Annonce

Annonce

Svar: Bider sin bror, sproglig udvikling mv.


16. september 2008

Kategori:
Alder:
16 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Udvikling.

Hej med dig

Det lyder som om at I er det man kalder for en 'stor børnefamilie' med tvillingedrenge, en pige på 3 og så også nogle store der går i skole .. :o) Du har derfor fuldstændig ret i at dine drenge får masser af stimulation og oplevelser, bare af at være sammen med deres søskende. Det lyder rigtig dejligt og det er skønt for jer at du har mulighed for at holde den hjemme lidt endnu.

Når børn bider, så er det ofte udtryk for at de mangler ord. Der sker i situationer, hvor børn skal dele legetøj eller i situationer hvor den ene føler sig presset af den anden. Når man mangler ord til at sige "stop det er min" eller "du må ikke tage den, så bliver jeg ked af det" eller lignende, så reagerer børn fysisk i stedet netop ved at bide, skubbe eller slå.

Du skal naturligvis sige nej og så er det vigtigt at du flytte ham, der bider, så der følger en handling med dit nej. Men det er samtidig også vigtigt at du viser ham, hvad han kan gøre i stedet og ligeså vigtigt er det, at du trøster ham, der er blevet bidt. Det er vigtigt at den dreng der bider kan se og høre hvad det gør ved den anden: "du bliver ked af det, når xx bider dig, det gør ondt" og til den der bider "det var forkert at bide, næste gang sige 'se bilen' i stedet for" eller hvad det nu kan handle om.

Med hensyn til sproglig udvikling, så er børn også her meget forskellige. Nogle børn taler meget tidligt og andre taler senere og bruger i stedet deres mimik, fagter osv. for at gøre sig forståelige.

Når børn er ca 16 måneder, som dine drenge er nu, så vil de ofte begynde at sige hej og de vil også ofte begynde at sige mor og far og bruge deres eget navn. Det betyder ikke at de siger ordene tydeligt og rent - far udtales ofte bar og mor som maaa eller mo.

De begynder ...


Annonce

... ofte også at forstå et nej, men husker stadig bedst, hvis en handling følger med (altså at de flyttes eller den ting, de ikke må pille ved, sættes væk). De fleste børn vil i 16 måneders alderen gennemsnitligt kunne forstå ca 70 ord. De udtaler dem ikke selv, men de forstår hvad du siger. At det er gennemsnitligt betyder jo at nogen kan mindre og andre mere.

I løbet af de næste måneder begynder barnet at tale mere og mere og omkring 20 måneders alderen begynder de første navneord at dukke op. Det er små ord som lys, bil, bold og lignende. Omkring 2 års alderen begynde de fleste børn at kunne sætte 2 små ord sammen f.eks. "de bar" i betydningen "der er far" eller "se far".

Du hjælper dem bedst ved at tale meget med dem og gentage ordet flere gange på forskellig måde. F.eks. ordet mælk. Ved at sige "vil du have mælk?", "Nu hælder mor mælken op i glasset", "Værsgo, nu kan du drikke din mælk" så får du nævnt ordet mælk 3 gange og viser samtidig hvad det er du taler om. På den måde lærer de ordet og betydningen af ordet mælk.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Bøger, hvor de skal lede efter forskellige ting er rigtig gode. Lidt "find Holger" men naturligvis meget lettere. Det kan være når du sidder og læser en historie højt, så kan du tale om billederne og medinddrage dem "Hvor er hunden henne?" "Kan du finde hunden?", "Se hunden spiser mad" og Hunden siger vov" imens du peger og fortæller.

Med hensyn til rugbrød, så er det ikke alle børn der spiser det, måske på grund af den lidt bitre smag og det er helt okay. Du kan købe andre former for fiberholdigt brød, som du kan give dem i stedet og du kan også når du køber f.eks. pasta og lignende, vælge de lidt grovere typer. Du kan også bage selv.

Jeg håber du hermed er hjulpet videre på vej, fortsat held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:

21. august 2025 | Udvikling | 3 år

Svær børnehavestart - 3 år

Kære Helen, Jeg skrev til dig for ikke så længe siden om vores dreng J på...

Læs hele brevet og Helens svar


10. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.

Kontakt til fremmede

Kære Helen. Tak for alt din hjælp. Jeg har et spørgsmål vedrørende mit...

Læs hele brevet og Helens svar


9. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.

Legetøj - 18 mdr.

Kære Helen . Mit barn er 18 mdr. hun leger rigtig fint. Hun kan også...

Læs hele brevet og Helens svar


9. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.

Interesse for andre børn

Kære Helen. Mit barn er 18 mdr. hun kigger på andre børn og observerer på...

Læs hele brevet og Helens svar


14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Fravær og tilknytning

Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Forkølelse

Hvis det lille barn er forkølet, kan han/hun få besvær med at spise, da det er svært at få vejret ordentligt igennem næsen. Det betyder også, at barnet kan have svært ved at sove.

Her er et par gode råd:

- Hæv hovedenden, der hvor barnet sover, med et par bøger eller et sammenrullet håndklæde under madrassen

- Brug lidt modermælk eller saltvand som næsedråber. Dryp det direkte ned i næsen. Du kan evt. bruge en lille ske eller en pipette. Saltvand og...

Læs mere i Babylex

Sushi til gravide og ammende

Gravide og ammende må meget gerne spise sushi, og det kan være en udmærket måde at få varieret sit indtag af fisk på. Der er dog lidt forholdsregler du skal tage.

Fødevarestyrelsen pålægger både forhandlere, sushi-restauranter og øvrige leverandører at dybfryse fisken før den sælges. Fisken skal være frosset ned til til -20 grader i 24 timer for at komme eventuelle parasitter i fiskekødet til livs.

Vælger du at lave sushi selv, skal fisken på samme måde fryses ned...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for dit sidste svar. Jeg viste min mand mit brev, som du foreslog, og han blev helt ked af det da han så det. Det satte en masse samtaler i gang herhjemme, og det hele går meget bedre nu. Vi har delt tingene mere op, så det ikke kun er mig der tager mig af hus + børn, men han også begynder at komme mere på banen. Det er rigtig rart.

Du skal bare have så meget tak. Både for en super brevkasse, men også for dine små puf. :)

Kærlig hilsen
Christine, mor til to


Annonce