Annonce

Annonce

Brev:

Mad og for tidlig født


22. juli 2008

Alder:
7 mdr.

Mad og for tidlig født

Kære Helen

Jeg har længe læst på din hjemmeside, og jeg synes dine svar er rigtigt fornuftige. Så nu er det tid til selv at blive medlem!

Denne første mail bliver lidt lang, da du jo skal lære min dreng lidt at kende, før du kan rådgive mig.

Jeg har en dreng på 7 måneder, der blev født 5 uger for tidligt.

Mathias er en lille fyr - han vejer kun godt 7 kilo og har altid været en slank baby. Han vejede 2,5 kg. da han blev født. Jeg så gerne, at han tog lidt mere på, men han lader dog til at trives og er en utroligt glad og livlig dreng.

Vi startede på skemad, da han var ca. 5 måneder gammel. Jeg skal starte på arbejde 1. september, dvs. når Mathias er lidt over 8 måneder. Inden da skal jeg have ham vænnet fra at amme i dagtimerne; jeg vil dog meget gerne fortsætte med amning tidligt om morgenen samt om eftermiddagen/aftenen, når jeg er hjemme fra arbejde.

Til din orientering tager han hverken sut eller flaske. Vi har prøvet mange gange uden held, så nu har vi givet op.

I den sidste måneds tid har jeg givet ham 3 skemåltider om dagen. Havregrød om morgenen, hirsegrød eller grøntsagsmos (af kartoffel/gulerod/ærter/broccoli/avocado m.m.) til frokost samt grøntsagsmos til aften. Han elsker avocadoen men forholder sig ellers ofte lidt skeptisk til grøntsagsmosen. I starten syntes han mosen var spændende og spiste store portioner, men på det seneste er interessen faldet en del.

I dag gad han næsten ikke røre grøntsagsmosen til hverken frokost eller aften. Jeg syntes ellers, det var lækre sager med smørklat og det hele :-). Hvad gør man i sådan en ...


Annonce

... situation? Skal jeg prøve at lirke det i ham (jeg kan godt narre det ind i munden på ham, men det føles lidt forkert, selv om han ikke brokker sig). Skal jeg prøve at lave en anden slags mad, eller blot acceptere, at han ikke gad spise til det måltid?

Er han gammel nok til, at jeg kan introducere et 4. måltid snart, så vi kan blive klar til at min kæreste tager over og Mathias ikke skal ammes i dagtimerne? I så fald; hvad bør det være? Skal vi give ham to mos-måltider og to grødmåltider? Må han få vores aftensmad? (vi spiser ofte pasta med tomatsovs, lasagne, millionbøf, wokmad m.m.)

Jeg har ikke givet ham kød endnu, da jeg er i tvivl, om jeg kan dette, da han er for tidligt født og dermed egentlig kun er 6 måneder, hvis man regner fra hans terminsdato. Hvad mener du?

Kan man sige noget om, hvor store portioner et barn som ham bør spise? Han spiser sjældent mere end 100 g mos/grød. Lapper dog altid sin dessert (frugtmos) i sit med stort velbehag :-)
Bør jeg gøre noget for at øge kalorieindholdet i hans mad, når han nu er så lille?

Vores dag ser nogenlunde således ud:

Kl. ca. 5: Ammes og sover til 6.30
7.30: Får havregrød m. frugt og vand
9: Ammes og formiddagslur i 1-2 timer
10/11: Får lidt frugtmos
ca. 11.30: Forsøger med grøntsagsmos. Spiser typisk ca. 50 g. Vand af kop
14-15: Ammes og eftermiddagslur
18: Grøntsagsmos. Spiser ca. 80 g. påen god dag. Sveskemos til dessert, vand af kop
19: Ammes og puttes
23: Ammes i søvne
(03: Ammes, hvis han vågner)

Det var en længere smøre.. :-) Jeg ser frem til at høre fra dig.

Mange hilsner

Marie

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Fravær og tilknytning

Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Har vi sprunget seperationsangsten over?

Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...

Læs hele brevet og Helens svar


9. april 2025 | Sovevaner | 9 mdr.

Mælk flere gange hver nat

Hej Helen. Tak for et godt forum med mange gode input. Vi har en datter,...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Pusleplads til baby

Der er flere tusinde gange, du skal skifte dit barn, hvis det bruger ble i ca. tre år. Sørg derfor for at indrette en god pusleplads - altså et sted hvor barnet ligger trygt og godt, og hvor du ikke får ondt i ryggen af de mange bleskift.

- Sørg for at puslepladsen passer i højden til den person, som hyppigst skifter barnet.

- Sørg for at have alt, hvad du skal bruge inden for rækkevidde. Når dit barn ligger på puslebordet, må du af sikkerhedshensyn ikke gå fra...

Læs mere i Babylex

Babyalarm

Babyalarmer kan give et fingerpej om at det lille barn sover godt eller er ved at vågne, men babyalarmer kan ikke bruges som babysitter og når man bruger en babyalram skal man altid tjekke sit barn ved selv at se på det.

Der er stor forskel på kvaliteten af de alarmer, der er på markedet og priserne svinger fra få hundrede kroner til langt over 1000kr.

De trådløse og batterikrævende alarmer er de mest populære i Danmark, fordi danske børn ofte sover udenfor. Vælger...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Åhh, det er altså skønt at starte ugen med et svar fra dig ;) Tusind tak!

Og ha en rigtig god uge

Fra en førstegangs mor


Annonce