Annonce

Annonce

Brev:

Skemad eller ikke og hvordan?


28. september 2008

Alder:
5 mdr.

Skemad eller ikke og hvordan?

Hej Helen,

Ja nu har jeg altså brug for din hjælp igen.

Min lille pige Matilda er nu 19 uger gammel og vejer 6.4kg. Hun trives dejligt og er altid glad, en rigtig mild smilepige. Hun har sover fra kl.18.30-19.00 til kl. 06.00 til hverdag hvor jeg vækker hende, om weekenden sover hun til kl. 07.00 og det har hun gjordt siden hun var 13 uger gammel. Hvis hun vågner om natten pludrer hun lidt men falder selv i søvn igen, hun er altså ikke sulten.

Jeg er ved at tænke på om jeg skal starte skemad og hvis jeg gør, hvordan det er bedst at gøre. Hun er klar og kan tage mælk eller vand af en ske uden problem og er vildt interesseret når vi spiser og tager mælk af en flaske med stjernesut fordi at de andre ikke er hurtige nok for hende.

Idag prøvede vi så at give hende noget vælling og hun var vild med det, åbnede munden for skeen og ville have mere, hun hjalp også med at holde skeen med sine hænder. Men nu er det så at jeg ikke ved om det alligevel er for tidligt fordi at hun ikke drikker den mængde mælk som det siges at hun skal have, nemlig hendes vægt / 6/ 5. Men hun tager fint på i vægt og der er ikke nogen problemer der, hun er enda lidt over kurven hun har fulgt indtil videre.

Vores dag ser sådan ud:

Kl.6.00 Vågnes hun og får bryst

Så er vi ude i skoven med hundene for nogle timer hvor hun er vågen halvdelen af tiden og nyder omgivelserne og sover resten af tiden.

Imellem kl. 9.30-10.00 Får hun MME, tager imellem 180-210ml

kl. 11.00-13.00 Sover lur

kl. 13.00 Får MME tager omkring ...


Annonce

... 190ml

Power napper lidt her og der omkring 60 til 90min

kl. 16.00 Får bryst

Power napper ca. 30min til 45min

Imellem kl.18.00-18.30 får hun MME tager omkring 180ml nogle gange 210ml.

Så sover hun lige igennem til kl 6.00 eller kl 7.00 næste morgen.

Her er så alle mine spørgsmål og på forhånd undskyld at der er så mange:-o

1. Skal vi vente indtil at hun kan tage mælk til hvad regnstykket siger - vægt/6/5?

2. Skal vi begynde at vække hende igen kl.22.00 for at hun får mere mad? Vi holdt op for hun tog kun omkring 20ml og ville så sove og det kunne jo ikke betale sig

3. Hvor meget vælling skal vi begynde med at give hende og skal hun stadigvæk have den samme mængde mælk?

4. Er der noget bestemt tidspunkt på dagen det er bedst at give hende frugtmos og vælling på? Jeg skal have det til at passe med dagplejer og vil gerne have det sådan at jeg giver det til hende og ikke dagplejer til at begynde med. Hun er der kun for 4 timer ad gangen nogle gange om ugen for at vende sig til, men hun elsker for der sker en hel masse ting. Så kunne jeg give det til hende når vi står op som første måltid?

5. Hvor mange gange om dagen skal hun have det? Hvordan kan jeg skubbe tiderne så det passer med middagstid osv.? Er det muligt at du kan give mig en plan til hun er 7 mdr så jeg kan planlægge det hele?

6. Hvor meget vand skal hun have, behøver hun vand?

7. Ville det være i orden hvis hun tog mælk af en kop i stedet for flaske?

Tusind tak for din hjælp, du kan nok se at jeg har brug for den:-).

Lotte

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brystopereret

Mange kvinder bliver idag brystopereret. En brystoperation kan både være en brystreduktion, hvor man har fjernet noget af brystet og en brystimplantation, hvor man har gjort brysterne større.

Mange kvinder bekymrer sig om hvorvidt de vil kunne amme deres barn, når de er brystopererede og der er ikke andet at gøre, end at se hvad tiden bringer. Nogle kvinder vil fint kunne amme, det afhænger meget af operationsmåden. En del kvinder ammer delvist, giver altså bryst og supplerer med...

Læs mere i Babylex

Hormonbehandling

Hormonbehandling i forbindelse med fertilitet bliver brugt til at stimulere æggestokkene til at udvikle og modne flere ægblærer (follikler). Ved en almindelig cyklus udvikles normalt én ægblære, og ved hormonstimulation tilstræber man, at der modnes mindst 4 æg. I nogle tilfælde kan der udtages mellem 8-12 æg.

Der findes forskellige typer af hormonbehandling, og hvilken type der vælges afhænger af den enkelte kvinde, årsagerne til barnløshed, og evt. tidligere...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tusind tak for svar. Selvom jeg inderst inde godt ved, at der nok ikke er det store at gøre ved vore urolige nætter - andet end at vente på hun bliver større - så er det altid rart at vende det med dig alligevel.

Jeg synes det er så synd, at du aldrig ser alle de små søde, som vi snakker om. Så her er ihvertfald et billede af vores lille datter - det glade barn.

Kærlig hilsen Stine


Annonce