad
Hvis du gerne vil have små portioner skemad klar i fryseren, så er det vigtigt at følge disse retningslinjer:
- Nedfrysning skal foregå hurtigt efter, at maden er tilberedt. Maden fryses ned i små bøtter eller poser, som er beregnet til frysning af (baby)mad.
- Maden kan opbevares en månedstid i fryseren, når temperaturen holdes på -18 grader eller derunder. Den begrænsede periode er fastsat for at sikre en god smag i maden.
- Mad som har været...
Fiskeolie og børn
Fiskeolie eller det der også hedder Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk. De er livsnødvendige for os mennesker, både for børn der skal vokse og udvikle sig og for ældre der skal "vedligeholdes". Derfor skal der være omega-3 fedtsyrer tilstede i vores kost.
Fødevarestyrelsen anbefaler, at du selv spiser og også giver dit barn fisk 2 gange om ugen som hovedmåltid. Derudover næsten hver dag som pålæg til frokost.
Det er vigtigt at variere...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tak for dit svar omkring min søns sovevaner.
Jeg startede med at skære natamningen helt væk, og så var der kun godnattåren tilbage, den virkede han pludselig ikke så interesseret i så den blev også droppet, og helt uden drama og gråd;-)
Nu kunne jeg så få ham til at falde i søvn uden at være helt tæt på mig, men han ville stadig ikke ned i tremmesengen i vågen tilstand.
Jeg læste så at du havde rådet andre til at tage den ene side af sengen, da nogle børn følte sig indespærret.... og hold da k... det gjorde en forskel!!
Dels falder han i søvn glad og tilfreds i sin egen seng, derudover sover han bedre og længere tid i hans egen seng (han kommer stadig ind til os om natten). Han går oven i købet selv ind og lægger sig i sengen når det er sove tid!
Tak fra Rikke, mor til dreng på 16 måneder





