Annonce

Annonce

Brev:

Min baby er fed!


27. juli 2008

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Min baby er fed!

Kære Helen,

Tak for dit svar ang. den manglende rytme i hverdagen. Jeg er allerede tilbage, da nye spørgsmål presser sig på, og min sundhedsplejerske er på ferie.

Vi arbejder på det med de tre lure, og det fungerer underligt nok fint. Efter jeg er begyndt at lade hende være længere vågen, som du anbefalede, så lykkes det meget bedre at få hende til at sove. Hvis jeg er heldig, så kan jeg nu lægge hende i vuggen, synge en vise (Langt ude i skoven lå et lille...), og så drejer hun hovedet og sover.

Hun vil hellere ligge i vuggen efter at jeg har givet hende en pude. Før rutchede hovedet nemlig fra side til side, når man vuggede vuggen, men det undgår vi med puden. Jeg ved godt, at man egentlig anbefaler, at de ikke har en pude, men tror du ikke, at det er ok nu, hvor hun er næsten 3 1/2 mdr gammel?? Den er ikke meget tyk (puden), og er beregnet til babyer.

Vi har iøvrigt lånt en skråstol, og den er også en succes. På tidspunkter hvor hun ellers normalt ville skulle svinges i liften, så kan den nogen gange bruges i stedet for.

Jeg får også lagt hende på maven hver dag, nu hvor du har understreget, at det skal hun HVER dag. Og jeg har da opdaget, at hun faktisk godt selv kan løfte hovedet, hvis bare der er en pude under brystet.

Hannah er meget glad for legetøj nu, så vi har også købt en masse Lamaze-ting til hende, som er en stor succes. Alt i alt går det jo fint. Vi ammer lidt oftere om dagen, for hun er åbenbart meget sulten. Men det bekymrer mig efterhånden ret meget, at hun er så kæmpestor. Hun har faktisk næsten bryster. Andre spædbørnsmødre skal altid kommentere det, og det gør mig virkelig usikker (heldigvis ikke dem fra mødregruppen, men alle andre).

Hannah er ellers utrolig ...


Annonce

... smuk: tæt mørkt bølget hår, nougathud (hun er halv-halv), smilehuller og store dådyrøjne. Men jeg føler, at alle synes, hun er for fed. Hvad skal jeg gøre - hvad hvis hun bare bliver ved med at tage på i den fart, så bliver hun jo gigantisk, når hun er 1 år (hun er fra d.22 april og vejer 8 kg og 300 gram allerede).

Om natten ammer hun også alt for meget. Hun starter natten i vuggen (sover ca. kl.22). Så vækker hun mig kl.02 for at amme. Vi ammer, og hun sover videre, men resten af natten vækker hun mig EN GANG I TIMEN for at amme. Jeg har prøvet at stå op med hende i stedet, men så bliver hun helt ulykkelig, for hun vil ikke op, hun vil bare amme og sove videre. Jeg har tænkt, at når hun bliver 4 mdr (er det når de er 16 uger-eller tæller man mdr på en anden måde?), så bør vi gå over til mme i stedet for bryst, for det mætter mere, og så behøver hun ikke spise så ofte (tror også hun får lidt ondt i maven af al det natteammeri).

Da storesøster var 5 mdr gik vi fra den ene dag til den anden over til mme (fordi jeg skulle have noget medicin, som kunne gå i mælken), og hun blev altså meget nemmere - sov pludselig igennem osv (hun havde ellers også ammet nætterne igennem)..ja jeg tror næsten, hun fik det bedre af det.

Er det bedre (for babyen) at trappe ud af amning end at stoppe pludseligt og skifte til mme fra den ene dag til den anden??
Jeg skal begynde arbejde, når hun er 5 mdr, så vi skal under alle omstændigheder stoppe amning, da min mand skal have barsel, og han vil helst ikke have at hun er ammebesat (hans ord), når han skal have hende hele dagen alene.

Ja, det var en masse spørgsmål, men jeg tør ikke tage så store beslutninger uden at diskutere det med en professionel.

Kærlig hilsen
MAJ

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan siger du farvel til røde babynumser

Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling

Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Opfølgning barnevogn

Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...

Læs hele brevet og Helens svar


9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Et lærkebarn?

Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning

Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Jern - jerntilskud præmatur

Børn, der er født for tidligt, har behov for jerntilskud, da de har mindre depot af jern ved fødslen og større væksthastighed. Jern tilskuddet startes 6 uger efter fødslen:

Fødselsvægt < 1500 gram: Ca 8 mg jern dagligt i 12 måneder
Fødselsvægt > 1500 gram: ca 8 mg jern dagligt til 6 måneder

Børn, som får mere end halvdelen af deres ernæring som modermælkserstatning, skal have ½ dosis jern, dvs. ca. 4 mg hver dag eller 8 mg hver anden dag.

Det...

Læs mere i Babylex

Sushi til gravide og ammende

Gravide og ammende må meget gerne spise sushi, og det kan være en udmærket måde at få varieret sit indtag af fisk på. Der er dog lidt forholdsregler du skal tage.

Fødevarestyrelsen pålægger både forhandlere, sushi-restauranter og øvrige leverandører at dybfryse fisken før den sælges. Fisken skal være frosset ned til til -20 grader i 24 timer for at komme eventuelle parasitter i fiskekødet til livs.

Vælger du at lave sushi selv, skal fisken på samme måde fryses ned...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Min mand og jeg har så ofte talt om, at vi burde skrive til dig og fortælle, hvor fantastisk din brevkasse er.
Vi har aldrig selv skrevet til dig, men har fundet svar på så mange spørgsmål via dine svar til andre i lignende situationer.

Jeg beundrer dine evne til at formidle, og jeg elsker din tilgang til børn og forældre og alle de ting man sammen kommer igennem!
Dine svar stemmer så utrolig fint overens med præcis den måde, vi forsøger at være forældre på. Som førstegangs-forældre betyder det helt utrolig meget, at finde opbakning et sted man har tillid til og kan identificere sig med. Og det kan vi hos dig!

Det er så rart at have dine ord med i bagagen, hvis noget er svært eller andre synes, vi f.eks. burde skælde ud, når vores søn et par gange har haft det, du beskriver som fortvivlelses-anfald - er det så rart at kunne sige, at vi ikke er de eneste, der mener, det skal tackles helt anderledes.

Så kære Helen, tusind tak for dine altid inspirerende og varme svar - Tak for dig! Det er fantastisk at kunne søge råd og vejledning på alle tider af døgnet i din brevkasse!

De varmeste hilsner med ønsket om en rigtig god dag - uden tvivl også fra min mand.

Familien S


Annonce