Annonce

Annonce

Brev:

Har ikke lært at falde i søvn på ryggen


11. oktober 2008

Kategori:
Alder:
13 mdr.

Har ikke lært at falde i søvn på ryggen

Kære Helen,

Så er min lille søn blevet 13 måneder og om en måneds tid skal han i dagpleje, og når der så er plads skal han i vuggestue.

I den anledning har jeg en bekymring. Han har aldrig lært at falde i søvn liggende på ryggen.

Hans søvn fungerer ganske godt for både mig og ham, men jeg er ikke helt sikker på, at det kan fungere ligedan i dagplejen og vuggestuen.

Hans søvnmønster er, at han sover igennem 11-12 timer om natten. Om dagen sover han knap 1½ time fordelt på en eller to lure.

Om aftenen bliver han puttet med putteritual og falder fint i søvn - på maven - i sin egen seng. Enten ved at han holder os i hånden eller også helt selv, hvor vi dog stadig er på værelset, da han bliver meget ked, hvis vi går helt ud...

Da han blev født, havde han meget ondt i maven og græd derfor meget, hvis han lå på ryggen.

Hans ondt i maven holdt først rigtigt op omkring 10-11 måneders ...


Annonce

... alderen med det resultat, at han er blevet vant til at blive puttet til sin dagslure på to måder. Enten ved at blive kørt i klapvognen, hvor han falder i søvn og klapvognen efterfølgende tippes op i liggende stilling. Hvis den tippes før, bliver han meget ked og græder. Eller ved at jeg bærer ham rundt og synger for ham til han sover og derefter lægges han i barnevognen. Det tager 5 højest 10 min. men jeg kan ikke lægge ham før han sover, så græder han og vågner op igen.

Alt i alt fungerer dette ganske godt for os, men da jeg ikke tror, at dagplejen eller vuggestuen nødvendigvis har tid til at bære ham for at få ham til at sove, vil jeg gerne lære ham at falde i søvn i barnevognen/klapvognen - men hvordan kan jeg gribe det an? Har forsøgt at lægge ham fra mig lige før han sover, men så græder han typisk meget og hvis jeg bare lægger ham i barnevognen, finder han ingen ro.

Venlig hilsen
Karen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

17. juli 2025 | Opdragelse | 15 mdr.

Indkøring i dagpleje del 2

Kære Helen Beklager at jeg skriver igen, men du giver så utrolig gode og...

Læs hele brevet og Helens svar


8. juli 2025 | Opdragelse | 15 mdr.

Indkøring i dagpleje - 15 mdr.

Kære Helen Min søn på 15 måneder er for en uge siden startet i dagpleje....

Læs hele brevet og Helens svar


5. juli 2025 | Opdragelse | 15 mdr.

Slår hundene

Hej Helen Jeg har et helt konkret problem herhjemme lige nu, og det er at...

Læs hele brevet og Helens svar


18. juni 2025 | Opdragelse | 13 mdr.

Vil ikke spise (selv), sidde i højstol eller i bad

Kære Helen, Vi har lidt forskellige udfordringer som vi har forsøgt at...

Læs hele brevet og Helens svar


23. maj 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Problemer med rytme og dagslure

Kære Helen Vores søn på snart 16 mdr er landet i en meget dårlig søvnrytme....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Indeklima

Et godt indeklima er vigtigt for vores helbred og for blandt andet at mindske risikoen for husstøvmideallergi. Miljøstyrelsen har følgende 5 råd til bedre indeklimavaner:

1. Luk luften ind. Sørg for gennemtræk 2x5 minutter hver dag. Luften indenfor kan være mere forurenet end luften udenfor, og der skal gennemtræk til, for at luften bliver skiftet ud. Vinduer på klem giver ikke samme effekt.

2. Gør hyppigt rent. Fjern støv en gang om ugen f.eks. ved støvsugning og...

Læs mere i Babylex

Arp

Arp er betegnelsen for nogle gulbrune skæl, som mange børn får i hovedbunden, på panden eller i øjenbrynene. Det er døde hudceller som bliver afstødt. Det smitter ikke og det har intet med hygiejne at gøre.

Arp i hovedbunden kan fjernes ved hjælp af en lusekam. Du kan med fordel massere lidt uparfumeret babyolie ind i barnets hovedbund. En let massage stimulerer blodcirkulationen i hovedbunden, hvilket er godt både for forebyggelse og helbredelse af arp.

Evt. arp...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tak for din altid rigtigt gode brevkasse, med masser af nyttige råd og gode, personlige og vedkommende svar.

Jeg glæder mig altid til at modtage svar fra dig.

Sebastians mor


Annonce