Brev:
Urolig under amning - 4 mdr.

Hej igen.
Her kommer andet spørgsmål på meget kort tid (to på en dag... wauw)
Min dreng har de obligatoriske skarpe negle, og selvom neglene er blevet klippet kan de små fingre stadig nive noget så grusomt.
Udfordringen ligger i at han ligger og vifter med den frie arm, når han bliver ammet. Af og til får han sat hånden på brystet og så tager han fat med hele hånden - en ret smertefuld oplevelse, hvis han ikke har fået klippet negle - og enten hiver hånden (og brystet han har fat i) ind mod sig selv, eller skubber væk. Hvis han skubber væk, skubber han det ud af munden på sig selv og gør ham arrig over at måltidet bliver afbrudt.
For det meste er der ingen problemer, når jeg først får ham til at tage fat i BHen eller min finger. Hvis han derimod ligger og sparker kan det være noget af en udfordring at få ham til at ligge stille nok til at han ikke hiver brystet ud af munden på sig selv.
En del gange er det sket at han har ...
... skubbet/hevet/vredet brystet ud af sin mund, og så bliver han nærmest desperat. Han åbner munden på fuld gab og drejer hovedet hurtigt fra side til side. Han fanger brystet, sutter et par gange og drejer så hovedet til den ene eller anden side med et ryk, hvorefter han søger igen.
Han er tydeligvis sulten, men det gør enormt ondt på mig hver gang han rykker brystet ud - han slækker ikke på sin sutten når han drejer hovedet.
Det værste er når han nærmest begynder at hulke mens han sparker, flagrer med armen og bliver mere og mere desperat efter mad. Når han rykker hovedet væk vælter der mælk ud af munden på ham, så mælken er der godt nok - det virker som om han bliver sur over at han får mad i munden, ligesom han bliver sur, hvis det kun er vand fra en sutteflaske eller bare en sut han får.
Kære Helen, kan du hjælpe mig med et råd?
Jeg venter stadig på at høre fra min sundhedsplejerske - jeg er ikke just først i køen her efter strejken.
Hilsen Mia
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
Viden om børn:
Sove inde
Når barnet sover inde, så er det sikreste at sove i egen seng, men i samme rum som forældrene - i hvert fald, når der er tale om et spædbarn. Det nedsætter risikoen for vuggedød.
Vælger du at sove sammen med dit barn, skal dit barn have ligeså meget plads, som hvis det sov i egen seng. Det skal have sin egen dyne og skal sove på en fast madras uden løse lagner, tæpper eller lignende.
Temperaturen skal være mellem 18-20 grader og barnet skal iklædes tøj, der passer...
Morgenmad og børn
Børn har brug for et solidt morgenmåltid, efter at have sovet en hel nat, og så de har energi og overskud til at lege, lære og udvikles hele dagen. Det betyder, at f.eks. en portion yoghurt ofte ikke vil være nok.
Til børn i alderen 1-2 år kan du f.eks. give:
- Havregrød, øllebrød eller anden type af grød. Gerne med lidt frisk frugt og bær.
- A38, tykmælk eller neutral letmælksyoghurt med rugbrødsdrys eller havregryn.
- Grovbrød, grovere boller f.eks....
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...






