Brev:
Sur på livet

Hej Helen.
Jeg har tidligere skrevet til dig ang. amning. Nu er det dog gået sådan at jeg fandt ud af at jeg ikke havde mælk nok til min søn og vi begyndte derfor at supplere ham med mme. Lidt efter lidt er han nu kommet på flaske, da han til sidst slet ikke ville have ved mig mere. Er lidt ked af at det gik så hurtigt for jeg var blevet rigtig glad for at amme. Men det virker som om min søn er mere tilpas, når han har spist nu.
Vi har dog stadig problemer med at han "brokker" sig hele tiden - og også har skrigeture. Vi har prøvet med kiropraktor og zoneterapi, men ingen af delene hjalp. Han spræller med arme og ben og spænder sig ud som en flitsbue og han græder med tåre, når han har anfaldene - det er virkelig opslidende og vi kan sjældent trøste ham, før der er gået 15 min.
Kan han have følt sig svigtet ved at jeg ikke ammer ham mere - jeg har læst at de godt kan føle sig svigtet?
Selvom han får mme, så har han ikke afføring hver dag - skal han ikke have det?
På trods af ovenstående, så er han begyndt at pludre og han smiler da også, men der skal meget til at fremkalde et smil hos ham? Tror du det at han er født lidt for tidligt, kan gøre at han er lidt "sur" på livet?
Han tager ...
... fint på og jeg syntes da også at han trives på sin vis, men når jeg ser på andre børn i min mødregruppe, så virker de meget gladere og fremme i deres udvikling.
Han er og så småt begyndt at gribe ud efter ting og han holde hovedet rigtig fint og det er faktisk lige før han kan sidde selv :-)
Er det bare mig, der syntes at han er hysterisk og sur og at han godt kunne være lidt mere "fremme" i udviklingen?
Jeg føler at han afviser mig nogle gange, da jeg ikke kan trøste ham og det er som om han helst vil ligge for sig selv nogle gange end at have nærkontakt?
Mht. at sove, så er vi begyndt at ligge ham i tremmesengen, når han er vågen og som regel falder han selv i søvn - det er jo vigtigt at indøve en god sovevane nu ikke?
Der er dog mange gange, hvor han vågner efter 30. min, nogle gange kan vi få ham til at sove igen og andre gange ikke og så får han en skrigetur.
Er meget ked af det og ville bare ønske at han var en mere glad baby.
Jeg ved det er svært for dig at bedømme, når du ikke kan se ham - men jeg føler ikke at jeg kan bruge min egen sundhedsplejerske til noget!!
Håber at du kan hjælpe mig med at få svar på mine spørgsmål.
Med venlig hilsen
en mor der er lidt ked af det
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning
Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...
Viden om børn:
Graviditet
Det første tegn på, at du er gravid, er normalt udebleven menstruation, eller at du bløder meget lidt. Derudover kan du få kvalme - især om morgenen. Dine bryster kan vokse og blive ømme. Du kan også opleve at være ekstra træt.
Har du mistanke om, at du er gravid, så er det en god idé at tage en graviditetstest. Du bør også altid kontakte din læge, for at aftale tid til en graviditetskonsultation.
Graviditeten varer normalt 40 uger, og lægen vil beregne din...
PKU
Phenylketonuri, PKU, er en stofskiftedefekt og det kaldes også nogle gange for "Føllings syge" efter den læge, som opdagede sygdommen i 1934.
I Danmark er det jordemoderen, der efter fødslen, undersøger om barnet har PKU. Dette gøres ved at tage en blodprøve, en hælprøve på alle nyfødte. Prøven skal tages når barnet er mellem 48-72 timer gammel. Får man et positivt resultat på prøven, skal barnet have behandling før det er 2 uger gammelt og indenfor 24 timer efter det positive...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen
Igen må jeg ty til dig som fantastisk hjælper og rådgiver.
Min skønne søn på 11 måneder skal starte i dagpleje i morgen og jeg er virkelig i krig med mine følelser.
Øv altså. Helen, jeg har virkelig brug for et ærligt råd og jeg har brug for at få sat sindet lidt på lavt blus.
Mange kærlige hilsner
Mor til dreng på 11 måneder






