Brev:
Det er helt galt med nattesøvnen

Hej Helen
Jeg har skrevet en del til dig angående min søns (4,5 mnd.) dagsøvn, som vi har haft store problemer med. For tre uger siden vendte det helt. Han sov både dag og nat, to tre gange om dagen og han vågnede kun en gang om natten for at spise. Han har stort set altid sovet fint om natten. Det meste af tiden efter 2 mnd-alderen har han sovet 6-8 + 3-4 timer om natten.
Nu er den pludselig helt gal igen. Han sover som regel OK en gang om dagen, men ellers er han ikke til at få til at sove. Jeg har prøvet at putte ham fra lige i det han ser træt ud, og helt til han er så træt han bare græder, men så snart han kommer ud i barnevognen, er han lys ...
... vågen og er det til jeg tager ham indenfor igen. Så starter det forfra. Sådan er det uanset hvor længe jeg lader ham ligge i barnevognen.
Dagene er dog ikke det værste. Han har de sidste dage hellere ikke sovet om natten. Han kommer fint i seng ved 20-tiden og bruger en halv til en hel time til at falde i søvn. Han sover stadigvæk når vi går i seng, men en eller anden gang efter midnat vågner han og vil stå op. I nat faldt han i søvn kl. 20.45, vågnede kl. 01.20 og faldt først i søvn en gang efter kl. 3. Kl. 5 vågnede han for dagen.
Har du nogle tips til hvad vi kan gøre til at få ham til at sove bedre, eller nogen forklaring på hvad der er sker med ham?
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Sikring af familieliv med ked baby
Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....
24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...
21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.
Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst
Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...
Viden om børn:
Fordøjelse baby
Barnets første afføring kaldes meconium, og den er helt sort. I takt med at barnet får mere mælk, skifter afføringen farve, og man kan på afføringen således se, om barnets fordøjelse fungerer.
Babyer, som kun får brystmælk, vil ofte have en gul afføring, som kan gå lidt over i det grønlige. Lugten er syrlig, men ikke ubehagelig, og afføringen virker lidt tynd og grødet. Børn, der ammes, kan have flere dage imellem deres afføringer.
Babyer, der både får brystmælk...
Babyslynge
En babyslynge er et klæde, som man på forskellig vis binder omkring sig. Oftes er der et spænde eller en ring i den ene ende. Når Slyngen bindes fremkommer en lomme, hvori baby ligger eller sidder.
Slyngens fordel er at den yder støtte til hele babys krop og hoved, både når dit barn ligger og sidder. Der er mulighed for at variere bærestilling, hvilket er godt, hvis barnet bæres ofte eller længere tid af gangen.
I en babyslynge kan du normalt bære din baby længe...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




